Zavrieť

Porady

Upraviť

Hlavné

Pozrieť RSS kanál

Ekonomické služby

Poistite sa kým ste zdraví, klamať poisťovni sa neoplatí !

Hodnotiť článok
by , 29.08.12 at 09:43 (1420 Videní)
Mnoho ľudí začne myslieť na svoje životné poistenie, až keď im lekári zistia zdravotné problémy. Bohužiaľ vtedy už môže byť neskoro riešiť svoje poistenie. Samozrejme to závisí od konkrétneho prípadu a tiež treba dodať, že poisťovne majú rozdielnu citlivosť na zdravotné problémy poisteného. V jednej poisťovni Vás môžu úplne odmietnuť, v ďalšej Vás poistia avšak s určitými obmedzeniami či výlukami, no nejaká iná Vás môže poistiť bez väčších problémov. Na Slovensku ich máme v oblasti životného poistenia viac než 10, takže treba porovnávať.


Vždy radím klientom pravdivo vyplniť zdravotný dotazník ku poistnej zmluve. Klamať poisťovni o Vašom zdravotnom stave, nemá žiaden zmysel. Na začiatku by Vám to mohlo prejsť a možno by ste „ušetrili“ na poistnom z dôvodu nižšieho rizika, ale už pri prvej poistnej udalosti, by si poisťovňa preverila Váš zdravotný stav aj spätne a ak by zistila, že ste pri uzatváraní zmluvy klamali, nebola by povinná Vám vyplatiť poistné plnenie. V zmysle Občianskeho zákonníka má poisťovňa právo pri uzatváraní životných poistných zmlúv zisťovať zdravotný stav svojich klientov. Ak sa poisťovňa neskôr dozvie, že klient neodpovedal úplne na všetky položené otázky, môže v zmysle Občianskeho zákonníka (§ 802 ods. 1 a 2) odstúpiť od zmluvy, odmietnuť poistné plnenie, prípadne so spätnou platnosťou od začiatku poistenia upraviť podmienky poistenia.


Ako vidíte klamať poisťovni sa neoplatí, vždy poctivo vypíšte zdravotný dotazník a v prípade zdravotných problémov priložte ku zmluve aj kópie lekárskych správ. V tomto prípade platí, že je lepšie zaplatiť o nejaké € navyše a mať istotu, že ak nastane poistná udalosť, tak bude aj riadne vyplatená.

Bc. Jaroslav Čačko

19.09.12 Aktualizoval o 14:53 Z.E.Ú.S.

Categories
Domácnosť , Rôzne rady

Reakcie

  1. avatar
    Poprosím o odstránenie odkazu na webstránku. Myslím si, že takto si robiť vlastnú reklamu je neetické. Ďakujem.
  2. avatar
    OK, avšak ja si myslím, že neetické je poškodzovať ľudí, zavádzať a klamať. Nie dať ku odbornému článku odkaz na web tvorcu... tak či tak si ľudia nájdu web v profile... Ja tam ľudí nenabádam aby si uzatvorili produkt cezo mňa a za poradenstvo nie som platený, poradenstvo je bezplatné ... je zaujímavé že hospodárskym novinám nevadí, vedľa článku moje meno a web, sami to majú tak nastavené, že to tam musí byť ... http://moje.hnonline.sk/node/11815 Je veľmi zaujímavé ako dnes kladieme hranicu medzi etickým a neetickým, ale rešpektujem podmienky blogu na porade, takže odkaz na web mažem.