pacokai
23.01.09,10:41
Ak nechcem použiť 40% paušálne výdavky, tak údajne :confused: mám možnosť dať do výdavkov za rok 2008 aj náklady na (stavebné) úpravy bytu v predchádzajúcom roku t.j. v roku 2007. Informácia je zo špecializovanej prílohy SME niekedy z r.2008. Môže to prosím niekto potvrdiť? príp. s odkazom na nejakú normu.
Milan Benka
23.01.09,11:10
Ak nechcem použiť 40% paušálne výdavky, tak údajne :confused: mám možnosť dať do výdavkov za rok 2008 aj náklady na (stavebné) úpravy bytu v predchádzajúcom roku t.j. v roku 2007. Informácia je zo špecializovanej prílohy SME niekedy z r.2008. Môže to prosím niekto potvrdiť? príp. s odkazom na nejakú normu.

A to v tej špecializovanej prílohe neuviedli ?

Nepopísali ste dostatočne jednoznačne situáciu. Zatiaľ sa Vám nedá jednoznačne odpovedať.
Lianka
23.01.09,12:02
Ak neuplatňuješ paušálne výdavky, môžeš uplatňovať skutočné výdavky. Pozri § 6, ods. 3 a 13 zakon ao dani z prijmov, prip. aj § 2m).
pacokai
23.01.09,13:12
neuviedli.
Neviem čo chýba - okrem normálnych výdavkov v 2008 (energie, poistné, zariadenie apod) výdavky za stavebné úpravy v predchádzajúcom roku tj 2007
Johanka
23.01.09,13:16
Do "normálnych" výdavkov za rok 2008 si môžeš dať výdavky prislúchajúce zdaňovaciemu obdobiu. V predmetnom článku spomenuli odpisovanie obchodného majetku ;)?
pacokai
23.01.09,13:21
nehovorilo sa tam o obchod.majetku - som FO a dôchodca, takže neviem či obchod. majetok pripadá do úvahy
Johanka
23.01.09,13:33
Ak si budeš uplatňovať skutočné výdavky pri príjmoch podľa § 6 ods.3, tak nehnuteľnosť je obchodným majetkom.
Lianka Ti odporučila pozrieť si §2 písm.m) Zákona o dani z príjmov:
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

tzn. , že nielen živnostníci majú obchodný majetok.
vladors
24.02.10,20:04
neviem prečo tomu pánovi takto odpovedáte, povedal by som "nepolopatistocky". Ako píše je FO, dôchodca a priaamo sa pýta na výdavy pri prenájme, tak mu ich vymenujte a pokial možno vyčerpávajúco čo všetko si môže odpísat. Odporúčate ho "Pozriet si paragrafy". Veď keby mal tú možnosť, tak sa vás páni "mudrci" nebude pýtat a priamo si to vo svojej fotelke preštuduje!!!!!. Takže to je otázka Vášho prístupu. Ak by som to ja vedel, tak si dovolím odpovedat mu miesto Vás milí V.I.P. -áci
babi2
24.02.10,20:50
neviem prečo tomu pánovi takto odpovedáte, povedal by som "nepolopatistocky". Ako píše je FO, dôchodca a priaamo sa pýta na výdavy pri prenájme, tak mu ich vymenujte a pokial možno vyčerpávajúco čo všetko si môže odpísat. Odporúčate ho "Pozriet si paragrafy". Veď keby mal tú možnosť, tak sa vás páni "mudrci" nebude pýtat a priamo si to vo svojej fotelke preštuduje!!!!!. Takže to je otázka Vášho prístupu. Ak by som to ja vedel, tak si dovolím odpovedat mu miesto Vás milí V.I.P. -áci
Neviem k akej otázke patrí toto vyjadrenie, lebo predchádzajúce príspevky sú staré vyše roka, ale využívam a prikladám link na článok z poradne Etrendu k tejto problematike, kde v odseku Skutočné výdavky
autor píše, že nemusí byť nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku a môžu sa uplatnovať skutočné výdavky napr. za nájomné či energie. Toto je vyjadrenie poradcu:

Pri uplatňovaní skutočných výdavkov má prenajímateľ na výber, či zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku alebo nie. Od toho závisí, aké výdavky bude môcť odrátať z daňového základu. V prípade, že nehnuteľnosť nezahrnie do obchodného majetku, bude si môcť odrátať len výdavky vynaložené na samotný prenájom – takými sú napríklad platby za energie alebo za zariadenie pre nájomníkov. Kto zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do obchodnému majetku, ten si môže uplatňovať aj výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou – ako sú napríklad opravy, ale môže zároveň odpisovať aj samotnú nehnuteľnosť. V prípade, že niekto kúpil byt, ktorý prenajíma, na úver, samotné splátky úveru si nemôže zahrnúť do výdavkov. Môže si do nich zahrnúť len úroky z tohto úveru. Prenajímateľ môže zaradiť nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku aj v prípade, že nie je živnostník.
Prikladám aj link na celý článok.
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/dane-2010-prijem-z-prenajmu.html
SILVIA54
21.03.10,18:27
Ahojte,prosím Vás ak FO prenajíma byt a chcela by si uplatniť do výdavkov aj odpis nehnuteľnosti.Je to možné? Uplatňuje si paušálne výdavky.Ďakujem
babi2
22.03.10,06:51
Ahojte,prosím Vás ak FO prenajíma byt a chcela by si uplatniť do výdavkov aj odpis nehnuteľnosti.Je to možné? Uplatňuje si paušálne výdavky.Ďakujem
Ak si uplatňuje paušálne výdavky, tak si nemôže uplatniť odpis nehnuteľnosti. Ak chceš vedieť viac klikni na link pripojený v príspevku č.9
SILVIA54
22.03.10,08:18
Ďakujem Ti;-)