alenasv
08.06.05,14:16
Potrebujem poradit, kde by som nasla vzor zmluvy o pozicke penazi. Ma ist o pozicku fyzickej osoby, druhej osobe. Pripadne mi prosim poradte, co by mala takato zmluva obsahovat, aby som sa vyhla pripadnym problemom. Nejde o malu sumu. Vopred dakujem za cokolvek
janaGT
08.06.05,12:20
Zita5
08.06.05,12:23
Hlavne kto komu požičiava , všetky iniciále a ostatné záležitosti . Výška požičanej sumy , úrok z poskytnutej sumy , ako budú prebiehať splátky pôžičky , či osobne alebo na BÚ... presne dátum . Od - do sa požičiava určitá suma , dátum prevzatia požičanej sumy , môžete písomne uviesť aj zábezpeku v prípade nesplatenia pôžičky , čo kontrétne sa zakladá .... atď . Nezabudnúť na podpis a overenie notárom , je dobré mať aj uvedeného svedka 1 alebo 2 - och . Je to poistené .


Možno ma niekto doplní , píšem čo ma napadá v predstave . Snáď aj niekto prilepí nejaký vzor . Ak budeš hľadať v porade , tak nájdeš . Zatiaľ toľko .
alenasv
08.06.05,12:34
Dakujem. V tom vzore mi vsak chyba, co sa stane ak nebude dodrzana zmluva. Teda ak nebudu splatene peniaze. Chcela by som to mat viac osetrene ako len tym, ze sa to bude riadit zakonnikom. Napr. ze ruci bytom, ale neviem ci sa to da
durisovad
08.06.05,12:52
Da sa urobit aj to, ze dlznik sumu zaruci nehnutelnostou, ale v tom pripade by bolo ziaduce, aby sa vykonal zapis v katastri nehnutelnosti a aby sa nehnutelnost zatazila tarchou. Tarcha sa uvolni, ak bude pozicka splatena, to znamena, ze s nehnutelnostou sa nemoze dovtedy hybat. Ak bude pozicka splatena, veritel vystavi kvitanciu a na jej zaklade kataster nehnutelnost uvoolni. Bolo by dobre zvazit, ci hodnota nehnutelnosti dosahuje aspon hodnotu pozicky.
Zita5
08.06.05,12:53
Da sa urobit aj to, ze dlznik sumu zaruci nehnutelnostou, ale v tom pripade by bolo ziaduce, aby sa vykonal zapis v katastri nehnutelnosti a aby sa nehnutelnost zatazila tarchou. Tarcha sa uvolni, ak bude pozicka splatena, to znamena, ze s nehnutelnostou sa nemoze dovtedy hybat. Ak bude pozicka splatena, veritel vystavi kvitanciu a na jej zaklade kataster nehnutelnost uvoolni. Bolo by dobre zvazit, ci hodnota nehnutelnosti dosahuje aspon hodnotu pozicky.
Stotožňujem sa s durisovad.
alenasv
08.06.05,13:33
Moc krat dik. To je super. Hodnota, je nad pozicku. Takze odpada, ze by ju mohol prepisat na tretiu osobu. Aj tak, ale ak to bude byt a clovek by nemal kam ist, tak by som ho podla nasich zakonov odtial nedostala. Chcem to mat co najviac osetrene.
durisovad
08.06.05,14:48
Ja si myslim, ze podla terajsich zakonov to nebude az take tazke. Ked dlznik uz nebude vlastnikom bytu, (ak nesplati uver) staci mu najst nejake pristresie, alebo ho mozes nechat v byte a inkasovat od neho najomne. Uz som pocula aj o pripadoch, ze ludi vystahovali do ubytovne pre neprisposobivych obcanov. Ale ak mas pochybnosti o splateni uveru, lepsie by bolo asi uver neposkytovat. Ved dnes sa banky doslova predhanaju v ponukani uverov. Banka ma lepsie moznosti vymozitelnosti ako mala firma alebo sukromna osoba.
bepo
08.06.05,15:19
Dá sa urobiť záložná zmluva ale pri súčasnom prebytku peňazí v bankách ak mu banky nepožičajú tak to bude veľmi solventný a dôveryhodný človek,len smelo do toho.Ja by som sa s peniazmi už radšej rozlúčil.
alenasv
09.06.05,06:40
Banka mu pozicia, ale dostane peniaze az za 2 mesiace (uver na firmu) Vraj uz ma uver schvaleny. Na 99% som presvadcena, ze to do 2 mesiacov zaplati, ale to 1% schcem mat pokryte. Radsej budem hladat problem teraz ako potom. To uz by bolo neskoro. Dik za pomoc. Zbehnem so zmluvou za pravnikom.
bepo
09.06.05,12:03
A to myslíš vážne že úver schválený a peniaze do 2 mesiacov? Ľudia sú neskutočne naivný aj v súčasnosti.V banke si ho poriadne preverili,bohužiaľ tebe nič nepovedia a nemáš dosť skúseností,radšej sa do toho nepúštaj.Ale ak tak veľmi chceš daj si urobiť záložnú zmluvu na byt,pozri si list vlastníctva či tam nie je už nejaká ťarcha a choď sa opýtať do podateľne katastra či tam nie je nejaký návrh na zápis ťarchy.Až potom peniaze spolu s návrhom na zápis do katastra.Dopredu v žiadnom prípade.A aj tak to ešte nebudeš mať 100% zaistené.
bepo
09.06.05,12:26
Nedá mi aby som nespomenul-Židia majú niečo do seba.Je to vtip ale ponaučenie by si mali zobrať viacerí ktorí sa popálili.
Kohn pucuje topánky pred bankou a príde Strauss.Strauss hovorí:
-Pán Kohn,požičajte mi 1000 dolárov.
A Kohn nato: -Pan Strauss,aj by som rád ale viete nerád porušujem dohody.A mám dohodu tu s bankou-banka nebude čistiť topánky a ja nebudem požičiavať peniaze.
alenasv
09.06.05,12:48
Ja s tebou v postate suhlasim, a nie som naivna. Rozmyslam nad tym preto, lebo by to malo byt aj pre mna velmi vyhodne. Asi tak, ze risk je zisk. Len ten risk chcem minimalizovat. Je to zlozitejsie a ten clovek nie je uplne cudzi. V banke nepovedia o ucte, alebo pozicke ineho absolutne nic, takze to nemam sancu zistit. Tiez by som kazdemu povedala, aby urcite nepoziciaval. Je teraz ale proste situacia, ze nad tym rozmyslam. Ak sa to nebude dat zaistit tym bytom, tak do toho nejdem
durisovad
09.06.05,13:24
No, ja by som ten zisk neriskovala. Poziciavaju nielen banky, ale aj kadejake financne spolocnosti. Mne chodia denne do schranky letaciky s ponukami poziciek.
RenataK
09.06.05,14:27
S vysokými sumami to v bankách nie je až také jednoduché. A tie dva mesiace, no neviem. V bankách je síce prebytok peňazí, ale len tak ľahko ich neposkytujú. A na fy., no neviem? Prv skúmajú, dosť dlho preverujú. Mne to vychádza tak, ak máš peniaze, dáme ti ich aj my, ak nemáš, máš smolu. Prísľub dnes dá každá banka, ale nezáväzný. A v tom je ten rozdiel. Vybavenie úveru do fy. trvá určite dlhšie ako 2 mesiace. A tých podkladov čo vyžadujú je neúrekom. Je to iba na tebe.
Dnes každá banka propaguje, aký má dobrý produkt pre fy., ale keď sa spýtaš priamo na mieste, uvidíš, že je to inak. Je to skrátka iba reklama.
alenasv
29.06.05,08:22
Potrebovala by som este vzor zaloznej zmluvy na byt, ktora zacne platit v pripade nedodrzania zmluvy o pozicke. Neviete, kde by som to nasla?

