Aldan
22.01.09,14:04
Vie mi niekto poradiť s nasledovným problémom:?
18 rokov som pracoval v zahraničí, u nás nám odrobtených 7 rokov. Teraz už chcem byť na Slovensku, chcem byť dobrovoľne nezamestnaný. Budem si platiť základné odvody aj na dôchodkové. Bude aj mi aj táto dobrovoľná nezamestnanosť a odvody na dôchodkové počítať do dôchodkového veku?
Rád by som robil len ako brigádnik. Ak budem pracovať ako brigádnik môžem mať vo výplate uznanú odpočitateľnú položku?
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
22.01.09,13:09
Vie mi niekto poradiť s nasledovným problémom:?
18 rokov som pracoval v zahraničí, u nás nám odrobtených 7 rokov. Teraz už chcem byť na Slovensku, chcem byť dobrovoľne nezamestnaný. Budem si platiť základné odvody aj na dôchodkové. Bude aj mi aj táto dobrovoľná nezamestnanosť a odvody na dôchodkové počítať do dôchodkového veku?
Rád by som robil len ako brigádnik. Ak budem pracovať ako brigádnik môžem mať vo výplate uznanú odpočitateľnú položku?
Ďakujem za odpoveď.
Čo rozumieš pod základnými odvodmi na dôchodkové?
Ako dobrovolne nezamestnaný si povinný platiť preddavky na zdr.poistenie ako samoplatitel,
Aldan
25.01.09,14:20
základné odvody na dôchodkové - myslím odvod dobrovoľný ale zo sumy napr. min. mzdy
Jozef Mihál
25.01.09,14:28
Keď myslíte a budete si platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, tak potom sa Vám takáto doba započíta pri posudzovaní nároku na dôchodok ako tzv. "odpracované roky".

Zaplatené odvody na DDP sa započítajú pri výpočte výšky dôchodku (a ak zostane súčasný výpočet v zákone, možno Vám pokazia výšku dôchodku - ale veď je to Vaše slobodné rozhodnutie).