katarina77
22.01.09,14:15
Dobrý deň,už sa o tom písalo, ale predsa som si nie istá. V r.2008 sme požičali jednej firme 4-krát peniaze a v decembri sme im faktúrovali úroky z pôžičky za celý rok. Je to oslobodené plnenie. Mám sumu týchto úrokov uviezť v DP za december v r.13? Môžem to považovať za príležitosné plnenie a neuvažovať o koeficiente? A ešte sme im faktúrovali nájom z pôdy(bez DPH) na ktorom si niečo stavajú. Čo s tým?:confused:
ZEvina
23.01.09,06:29
posúvam........
aj mňa by to zaujímalo. My sme tiež fakturovali úroky z pôžičky materskej firme do ČR. Uvádza sa to na r. 13?
ZEvina
23.01.09,09:41
nikto nevie poradiť? prosíííííííííííííííím!
Jana Acsová
23.01.09,09:50
Sami uvádzate: "Je to oslobodené plnenie".

Čo ide na riadok 13? Oslobodené dodania.

Prečo by tam nešli úroky z pôžičky? Nakoľko sa nedajú vylúčiť, tak sa tam jednoducho VŽDY uvádzajú.
Jana Acsová
23.01.09,09:52
Či je to príležitostné dodanie, musíte posúdiť Vy a nie Porada. Tak ako to budete aj obhajovať v prípade potreby. Existuje (mne jediná známa) pomôcka z DRSR:

Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)
Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),

a pri ktorých

- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.

Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.
katarina77
23.01.09,11:42
Ďakujem za odpoveď. Ja som si len nebola istá či par.39-"poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru" - či sa tým myslí úrok. Niekedy som si nie istá čo tým zákonodarca myslel.
Jana Acsová
23.01.09,13:03
Nie je tam len úver:

§ 39
Finančné služby
(1) Oslobodené od dane sú:
a) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru, poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky, správa úveru a pôžičky osobou, ktorá ich poskytla, a sprostredkovanie sporenia,
katarina77
02.02.09,07:24
Ďakujem za odpovede. Ja by som to posúdila tak, že to nevstupuje do koeficientu.Myslím že to splnilo viaceré podmienky, ktoré uvádzate.No ide o to, aby som to dokázala obhájiť a kontrolóri aby to chápali tak ako ja. Pre istotu som svoj dotaz napísala aj na daňový urad.A prišla odpoveď: je to oslobodené plnenie, vstupuje do koeficientu. O.K. Aj keď som počítala koeficient, vyšiel mi 0,99, čo je podľa môjho názoru po zaokrúhlení 1. A po druhé, krátit týmto koeficientom mám dodávky (súvisiace náklady), ktoré použijem pre dodávky od DPH oslobodené. Aké ja mám súvisiace náklady-dodávky tovarov a služieb s tým že pošlem niekomu peniaze na účet-poskytnem mu pôžičku? Som z toho magor.
megyzah
14.03.09,19:27
Dobrý deň, prosím Vás ak zamestnanec dostal potvrdenie od spoločnosti, že mu boli vyplatený nezdanený úrok z pôžičky, ktorý mu prináleží ako majiteľovi pôžičky, musí si urobiť daňové priznanie typ B , je to príjem z kapitálového majetku, ale neviem do akého paragrafu to zaradiť. Pomôžete mi prosím?
DARJA22
10.03.10,06:58
Dobrý deň, prosím Vás ak zamestnanec dostal potvrdenie od spoločnosti, že mu boli vyplatený nezdanený úrok z pôžičky, ktorý mu prináleží ako majiteľovi pôžičky, musí si urobiť daňové priznanie typ B , je to príjem z kapitálového majetku, ale neviem do akého paragrafu to zaradiť. Pomôžete mi prosím?


Mám podobný prípad - môže to byť príjem z kapitálového majetku - § 7, ods. 1, písm. c
DARJA22
10.03.10,07:03
Až teraz som zbadala, že som v nesprávnej téme
joseph0307
04.05.11,07:30
Dobrý deň,

nakoľko táto téme súvisí s obratom DPH, tak mňa by zaujímalo, či úroky z poskytnutých pôžičiek pri záložniach sa rátajú do obratu, nakoľko v zákone sa píše následovné:

§ 4 ods. 9 - na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 26 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby.

Podľa mňa by sa mali tieto úroky počítať do obratu, nakoľko neide o doplnkové služby (ide o predmet podnikania spoločnosti za účelom dosiahnutia zisku z týchto služieb).
Je to tak?

Ďakujem za odpovede a prajem pekný deň. ;)