Vopred dik
lenkak
29.06.05,14:58
Záložná zmluva, keď sa do zálohu dáva nehnuteľnosť
(§ 151b OZ)
..........................., nar................., bytom ........................., ako záložný veriteľ a
..........................., nar.................. manžel...........................,nar............ ..... obidvaja bytom .................................., ako záložcovia

uzatvárajú dňa ............................. túto
záložnú zmluvu
I.
Záložcovia sú bezpodielovými spoluvlastníkmi .............................. v........................ a parc. č.......... vo výmere .........., kat. úz. ................, zapísaných na liste vlastníctva č. .... Správy katastra v .............................
Podľa priloženého znaleckého posudku Ing. .......................... zo dňa .................. hodnota uvedených nehnuteľností je ........................... Sk.

II.
Záložný veriteľ podľa priloženej zmluvy o pôžičke uzavretej dnešného dňa medzi účastníkmi sa zaväzuje dňom vkladu záložného práva do katastra poskytnúť záložcom bezúročnú pôžičku v sume ....................... Sk na kúpu ...................... Záložcovia sa v uvedenej zmluve o pôžičke zaväzujú záložnému veriteľovi pôžičku vyplatiť najneskôr do ..................

III.
Na zabezpečenie pohľadávky záložného veriteľa v sume ....................... Sk z titulu uvedenej pôžičky záložcovia dávajú do zálohu svoje nehnuteľnosti označené pod bodom I. a zriaďujú k nim záložné právo pre záložného veriteľa, ktorý toto právo prijíma.

