macicka
23.01.09,13:00
Ahojte,

chcela by som sa spytat jednu vec. Podla § 37 zákona o DPH - poisťovacie služby, je od DPH oslobodené aj sprostredkovanie poistenia a zaistenia.
Naša firma ma uzatvorené zmluvu s obch. partnerom - poisťovňou a tak všetky plnenia od nich /za sprostredkovanie poistenia - lebo tak znie aj predmet zmluvy medzi tymito zmluvnými stranami/ sú oslobodené od DPH.
Avšak firma má aj zmluvy o sprostredkovaní so svojimi "SZČO". A keď SZČO uskutoční nejaký obchod - sprostredkovanie poistenia - je aj toto plnenie oslobodené od DPH? Myslím tým, keď je to oslobodenie povedala by v "druhom rade". Ciže vzťah je: poisťovňa - naša firma - SZČO. Všetci fakturujú bez DPH?
Ďakujem
akire-erika
14.06.10,10:55
ja by som toto tiež potrebovala vedieť. či je sprostredkovanie poistenia "v druhom rade" oslobodené podľa § 37
Mária.K.
14.06.10,15:12
Ahojte,

chcela by som sa spytat jednu vec. Podla § 37 zákona o DPH - poisťovacie služby, je od DPH oslobodené aj sprostredkovanie poistenia a zaistenia.
Naša firma ma uzatvorené zmluvu s obch. partnerom - poisťovňou a tak všetky plnenia od nich /za sprostredkovanie poistenia - lebo tak znie aj predmet zmluvy medzi tymito zmluvnými stranami/ sú oslobodené od DPH.
Avšak firma má aj zmluvy o sprostredkovaní so svojimi "SZČO". A keď SZČO uskutoční nejaký obchod - sprostredkovanie poistenia - je aj toto plnenie oslobodené od DPH? Myslím tým, keď je to oslobodenie povedala by v "druhom rade". Ciže vzťah je: poisťovňa - naša firma - SZČO. Všetci fakturujú bez DPH?
Ďakujem
Áno. Ide o služby oslobodené od DPH.
akire-erika
07.07.10,06:36
Mne prišla odpoveď z daňového úradu ohľadom tohto problému:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vzhľadom na nedostatok poskytnutých informácií o spôsobe poskytovania služby nie je možné sa jednoznačne vyjadriť. K posúdeniu obsahu poisťovacích služieb a služieb sprostredkovania poistenia si dovoľujeme dať do pozornosti rozsudky ESD C-349/96, C-240/99, C-8/01, C-472/03.
Podľa posledne menovaného rozsudku ESD základné aspekty sprostredkovateľa poistenia je nájdenie potencionálneho zákazníka a jeho ?predstavenie? poistiteľovi.