MartuskaN
22.01.09,15:57
Dobrý deň,
SZČO v januári 2009 prekročí obrat pre registráciu DPH a zároveň chce od februára 2009 pozastaviť živnosť na 6 mesiacov. Vie mi niekto poradiť či sa má sa registrovať a podávať štvrťročne nulové priznania alebo sa vôbec registrovať nemusí?
Ďakujem
m.hladka
22.01.09,15:17
V každom prípade by mal nahlásiť na DU prerušenie živnosti a popritom sa informovať o zaregistrovaní sa na DPH.
M3G
22.01.09,15:20
Každopádne je potrebné sa registrovať.

Pokiaľ by si veľmi chcela nebyť platiteľom DPH, je potrebné dať žiadosť a odôvodniť očakávaný nulový obrat z dôvodu prerušenia, neviem však, či by Ti vyhoveli, keďže prerušuješ iba na 6 mesiacov
abel
22.01.09,15:21
Ale ak tak urobíš, potom nám oznám, ako si pochodila, tiež mám takých podnikateľov.
MartuskaN
22.01.09,19:26
snažila som sa získať stanovisko DRSR, ale odpísali mi že obrat pre registráciu a pre zrušenie registrácie je 35 tis. Eurmimotemy. Tak to mi teda povedali novinku :eek:! Viac mi k tomu nenapísali ani čiarku :).
Som rozhodnutá zaregistrovať ho a podávať nulové priznania. Ale ak má niekto iný názor, tak prosím napíšte - bolo by to menej roboty...
Zoltán Kovács
22.01.09,19:37
Môj názor.

Podľa zákona je povinný registrovať sa z dôvodu prekročenia hranice 35000 €. A v tomto momente je ešte podnikateľom. Ale zákon píše, že registrovať sa má najneskôr do 20 dňa nasledujúceho mesiaca, kedy prekročil limit. Ak limit prekročil v 01/2009, tak termín registrácie je najneskôr do 20.02. Ak živnosť pozastaví pred týmto termínom, tak povinnosť registrácie zaniká. Na DÚ podá oznámenie o prerušení živnosti.