Zavrieť

Porady

Upraviť

Hlavné

Pozrieť RSS kanál

Ekonomické služby

Ste dobre poistený ?

Hodnotiť článok
by , 23.05.12 at 20:31 (1420 Videní)
Životné poistenie má dnes už takmer každý dospelý človek, no kvalitný produkt ,na ktorý sa môže spoľahnúť v prípade nečakaných udalosti, má už málokto. Tu sú najčastejšie dôvody, pre ktoré ľudia často nie sú spokojní s poistným plnením:
· zle nastavené poistné sumy
· stará zmluva bez ochrany pred infláciou (napr. za 10 € mesačne, uzavretá pred 15 rokmi...)
· nevhodne zvolený produkt (napríklad len úrazové poistenie pre živiteľa rodiny)
Na úvod upozorním, že pojem, o ktorom sa tu bavíme, pochádza zo slova „poistiť“, a preto má slúžiť v prvom rade na poistenie teda zabezpečenie seba a svojej rodiny. Nezáleží pritom, či ide o kapitálové alebo investičné poistenie, stále je to poistenie a preto vás sklamem, ak vám nejaký „odborník“ poradil si cez tento produkt sporiť. Výnimkou by snáď mohlo byť u niektorých poisťovní a ich produktov dlhodobé sporenie (minimálne 15 rokov), ale stále len popri kvalitnom poistení. Sporiť samostatne cez akýkoľvek produkt, ktorý má v názve slovo poistenie, sa nevyplatí, na to slúžia iné finančné produkty.
Ľudia často nemajú uzavretú zmluvu až do dôchodkového veku ,je to ďalšia chyba, nakoľko o 10 rokov môžu byť nepoistiteľný ! Komplexné životné poistenie je celoživotný produkt, preto si ho treba starostlivo vybrať a nastaviť, aj keď časom sú možné určité zmeny. Tie však budú opäť limitované vašim zdravotným stavom.
Rodiča niekedy takmer prepoistia svoje deti no sami nie sú poriadne poistení. Zabúdajú, že bez ich príjmu sú deti stratené aj napriek akokoľvek kvalitnému poisteniu detí. Čo sa týka úrazového poistenia, treba si uvedomiť, že slúži len na poistenie úrazu, takže kritické choroby, smrť z inej príčiny ako úrazom, či PN z dôvodu choroby a podobne, tam nepoistíte. Toto poistenie je teda vhodné len pre ľudí, od ktorých nikto finančné nezávisí a aj to len za predpokladu, že si nemôžu dovoliť komplexné životné poistenie. No určite je lepšie mať aspoň „úrazovku“ ako nič.
Poďme sa teda pozrieť, ako by asi malo vyzerať poistenie muža, živiteľa rodiny, s príjmom 1000 € mesačne. Predpokladajme, že má 30 rokov, 2 deti a úvery vo výške 15 000 €
· smrť akákoľvek 15 000 €
· smrť úrazom 20 000 €
· trvalé následky úrazu s progresiou 400 % 30 000 €
· kritické choroby 15 000 €
· denná dávka PN (od 28. dňa) 18 € /deň
· oslobodenie od platenia poistného v prípade invalidity
Takéto poistenie môžete mať v nemenovanej poisťovni za 55 € mesačne aj s celoročným cestovným poistením rodiny a poistením detí zdarma. Toto je len príklad, konečné rozhodnutie závisí od ďalších faktorov a v neposlednom rade od toho, koľko ste ochotný mesačne zaplatiť za zabezpečenie seba a svojej rodiny.

Jaroslav Čačko

25.05.12 Aktualizoval o 21:19 Z.E.Ú.S.

Categories
Domácnosť , Rôzne rady

Reakcie

 1. avatar
  Mám takú otázku-keď my strhli daň z vyplatenej kapitálovej poistky,môžem požiadať o jej vrátenie dańový úrad v prípade ak som v tomto zdaňovacom období nemala iný zdaňiteľný príjem? Ďakujem vopred za odpovede.
 2. avatar
  Dobrý deň, príjem z kapitalového životného poistenia je príjmom podľa paragrafu 7 ,Z o DzP... NČZD sa dá uplatniť už len na "aktívne príjmy" teda z paragrafov 5 a 6 ods1,2 ... Pri tej poistke Vám pravdepodobne strhli len 19 % z rozdielu vyplatenej sumy a vami plateného poistného.. čo často je rozdiel záporný takže sa nakoniec ani daň nestrhne... nakoľko väčšinou sa poistné platí aj za nejaké pripoistenia a do sporenia ide len časť peňazí...
 3. avatar
  Poporosím o odstránenie reklami na konci článku. Portál, a sekcia blogu neslúži na samoreklamu, a ešte k tomu zadarmo. Existuje tu sekcia inzercie, ak chcete svoje služby ponúkať, tak prosím tam. Ďakujem za pochopenie.
 4. avatar
  nech sa páči, keď Vám už vadí, že autor na seba nechá kontakt, aby ho ľudia ktorí potrebujú poradiť mohli kontaktovať... bez hľadania kontaktov po profile...
  ďakujem
  05.02.13 Aktualizoval o 22:34 Z.E.Ú.S.