Zavrieť

Porady

materský -rodičovský príspevok

Dobrý deň poraďáci,poraďte prosím, švagriná je od skončenia školy vedená na úrade práce, podporu ani sociálne dávky okrem rodičovského príspevku nebrala, majú jedno dieťa a momentálne čakajú druhé, termín pôrodu je v oktobri, chcem vedieť, či má nárok na nejakú dávku zo sociálneho poistenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Ahoj Janka. Takze ak som rozumela spravne ide ti o to ci svagrina bude nieco poberat. Narok na matersku maju zeny ktore v poslednych dvoch rokoch boli aspon 270 dni nemocensky poistene a maju pracovny pomer. Kedze tvoja svagrina je od zaciatku na urade prace tuto poziadavku nesplna, takze od narodenia dietatka bude poberat rodicovsky prispevok, ten ak si dobre pamatam je vo vyske nejakych 4100 sk. Neviem Jani co este k tomu potrebujes, napis.

    Monča je offline (nepripojený) Monča

    Monča
    Ja som bola v takejto situácii už dvakrát. Z evidencie úradu práce ma vyradili akože na vlastnú žiadosť - dali mi podpísať také tlačivo, dňom narodenia dieťaťa a poslali ma dnes už na ÚPSVaR kde sa vybavujú rodičovské príspevky, u nás podľa začiatočného písmena priezviska, dať si žiadosť na rodičovský príspevok, ten je 4.110,- Sk. Žiadna peňažná pomoc v materstve, v našom prípade hneď od začiatku rodičovský príspevok.

    zuzla je offline (nepripojený) zuzla

    zuzla
    Mám otázku: pracovníčka je na materskej od roku 2003, poberá rodičovský príspevok. Od mája 2005 pokračuje v materskej. Do sociálnej poisťovne mam poslať potvrdenie, a treba uviesť výšku pravdepodobného zárobku, ak poberala rodičovský príspevok. Ako ho mam vypočítať?

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Zuzla ak to znamena ze od roku 2005 nastupila zamestnankyna na dalsiu matersku dovolenku tak do socialnej poistovne zasles potvrdenie, kde v kolonke prijmu uvadzas jej skutocny prijem, teda tam budu vsade nuly kedze poberala predtym rodicovsky. pre vypocet materskeho urcite nevykazujes pravdepodobny zarobok. A na doklade pre SP poznacis ze zamestnankina bola predtym na rodicovskom prispevku.

    zuzla je offline (nepripojený) zuzla

    zuzla
    ak bola na rodičovskom príspevku, treba uviesť aj pravdepodobný zárobok, ktorý by dosiahla v mesiaci, keď nastúpila na ďaľšiu materskú dovolenku. To mi povedali v soc.poisťovni.

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    V tomto prípade by malo byť rohodujúce obdobie minulý rok, ale keďže nemala v minulom roku žiaden príjem ktorý sa považuje za VZ, výška materského sa určí z pravdepodobného DVZ (§57 ods.1a). Pravdepodobný DVZ je 1/30 VZ, z ktorého by sa platilo poistné na NP v mesiaci, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku. Presný výpočet "VZ, z ktorého by sa platilo poistné" nie je daný, mala by sa použiť mzda z pracovnej zmluvy, príp. možno by sa dala použiť mzda pracovníka, ktorý vykonáva podobnú prácu, vo VS sú tarifné palty a pod. Myslím, že korektné by bolo aj keď by bola spísaná dohoda o zmene pracovnej zmluvy, kde by bola uvedená nová výška mzdy a potom túto mzdu použiť ako pravdepodobný VZ.
    Chcela by som sa spytat ako je to s rodicovským príspevkom pri dvojičkách. Je nárok na vyplácanie dvojitého rod. príspevku? Dakujem

    materský -rodičovský príspevok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.