dusan72
22.01.09,17:43
Dobry den, potreboval by som sa poradit ohladne bonusu na deti.Mam dve deti.Zistil som,ze od septembra 2007 nemam vo vyplate danovy bonus na 1 dieta.Bolo to pravdepodobne kvoli nedodaniu potvrdenia zo strednej skoly.Je moznost zo strany zamestnavatela doplatit tento bonus?Ako mam postupovat ?Dakujem,za kazdu radu.Dusan
Zoltán Kovács
22.01.09,16:44
Dobry den, potreboval by som sa poradit ohladne bonusu na deti.Mam dve deti.Zistil som,ze od septembra 2007 nemam vo vyplate danovy bonus na 1 dieta.Bolo to pravdepodobne kvoli nedodaniu potvrdenia zo strednej skoly.Je moznost zo strany zamestnavatela doplatit tento bonus?Ako mam postupovat ?Dakujem,za kazdu radu.Dusan

Jedine v rámci ročného zúčtovania preddavkov na daň. Požidaj o vykonanie RZ a dolož to potvrdenie.
veronikasad
22.01.09,16:57
Jedine v rámci ročného zúčtovania preddavkov na daň. Požidaj o vykonanie RZ a dolož to potvrdenie.
Za rok 2007 len podaním dodatočného daň. priznania na DU.
veronikasad
22.01.09,16:59
Dobry den, potreboval by som sa poradit ohladne bonusu na deti.Mam dve deti.Zistil som,ze od septembra 2007 nemam vo vyplate danovy bonus na 1 dieta.Bolo to pravdepodobne kvoli nedodaniu potvrdenia zo strednej skoly.Je moznost zo strany zamestnavatela doplatit tento bonus?Ako mam postupovat ?Dakujem,za kazdu radu.Dusan
Za rok 2008 môžeš požiadať o daňový bonus v rámci ročného zúčtovania. Uvedieš to v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania a priložíš potvrdenie o návšteve školy.
Ak chceš doplatiť DB aj za rok 2007 musíš podať dodatočné daňové priznanie za rok 2007. Vyžiadaj si od zamestnávateľa Ročné zúčtovanie dane za rok 2007 a na základe týchto údajov ho vyplníš.
NICOLETTA
23.01.09,04:03
Môže si daňový bonus uplatniť druh , ktorý žije v spoločnej domácnosti s družkou a jej deťmi? Nie su manželmi. Žiju spolu iba ako druh a družka.
Ake potvrdenia tam treba doložiť?
Stina
23.01.09,04:09
Nie , daňový bonus si uplatňuje rodič dieťaťa.
Podľa § 33 ods.1 a 2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov nárok na daňový bonus si možno uplatniť na vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom ("domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby").

Za vyživované dieťa daňovníka sa považuje nezaopatrené dieťa:
- vlastné,
- osvojené,
- dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo
- dieťa druhého z manželov.
NICOLETTA
23.01.09,04:22
Tá pani mi ale tvrdi že u inej učtovničky minuly rok si daňovy
bonus jej druh uplatnil.
veronikasad
23.01.09,06:01
Tá pani mi ale tvrdi že u inej učtovničky minuly rok si daňovy
bonus jej druh uplatnil.
pokial by to bolo jeho vlastné dieťa môže.
Na cudzie dieťa len v prípade, že by boli manželmi a bolo to dieťa manželky žijúce s ním v spoločnej domácnosti.
Betka123
14.02.09,09:28
Dobrý deň.Prosím o radu.Je to trocha komplikované.Manželka zamestnanca nemala vyplatený daňový bonus na tri deti počas 7 mesiacov vo výške 10.314.-Sk,keďže nespľňala podmienky pridelenia /ostatné mesiace mala vyplatené/.Pri daňovom priznaní jej vyšla daň na zaplatenie vo výške 1.113.-Sk.- Jej ročný príjem bol 124.230.-Sk.Čiže má nárok na vrátenie DB vo výške 9.201.-Sk.Otázka však znie,či môžem ten zvyšný nevyplatený DB uplatniť u jej manžela,ktorý má daň na zaplatenie vo výške 8.974.-Sk.Je niečo takéto možné?Ďakujem.
mzdarka renca
14.02.09,09:40
DB by sa mal vyplatiť spravidla len jednému z rodičov a tvoj prípad je taky, že matka, ktorá si u zamestnávateľa uviedla deti vo vyhlásení....a spĺňa podmienky, ktoré aj spĺňa tak sa doplatenie DB po vykonaní RZD doplati jej a nie manželovi, pozri §33 odst. 4)

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).

(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba
Betka123
14.02.09,10:27
Ďakujem veľmi pekne.