Zavrieť

Porady

Upraviť

Hlavné

Pozrieť RSS kanál

silviamb

Sviatky v New Yorku

Hodnotenie: hlasov2, 5.00 priemer.
by , 05.11.09 at 19:53 (2193 Videní)
…neviem, aký máte vzťah k výzdobám vaších príbytkov, ale pokiaľ ste nadšenec rôznych vencov, postavičiek v záhradách, girlánd, tak v New Yorku by ste si prišli na svoje. A to nielen cez Veľkú noc a Vianoce. V tomto meste je totiž príležitostí na zdobenie viac ako dosť. Mimochodom, tentokrát mám pod názvom New York na mysli Brooklyn, Bronx, Queens a Staten Island.
Aktuálne v tomto období sú ešte domy a záhradky vyzdobené tekvicami, strašidlami, kostlivcami, náhrobnými kameňmi, … ide o pozostatok Halloweenu. V ten deň v uliciach stretnete ľudí v maskách, kostýmoch, deti tak chodia do školy. Dokonca školy majú v ten deň skrátené vyučovanie, aby všetci poriadne oslávili tento sviatok. Rovno zo školy deti „vymetajú“ obchody, reštaurácie, kaderníctva, … kde pre ne majú nachystané cukríky a dospelí robia najprv sprievod deťom a potom hor sa na párty v strašidelnom duchu.
Po Halloweene nasleduje Deň vďakyvzdania a do okien domov pribudnú obrázky moriakov a novousadlíkov v krojoch, na dverách vence s jesennou tématikou.
Potom nasledujú Vianoce – pri tejto príležitosti prepuká absolútne zdobiace šialenstvo, sú ľudia, ktorí si dokonca platia firmy, ktoré im prídu vyzdobiť dom, či záhradu, prípadne im prenajmú nafukovacieho Santa Clausa, či svetielkujúcich sobov v životnej veľkosti. V mnohých prípadoch by Slovákovi zostal rozum stáť nad tým, čo všetko sú schopní ľudia vtesnať do malej záhradky. Mojím veľkým favoritom bol dom so záhradkou 2x2 metre v ktorej boli 2 asi metrové svetielkujúce soby, veľká nafukovacia guľa so Santa Clausom uprostred a fúkajúcim „snehom“ vo vnútri, kvantum malých snehuliakov, červeno-bielych „paličiek“, vločiek, vojačikov, … Tomu všetkému velil asi 60 cm Mickey Mouse na snowboarde, ktorý bol vyložený na murovanej soche svätého Antona. Nevidieť to, neuverím .
Po Vianociach sa začína všetko srdiečkovať v duchu Valentína. Aj reklamy v televízore bežia väčšinou tie isté, pretože „lásku najlepšie vyjadrí Jared“ (klenotníctvo) .
Po Valentínovi môžete v okne zahliadnuť vlajky, Lincolna, Washingtona, či Obamu – blíži sa President’s Day.
Túto výzdobu nahradia zelené štvorlístky a ryšaví škriatkovia. Je tu deň svätého Patrika.
Nasledujú vajíčka a zajačikovia. Ale nie trochu, veľa, sme predsa v megalomanskom meste a ide Veľká noc. Aj keď musím povedať, že kraslice tam chýbajú. A ani šibačov nevidno .
Leto patrí vlajkám a národnému cíteniu, pretože sviatky ako Memorial Day, Deň nezávislosti, Labor Day či Columbus Day si to priam vyžadujú. Mňa zo začiatku priam až zarážali americké vlajky, ktoré majú ľudia v oknách, na dverách, pred domami. A nehovorím len o vlajočkách 10x15 cm, ale o veľkých zástavách na stožiaroch pred rodinnými domami. Niektorí nadšenci, teda vlastenci, majú dokonca autá upravené o držiaky na vlajky. U nás by sme sa tomu čudovali, prípadne zisťovali, ako skončil futbal, či hokej, keď sa zjaví toľké vlastenectvo. Ja som si najprv myslela, že to v televízii vo filmoch nafukujú a ide len o televízny gýč, ale realita bola vážne taká. Dokonca majitelia áut majú na svojich tátošoch nalepené samolepky, že podporujú armádu, že majú niekoho v armáde, a samozrejme nesmie chýbať „God bless America“.
Výhoda sviatkov pre bežného občana a samozrejme turistu je to, že v čase sviatkov sú vo väčšine obchodov mimoriadne výpredaje. Áno, čítate správne, obchody sú otvorené stále. Jediný deň v roku, kedy sú zatvorené je 25.12.. Teda, zle som sa vyjadrila, môže sa Vám stať – ako mne, po hodinovom cestovaní v metre, že aj v pre vás bežný pracovný deň natrafíte na väčšie množstvo zatvorených obchodov. A čo to znamená? Že je práve židovský sviatok a majiteľ obchodu (siete obchodov) je Žid.
Takže aj krajina neobmedzených možností má svoje obmedzenia o ktorých doma ani netušíme
Categories
Nezaradené

Reakcie

 1. avatar
  chcela by som niekedy zazit halloween v amerike... ja som napriklad nadsena ked hladam vianocne ozdoby na nete, co vsetko maju v ponuke... stromcek sa da vyzdobit na xy stylov... osobne ma amerika fascinuje tym, ze sa tam da kupit vsetko a za prijatelne ceny...
 2. avatar
  Halloween je super - aj ked na velky pochod v maskach, ktory sa kazdy rok organizuje na Manhattane som sa nedostala - aby clovek nieco videl, tak sa tam musi "chytit fleka" minimalne 4-5 hodin predtym a na to ja nie som. Cakanie ma zabija :-) Ale s ozdobami na Vianoce mas pravdu, clovek v obchodoch ani nevie kam pozerat a najradsej by vzal domov rovno cely nazdobeny stromcek :-)
 3. avatar
  Ďakujem, zas perfektné vykreslenie atmosféry. Mám rada tvoje články. Prosím, píš. Krásne zážitky prajem.
 4. avatar
  Trochu neskôr som sa dostala k Tvojmu príspevku, ale rovnako ma potešil, tak ako tie predchádzajúce. Rada ich čítam a ako keby som sa po tom New Yorku špacírovala aj ja. Teším sa na ďalšie. A čo tak niečo o kultúre v Amerike?