tukan
08.06.05,13:14
prosim Vas, je mozne zalozit sro aj bez zivnostenskeho opravnenia? kamarat to tak urobil a je to ok, ja som si doteraz myslel ze ak chce niekto podnikat, musi mat VZDY zivnostenske opravnenie.. dakujem!!
Katka10
08.06.05,11:22
To si myslím aj ja, že keď chce niekto podnikať tak musí mať živnostenské oprávnenie, a na základe ktorého sa prihlasuje aj na DÚ.....Neverím to mu že to je v poriadku....
beatap
08.06.05,11:28
pochybujem že to je možné, veď aj na OR aby ťa zaregistrovali potrebuješ živnostenský list
Zita5
08.06.05,11:55
Nie je možné sro založiť bez ŽL.
accad
08.06.05,12:09
prosim Vas, je mozne zalozit sro aj bez zivnostenskeho opravnenia? kamarat to tak urobil a je to ok, ja som si doteraz myslel ze ak chce niekto podnikat, musi mat VZDY zivnostenske opravnenie.. dakujem!!Skús sa opýtať priateľa, či hovoríte o tom istom, aby si nemal pochybnosti. Možno to len zle pochopil, prípadne mu to celé niekto v rámci splnomocnenia za úhradu vybavil (napr.komerčný právnik) a on nemá presné informácie, čo všetko k tomu bolo treba vybaviť, aby si mohol založiť s.r.o.
tukan
08.06.05,14:41
dakujem za prispevky.. :) on to cele vybavoval a mne sa tiez zda ze je to nejake divne..
tukan
08.06.05,14:46
este mam jeden problem vazeni kolegovia, som stale student takze sa za mna zatial stara stat co sa tyka roznych poisteni.. zacinam podnikat, ale rad by som zotrval v takomto stave aj nadalej, poradte mi prosim ako to vyriesit.. ak budem konatel bez odmeny, nebude nutne odvadzat nic do zdr. a soc. poistovne?
Tenshiko
15.06.05,09:00
A keď predmet činnosti tej sro nie je živnosťou? Prečo by to tak nemohlo byť? Nie každá obchodná činnosť je živnosť podľa živnostenského zákona.
Marian
15.06.05,09:54
Tenshiko bingo,
všetko, čo vyzerá úplne jasné môže byť mylné. Skutočne nie je dôvod, aby SRO nemohla vzniknúť aj bez živnostenského oprávnenia. Sú činnosti, ktoré nie sú živnosťou a nikto na ne nevystaví živnostenský list. Napríklad pestovanie húb. Čo potom priložíme k registrácii do obchodného registra? Citujem vyhlášku k zákonu č. 530/2003 o OR §11, ods. 2 písm. e):
"listina, ktorou sa preukazuje podnikateľské oprávnenie na vykonávanie činnosti, ktorá sa má do obchodného registra zapísať ako predmet podnikakania". To môže byť napr. rozhodnutie obecného úradu.
RenataK
15.06.05,10:26
Pripájam s ak názoru Tenshiko. Nemusí byť ŽL ak činnosti uvedené v SZ je možné vykonávať bez živn. oprávnenia a napr. aj bez ohlásenia - rozh. obecného úradu (rozh. ob. úradu podliehajú napr. SHR). Z toho vyplýva, že s.r.o. môže vzniknúť aj bez ŽL.
Ervin
15.06.05,11:15
V zásade má vznik s.r.o., po jej založení dve základené etapy, živnolist- živn. úrad a podanie návrhu, súčasťou, ktorého príloh je aj živnolist na príslušný registrový súd. To však nevylučuje vznik s.r.o. aj bez živn. oprávnenia (pričom netreba zabúdať, že to sa preukazuje nielen živnolistom, ale aj- koncesnou listinou v zíávislosti od charakteru predmetu činnosti), ide o dva základné okruhy dôvodov:

- s.r.o. bude podnikať výhradne podľa osobitných predpisov a teda režim živnostenského zákona sa neuplatní
- s.r.o. nebude podnikať (Obchodný zákonník umožňujeb založiť s.r.o aj za iným účelom ako je podnikanie).
Jana Acsová
15.06.05,11:16
Pripájam s ak názoru Tenshiko. Nemusí byť ŽL ak činnosti uvedené v SZ je možné vykonávať bez živn. oprávnenia a napr. aj bez ohlásenia - rozh. obecného úradu (rozh. ob. úradu podliehajú napr. SHR). Z toho vyplýva, že s.r.o. môže vzniknúť aj bez ŽL.Pripájam sa, nemusí to byť iba obecný úrad, ale oprávnenie niekedy vzniká zo zákona (sú aktivity, ktoré sa nesmú robiť bez zvláštneho oprávnenia, ktoré nie je živnosťou).
ANNA
15.06.05,11:30
Osobne mám firmu, ktorá nemá ŽL len koncesnú listinu. Doteraz som vždy hľadala na stránke www.zrsr.sk, ale takýto tam nie sú. Zatiaľ som nenašla register, kte by boli uvedený všetci. Možno orsr (tu ale nie sú FO)