loleq
23.01.09,11:45
Dobry den všetkým,

Prosím o pomoc skúsených. Mám zmluvu s klientom na splatnosť faktúr 2 mesiace. Faktúry som neuvážene (teraz to už viem) vystavil v polovici decembra. Kedže som prednedávnom začal podnikať, na účte mám minimum prostriedkov. Môj klient je veľká spoločnosť a pravdepodobne faktúry uhradia až o tie 2 mesiace. Dnes som sa dozvedel, že mám uhradiť z tejto sumy DPH do pondelka. Peniaze na účte ešte niesu, čo s tým? Máte nejaké skúsenosti?
Bez problémov môžem predložiť komukoľvek zmluvu s klientom, aj výpisy z banky.
Je tu nejaké riešenie ako sa dá z tejto situácie dostať a neplatiť penále (čo by bolo v ttomto prípade dosť nefér si myslím)
Prosím teda o cenné rady. Ďakujem
Milan Benka
23.01.09,10:53
Dobry den všetkým,

Prosím o pomoc skúsených. Mám zmluvu s klientom na splatnosť faktúr 2 mesiace. Faktúry som neuvážene (teraz to už viem) vystavil v polovici decembra. Kedže som prednedávnom začal podnikať, na účte mám minimum prostriedkov. Môj klient je veľká spoločnosť a pravdepodobne faktúry uhradia až o tie 2 mesiace. Dnes som sa dozvedel, že mám uhradiť z tejto sumy DPH do pondelka. Peniaze na účte ešte niesu, čo s tým? Máte nejaké skúsenosti?
Bez problémov môžem predložiť komukoľvek zmluvu s klientom, aj výpisy z banky.
Je tu nejaké riešenie ako sa dá z tejto situácie dostať a neplatiť penále (čo by bolo v ttomto prípade dosť nefér si myslím)
Prosím teda o cenné rady. Ďakujem

Choďte s tým za svojim správcom dane a požiadajte o možnosť splatenia dane v splátkach alebo odklad splatenia dane. Správca dane Vám síce vyrúbi úrok z omeškania, ale :
1. je viazaný na kurz ECB, kt. je v súčasnosti 2%, úrok je jeho 4* , t.j.8 % p.a. čo je porovnateľné zhruba s 10% úrokom za úver z banky

2. po splatení istiny môžete požiadať o jeho úplné alebo čiastočné odpustenie. Myslím, že vo Vašom prípade by ste mohli uspieť.
evina
23.01.09,10:56
Dobry den všetkým,

Prosím o pomoc skúsených. Mám zmluvu s klientom na splatnosť faktúr 2 mesiace. Faktúry som neuvážene (teraz to už viem) vystavil v polovici decembra. Kedže som prednedávnom začal podnikať, na účte mám minimum prostriedkov. Môj klient je veľká spoločnosť a pravdepodobne faktúry uhradia až o tie 2 mesiace. Dnes som sa dozvedel, že mám uhradiť z tejto sumy DPH do pondelka. Peniaze na účte ešte niesu, čo s tým? Máte nejaké skúsenosti?
Bez problémov môžem predložiť komukoľvek zmluvu s klientom, aj výpisy z banky.
Je tu nejaké riešenie ako sa dá z tejto situácie dostať a neplatiť penále (čo by bolo v ttomto prípade dosť nefér si myslím)
Prosím teda o cenné rady. Ďakujem

Fér nefér. Z hľadiska DPH si mal vystaviť fakjtúru, kedy vznikla DP. To mohlo byť v Tvojom prípade len na základe dodania tovaru a služby, t.j. ten deň mal byť uvedený ako dátum DP. Ak si službu alebo tovar dodal v decembri, bez ohľadu na jej úhradu zo strany odberateľa si ju povinný za december odviesť. Tu neexistuje iná cesta.

Prepáč mi otázku, ale mali sme tu viac takých prípadov. Píšeš, že podnikáš krátko-si registrovaný za platiteľa DPH?

