renkav
23.01.09,10:42
Prajem pekny den,chcela by som sa spytat na jednu vcec.Moja mamina si podala v decembri ziadost o predcasny dochodok.bola na polovicnom invalidnom dochodku a pracovala na polovicny uvazok.priznali jej ho od 1.1.2009,prislo jej to akurat dnes.je teda na predcasnom dochodku o cca 1 rok a 5 mesiacov.zaujima nas,kedze este pracuje a chcela by este aspon niekolko mesiacov pracovat,ci to ma nahlasit zamestnavatelovi,alebo socialnej poistovni,alebo kde to ma vlastne nahlasit.alebo ked este pracuje to netreba nikde nahlasovat?ako ma postupovat?ma nejaku povinnost nieco niekde vybavit?dakujem vopred za kazdu radu.
Fairy
23.01.09,10:02
Treba to nahlásiť zamestnávateľovi - do mzdovej účtarne a na personálne oddelenie.
renkav
23.01.09,17:32
Vdaka za info a este sa spytam ako je to z marodkou ked by nahodou marodovala,ma to potom neplatene volno,alebo ako to je? a tiez ci je narok na dovolenku.dakujem pekne.
mzdarka renca
23.01.09,17:59
Ak je zamestnaná na základe pracovnej zmluvy, má nárok prvých 10 kalendárnych dní na náhradu príjmu (to platí zamestnávateľ) a ak by PN pokračovala, nemocenské dávky potom vypláca sociálna poisťovňa.
Má aj nárok na dovolenku ak je zamestnaná na základe pracovnej zmluvy.
renkav
24.01.09,17:15
Dakujem za info ,tak ak som teda spravne pochopila,plati pre nu nadalej vsetko ako aj ked bola zamestnana,hoci je uz teraz zamestnana ako dochodca?ma normalne pracovnu zmluvu,nie dohodu.
Dakujem!
mzdarka renca
24.01.09,21:08
Zmena je len v tom, že nebude mať nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka, t.z., že bude platiť vyššiu daň z príjmu.
To, že je dôchodkyňa musi oznámiť v mzdovej učtárni a na personálnom oddelení.
Jozef Mihál
24.01.09,21:20
priznali jej ho od 1.1.2009

Čo už na toto povedať...
renkav
27.01.09,11:21
dakujem za odpovede a este sa spytam,musi predlozit na mzdovej uctarni resp.personalnom oddeleni aj vymer o dochodku ktory jej prisiel?
A ESTE MA ZAUJIMA ohladne tych dani.ked bude pracovat uz asi len 6 mesiacvo,mesacny prijem cca 4000Sk.ako sa to bude ratat potom v danovom priznani?bude sa ratat celkova suma zarobku ten dochodok + zarobok alebo len ten zarobok?
ta nezdanitelna polozka teda uz pre nu nebude platit?bude musiet teda celu zarobenu ciastku zdanit?dakujem.