katka3
08.06.05,14:24
Dobrý deň, mala by som na Vás 1 otázku. Momentálne som na rodičovskej dovolenke so svojou 20-mesačnou dcérkou som tehotná a 14.11.2005 mám vypočítaný termín pôrodu 2.dieťaťa, takže znovu nastúpim na materskú dovolenku. Chcela by som sa opýtať ako je to s vypočítaním výšky materského, / pred 1. pôrodom som mala hrubý mes. príjem 13000 mes. to bolo v roku 2003 a viem, že od tohto obdobia sa mzdy v našej organizácii menili aj vzhľadom na nový dôchodkový systém t.j. momentálne mzdy sa pohybuju na úrovni cca 20-25000 mesačne/z akej mzdy sa mi vyráta výška materského (z tej z roku 2003 alebo z takej aka by mi pripadla keby som nastúpila do zamestnania( a kto ju vypláca zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa/.
Ešte mám jednu otázku - viem, že tým pádom prestanem poberať rodičovský príspevok na dcéru na aké dávky okrem rodinných budeme mať nárok poberať na dcérku?
Ďakujem za odpoveď
Katka
Ala
08.06.05,12:34
Zamestnávateľ dá na SP potvrdenie, kde bude pravdepodobná mesačná mzda a z toho SP vypočíta. Maximum je 21 548,-- Sk.
Jana Motyčková
10.06.05,16:50
Poistné na nemocenské štát neplatí (ani počas rodičovskej dovolenky). Za čas rod.dovolenky je vylúčenie platenia poistného, t.j. rozhodujúce obdobie bolo minulý rok, vymeriavací základ bol zrejme 0 a môže sa počítať pravdepodobný DVZ. Toto ale zrejme platí iba do 1.7., ako som čítala v nejakom príspevku, má byť rodičovská dovolenka prerušením poistného, ale nemám to ešte preštudované. Keďže Katka3 ide na materskú najskôr v druhej polovici septembra, bude sa jej týkať už táto novela. Keď to naštudujem ešte sa ozvem.
katka3
11.06.05,18:35
Ďakujem zatiaľ za odpoveď a budem sa tešiť na tú novelu, i keď neviem, či sa mám vôbec tešiť :-(. V každom prípade budem to sledovať a vopred ďakujem, že sa ešte ozvete.
Katka3
Jana Motyčková
12.06.05,16:57
Endrju, nemáš za čo. Aj ja sa občas pomýlim a porada je dobrá na to, že ma niekto opraví. Už si ma raz opravil aj ty (myslím). A kedysi som tu číatala takú debatu, že na porade sa tyká. Takže Ti tykám a prosím aj naopak.
Katarína STR
13.06.05,05:48
katka3
29.06.05,11:27
Poistné na nemocenské štát neplatí (ani počas rodičovskej dovolenky). Za čas rod.dovolenky je vylúčenie platenia poistného, t.j. rozhodujúce obdobie bolo minulý rok, vymeriavací základ bol zrejme 0 a môže sa počítať pravdepodobný DVZ. Toto ale zrejme platí iba do 1.7., ako som čítala v nejakom príspevku, má byť rodičovská dovolenka prerušením poistného, ale nemám to ešte preštudované. Keďže Katka3 ide na materskú najskôr v druhej polovici septembra, bude sa jej týkať už táto novela. Keď to naštudujem ešte sa ozvem.
Pekne prosím, neviete mi teda poradiť ako to bude v mojom prípade?
Čítala som tu rôzne veci ale dostanem sa sem len na chvíľku. Oplatí sa teda platiť dobrovoľné poistné alebo nie? A čo ak ochoriem - budem mať nárok na ošetrenie alebo aj v mojom prípade budem ešte v ochrannej lehote?
A z akej mzdy mi teda bude vyrátaná výška MD?
Veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
29.06.05,11:53
Takže od 1.7. je RD prerušením poistného. Materskú budeš dostávať, keďže budeš v ochrannej lehote. Pri výpočte materského sa bude vychádzať zo stavu, aký bol k 30.6., t.j. tak ako som písala predtým bude sa počítať pravdepodobný DVZ. Tu je niekoľko možností :
1. Ak sa dá dohodnúť so zamestnávateľom zmena pracovnej zmluvy - s novou výškou mzdy najneskôr k 30.6., túto mzdu potom môže uviesť zamestnávateľ ako pravdepodobný VZ.
2. Ak si budeš platiť dobrovolne nem. poistenie, malo by sa materské vypočítané podľa bodu 1 navýšiť o materské vypočítané z tohto poistenia. Tu ale SP robí problémy, ale zákonný nárok na to je. Je to tu dosť rozdebatované, ak chceš, pohľadaj.
3. Ak niekedy medzi 1.7. a nástupom na materskú nastúpiš do práce, materské by sa malo počítať z VZ získaných od nástupu do zamestnania.

K tomuto : "A čo ak ochoriem - budem mať nárok na ošetrenie... "
Ošetrenie sa hradí zo zdravotného poistenia, tam poistenie trvá, ZP platí štát.