P.s. alebo existuje spôsob, ktorý navrhol Benka a mňa nenapadol :)
Milan Benka
23.01.09,11:02
Tretia možnosť je využiť faktoringové služby bánk. Podmienky faktoringu Vám v nich vysvetlia.
loleq
23.01.09,11:17
dakujem za rady, ano som platca dph. Zial ako pisem v zmluve je dohodnuta splatnost faktur 2 mesiace, cize ked klient peniaze nezaplatil tak ich na ucte nevycarujem. Asi sa pokusim dohodnut so spracvom dane
Johanka
23.01.09,11:22
Faktúry boli vystavené oprávnene - tzn. boli služby dodané v decembri ?
loleq
23.01.09,11:32
ano. sluzby som dodal v decembri. faktury vystavyujem az po dodani sluzieb
loleq
24.01.09,17:29
Choďte s tým za svojim správcom dane a požiadajte o možnosť splatenia dane v splátkach alebo odklad splatenia dane. Správca dane Vám síce vyrúbi úrok z omeškania, ale :
1. je viazaný na kurz ECB, kt. je v súčasnosti 2%, úrok je jeho 4* , t.j.8 % p.a. čo je porovnateľné zhruba s 10% úrokom za úver z banky

2. po splatení istiny môžete požiadať o jeho úplné alebo čiastočné odpustenie. Myslím, že vo Vašom prípade by ste mohli uspieť.

Cize ked mam platit DPH 100 000SKK kolko to bude za kazdy den? dakujem
judy
24.01.09,18:01
loleq
25.01.09,18:31
Dakujem za pomoc, to mi celkom odlahlo, budem meskat lem zopar dni dufam, takze sankcie nebudu velke. Este posledna otazka, ked teda viem ze budem meskat, mam to dat spravcovi dane aj vediet alebo uz priamo zaplatit DPH+sankcie?

Dakujem velmi pekne
marina8
25.01.09,18:59
zaplatis DPH, sankcie vyrubuje DU podla toho ako to bolo zaplatene, nevypocitavas ich dopredu sam
ak ti ich potom DU vyrubi je lepsie zase ist za tvojim spravcom a poradit sa,
niektori su taki, ze ti aj naznacia co tam mas napisat ak sa potrebujes odvolat proti rozhodnutiu alebo poziadat o odpustenie
emik
08.04.09,08:19
rada by som vas poprosila o pomoc

Ide o dodanie sluzby nasmu odberatelovi. V zmluve boli dohodnute taketo podmienky :
- zalohova platba 1/3 ceny
- pri dodani sluzby druha tretina ceny
- tretia tretina ceny bude splacana pocas 6 mesiacov

Vystavila som zalohovu fakturu. Tuto odberatel uhradil. Kedze sluzba nebola dodana do 15 dni bol vystaveny danovy doklad pre DPH.

Dnes ma byt sluzba dodana, cize vystavim suhrnu fakturu na tu druhu cast platby a takisto odpocitam zalohu.
Neviem ako vyriesit tie platby za tretiu platbu. Datum dodania sluzby je dnesny den, ale splatnost bude neskor.


Dakujem za pomoc
Emi
Tweety
08.04.09,08:24
rada by som vas poprosila o pomoc

Ide o dodanie sluzby nasmu odberatelovi. V zmluve boli dohodnute taketo podmienky :
- zalohova platba 1/3 ceny
- pri dodani sluzby druha tretina ceny
- tretia tretina ceny bude splacana pocas 6 mesiacov

Vystavila som zalohovu fakturu. Tuto odberatel uhradil. Kedze sluzba nebola dodana do 15 dni bol vystaveny danovy doklad pre DPH.

Dnes ma byt sluzba dodana, cize vystavim suhrnu fakturu na tu druhu cast platby a takisto odpocitam zalohu. Vystavíš fa za celú dodanú službu, odpočítaš zálohy, a tú s už odvedenou dph k prijatej platbe.
Neviem ako vyriesit tie platby za tretiu platbu. Toto už budú len splátky, urob splátkový kalendár, s dph to už nemá nič. Datum dodania sluzby je dnesny den, ale splatnost bude neskor.


Dakujem za pomoc
Emi
Odpovede v texte.