Zavrieť

Porady

Upraviť

Hlavné

Pozrieť RSS kanál

Marianna01

došlá -prijatá faktúra z hľadiska DzP (DPH tu nerozoberám)

Hodnotenie: hlasov2, 5.00 priemer.
by , 28.11.07 at 19:27 (1903 Videní)
Došlá faktúra. Pre JU je nutné každú došlú (prijatú) faktúru zaevidovať v evidencii prijatých faktúr. Na začiatku sme sa rozhodli, aké číselné rady použijeme pre identifikáciu jednotlivých dokladov. Najlepšie je označiť si okrem čísel aj písmenami - napr. prijaté faktúry budú FP07001, čiže faktúra prijatá rok 2007 poradové číslo 001. Samozrejme, neexistuje žiadne nariadenie, usmernenie, ktoré by nás nútilo zvoliť si také alebo onaké číslovanie. Každý použije číselný rad, aký mu vyhovuje. Jedinou vecou, ktorú musíme dodržať, je zachovanie číselného radu a nemenenie číslovania uprostred hosp. roka. Nemalo by sa stať, že po faktúre č. 10 zabudnem na jedno-dve čísla a pokračujem napr. trinástkou. No ale čo s tým, keď sa mi to stalo? Musím urobiť chybový zápis - zapíšem, že dňa toho a toho som zabudla z uvediem akého dôvodu priradiť číslo faktúry. Ale nabudúce dám pozor, aby sa mi to nestalo.
Vráťme sa k faktúre. Zapíšem z nej dôležité údaje - a to dodávateľa, druh dodávky, variabilný symbol, sumy, dátumy. Pridelím faktúre moje číslo.
Faktúra v takomto stave neovplyvňuje základ mojej dane z príjmov. Zatiaľ je zaevidovaná iba ako môj záväzok. Na konci roka sa objaví vo výkaze o majetku a záväzkoch, ak ju dovtedy neuhradím. Ako výdavok sa začne chovať až po tom, ako ju uhradím. To znamená, že vstúpi medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane a objaví sa vo výkaze príjmov a výdavkov. Samozrejme, celý tento príklad je o faktúre, ktorou som kúpila tovar alebo službu či materiál, ktorý zo zákona smie ovplyvniť základ dane z príjmov.

Reakcie

 1. avatar
  SUPER!!!!!
 2. avatar
  Je to pekný a jednoduchý článok a objasňuje jednu časť problematiky došlej fak. v JU. Ale neviem či patrí zrovna do blogu. Richard ho označil superlatívom, ale podľa mňa takýto typ správy (informácie, rady) by asi mal byť v rubrike "Rady z porady", kde sú podobné články.
 3. avatar
  Riško, som rada, že sa Ti to zatiaľ páčilo.
  Jozef, mojím zámerom je rozobrať doklad po doklade jednoduché účtovníctvo, evidencie, účtovné prípady. Mohol si si o tom prečítať v začiatku na mojom blogu. Napriek tomu som rada, že sa Ti článok páčil, dúfam, že budeš čítať aj ďalej.
 4. avatar
  Marianka, toto beriem Možno sa tu mnohým zdá veľa vecí samozrejmých, ale takto polopate sa mi to páči. Ani som netušila, že na kópii PPD musí byť orig. podpis za uhradenú faktúru. Rada budem čítať ďalej, pokračuj!
 5. avatar
  Marianka, aj mne sa tvoj príspevok páči. Dovolím si len doplniť, že aj "očividná" kópia PD je rovnocenná originálu, preto ten originálny podpis na kópii.
 6. avatar
  ďakujem vám za kladné reakcie, určite budem pokračovať, len občas mi to časovo nevychádza, hlavne keď je starosť o detičky... Je veľmi príjemné zistiť, že si niekto moje články aj prečíta, ešte príjemnejšie, že sa vám to aj páči. Som naozaj rada