IV.
Záložcovia predloženou poistnou zmluvou č. ...............zo dňa....................., uzavretou so .............................. pobočka ........................., preukázali, že nehnuteľnosti tvoriace predmet zálohu sú poistené. Súčasne sa záložcovia zaväzujú, že až do zaplatenia zabezpečenej pohľadávky bude tento ich majetok, tvoriaci predmet zálohu, stále poistený.

V.
Záložné právo vzniká vkladom do katastra nehnuteľností Správy katastra v ............................. Zmluvné strany s týmto vkladom súhlasia.

VI.
Účastníci si zmluvu prečítali, s jej obsahom bez akýchkoľvek výhrad súhlasia, na znak čoho ju v siedmich vyhotoveniach vlastnoručne podpísali.

V ....................., dňa.........................


Záložný veriteľ:


Záložcovia:
VladoaKatka
20.12.09,12:07
Je to síce stará téma, ale ... mám dotaz k podobnej veci.

Otázka:
Môže sa použiť podobná záložná zmluva napr. na motorové vozidlo, ak konateľ poskytne dlhodobú pôžičku spoločnosti za účelom kúpy motorového vozidla pre spoločnosť?
Nie je isté, či vozidlo bude mať aspoň takú trhovú hodnotu o 4 roky v akej výške bola poskytnutá pôžička. Toto vozidlo po odpísaní by prepísal konateľ na seba.
Akú zmluvu - záložnú alebo niečo v tom zmysle "výhradné právo na vozidlo"?
Ako by sa to potom riešilo účtovne?
Chrobáčik3
31.01.10,18:14
Ahojte,
potrebujem poradit ohladom pozicky. Pozicala som kamaratke nemalu sumu a akosi sa nema k cinu. Zmluva nie je podpisana pred notarom a navyse je uzavreta na dobu neurcitu, resp. do doby splatenia dlhu (nie som si celkom ista, ci som to presne takto formulovala..), hoci su v nej presne stanovene casove rozpätia splatok. Neviem si rady ako sa k peniazom dostat, navyse dlznicka nic nema (a ak aj, tak nie na svoje meno), no a vraj pracuje, potom zasa nie, takze asi skor len tak sporadicky.. Zmluva je niekedy zo zac.r.2008 a splatena mala byt do 9-tich mesiacov. Mam vobec nejaku sancu? Uz neviem ako dalej, navyse som v poriadnych problemoch, hrozia mi exekutori, drazba bytu a pod.
Za vsetky rady vopred dakujem, hlavne ma zaujima, ci mam sancu dostat svoje peniaze, a ak ano, tak akym sposobom zacat.. Poradte :-(
Chobot
02.02.10,12:53
Ahojte,
potrebujem poradit ohladom pozicky. Pozicala som kamaratke nemalu sumu a akosi sa nema k cinu. Zmluva nie je podpisana pred notarom a navyse je uzavreta na dobu neurcitu, resp. do doby splatenia dlhu (nie som si celkom ista, ci som to presne takto formulovala..), hoci su v nej presne stanovene casove rozpätia splatok. Neviem si rady ako sa k peniazom dostat, navyse dlznicka nic nema (a ak aj, tak nie na svoje meno), no a vraj pracuje, potom zasa nie, takze asi skor len tak sporadicky.. Zmluva je niekedy zo zac.r.2008 a splatena mala byt do 9-tich mesiacov. Mam vobec nejaku sancu? Uz neviem ako dalej, navyse som v poriadnych problemoch, hrozia mi exekutori, drazba bytu a pod.
Za vsetky rady vopred dakujem, hlavne ma zaujima, ci mam sancu dostat svoje peniaze, a ak ano, tak akym sposobom zacat.. Poradte :-(

Aby tvoja otázka nezapadla prachom, tak ti aspoň niečo poradím.

AK máš zmluvu a kamarátka nezapiera, že si tie peniaze požičala, daj návrh na súd, aby vydal platobný rozkaz na dlžnú sumu. Ak platobný rozkaz nadobudne právoplatnosť, môžeš požiadať exekútora o exekúciu akéhokoľvek jej majetku (nehnuteľnosť, peniaze na účte). Nevadí, že teraz nerobí, exekučný titul sa dá vymáhať tuším aj 10 rokov. V návrhu platobného rozkazu nezabudni na úroky z omeškania. Ak sa ti to podarí vymôcť po 5 rokoch, tak jej pekne narastú úroky z omeškania.

Dúfam, že ešte niekto pridá nejaké rozumy...