Marcela80
23.01.09,12:46
Ahojte,
chcela by som Vás pekne poprosit o radu. Mam kamarátku, ktorá je v súčasnosti nezamestnaná a bola jej ponúknutá práca na živnosť - pozícia asistentka. Viete nám prosím Vás poradiť, či sa jej to oplatí prípadne čo zo živnosti vyplýva pre zamestnanca - potrebovali by sme poradiť, akú časť brutto príjmu predstavujú odvody + či sú nejaké iné povinné platby ktoré vyplývajú zo živnosti?
Dakujeme za rady
Marcela
Tweety
23.01.09,11:48
Ahojte,
chcela by som Vás pekne poprosit o radu. Mam kamarátku, ktorá je v súčasnosti nezamestnaná a bola jej ponúknutá práca na živnosť - pozícia asistentka. Viete nám prosím Vás poradiť, či sa jej to oplatí prípadne čo zo živnosti vyplýva pre zamestnanca - potrebovali by sme poradiť, akú časť brutto príjmu predstavujú odvody + či sú nejaké iné povinné platby ktoré vyplývajú zo živnosti?
Dakujeme za rady
Marcela
Práca na živnosť- asistentka na PZ?
Marcela80
23.01.09,11:53
Ahoj Tweety, jedná sa o prácu na živnosť, ako asistentka, ale neviem co znamená PZ? vedela by si nám poradiť?
ďakujem pekne
M.
Tweety
23.01.09,11:54
Ahoj Tweety, jedná sa o prácu na živnosť, ako asistentka, ale neviem co znamená PZ? vedela by si nám poradiť?
ďakujem pekne
M.
PZ-pracovná zmluva podľa Zákonníka práce.
Marcela80
23.01.09,11:56
Aha jasné, bez pracovnej zmluvy. A je možné že ked niekto pracuje na živnosť má aj PZ? V tomto smere sme úplne mimo, ja ju odhováram, ale zamestnávateľ ju zase prehovára....ma nastúpiť, ja mám skôr pocit ze to má vyhody pre zamestnávateľa
Tweety
23.01.09,12:10
Aha jasné, bez pracovnej zmluvy. A je možné že ked niekto pracuje na živnosť má aj PZ? V tomto smere sme úplne mimo, ja ju odhováram, ale zamestnávateľ ju zase prehovára....ma nastúpiť, ja mám skôr pocit ze to má vyhody pre zamestnávateľa
Áno, ako zamestnanec na PZ, by bola na tom lepšie, ako živnostník.
misomiso
23.01.09,12:15
Áno, ako zamestnanec na PZ, by bola na tom lepšie, ako živnostník.

No tym si niesom vobec isty. Zalezi na konkretnych podmienkach, ktore jej je ochotny dat v prvom alebo druhom pripade. Ak jej da celu sumu, ktoru by ho stala ako zamestnankyna (vratane odvodov) aj v pripade, ze bude na zivnost, tak na zivnost bude mat aj po zaplateni povinnych odvodov penezenke ovela viac.
Tweety
23.01.09,12:17
No tym si niesom vobec isty. Zalezi na konkretnych podmienkach, ktore jej je ochotny dat v prvom alebo druhom pripade. Ak jej da celu sumu, ktoru by ho stala ako zamestnankyna (vratane odvodov) aj v pripade, ze bude na zivnost, tak na zivnost bude mat aj po zaplateni povinnych odvodov penezenke ovela viac.
Áno, netvrdím, že nie, ale ja som skôr myslela na výhody podľa ZP.
veronikasad
23.01.09,12:34
Ahojte,
chcela by som Vás pekne poprosit o radu. Mam kamarátku, ktorá je v súčasnosti nezamestnaná a bola jej ponúknutá práca na živnosť - pozícia asistentka. Viete nám prosím Vás poradiť, či sa jej to oplatí prípadne čo zo živnosti vyplýva pre zamestnanca - potrebovali by sme poradiť, akú časť brutto príjmu predstavujú odvody + či sú nejaké iné povinné platby ktoré vyplývajú zo živnosti?
Dakujeme za rady
Marcela
Asistentka na živnosť ? Veď to je závislá práca ako vyšitá...
misomiso
25.01.09,11:32
Asistentka na živnosť ? Veď to je závislá práca ako vyšitá...

...este je tu otazka, pri com bude asistovat :)
ninocka55
26.01.09,06:36
Vyhoda je iba v tom pripade, ak zamestnavatel zaplati dost na to, aby si mohla kamaratka zaplatit odvody a ostane jej viac ako keby bola zamestnana. Inak v tom nie je ziadna vyhoda. Ako asistentku na zivnosti si neviem predstavit, ako zivnostnicka by si mohla odrobit svoje a ist domov. V tomto pripade bude asi v praci trcat 8hod denne, takze pravdepodobne ide o zavislu pracu. Zamestnavatel sa chce zbavit vsetkych povinnosti voci zamestnancovi. Takze kamaratka nema narok na prispevok na stravu a ak nebude podpisana este nejaka zmluvu, moze ju zamestnavatel hocikedy vyhodit. Takze neodporucam