tinkas
23.01.09,08:16
Prosim Vás aky kurz mam použit pri zahraničnej poľskej FA prijatej 2.1.2009? Keď 1.1.2009 kurzový lístok nebol...a 31.12.2008 naša mena ešte nebola euro...
tinkas
23.01.09,07:45
nikto mi neporadi...
gita
29.01.09,08:26
Na toto síce neviem odpovedať, ale s tým súvisí moja otázka: U odoslaných faktúr sa má použiť kurz ECB z predošlého dňa, aj u došlých zahr. sa používa z predošlého dňa?
zuzv
04.02.09,07:38
Na toto síce neviem odpovedať, ale s tým súvisí moja otázka: U odoslaných faktúr sa má použiť kurz ECB z predošlého dňa, aj u došlých zahr. sa používa z predošlého dňa?
Má niekto viac skúseností a vie poradiť? Odpoveď by zaujímala aj mňa. Ďakujem, zuzana
betka
04.02.09,18:47
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti. U prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

Mňa nezaujíma, kedy bola FA prijatá. MŃa zaujíma, kedy bolo uskutočnené zdaniteľné plnenie.

Do DPH mi ide kurz vystavenia FA.
Do účta ide kurz dńom uskutočnenia zdaniteľného plnenia, a to je deň, kedy bola služba, tovar prijatý.
N iekedy môže byť uvedené v IS, že deň pre dodanie tovaru a služby, je totožný s dnom uskutočnenia zdaniteľného plnenia.

Ak bol tovar, služba dodaná 20.12.2008, je dnom uskutočnenia zdaniteľného plnenia tento deň. FA sa môže niekde zdržať.
Veronka 2
04.02.09,19:01
Použi kurz dodania tovaru alebo služby, datum prijatia ťa nezaujíma.