Zavrieť

Porady

živnostník a dovolenka

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
Ahojte poraďáci, má živnostník nárok na dovolenku?
Budem robiť v jednej firme účtovníctvo, rada by som mala aj nejakú dovolenku, pretože čo nie je na papieri, veď to sami poznáte....
Dá sa do zmluvy o vedení účtovníctva vsunúť nejaký paragraf či zákon?
Budem veľmi rada ak mi pomôžete...ďakujem
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Zivnostnik si predsa moze spravit dovolenku, kedy uzna za vhodne. So sefom firmy, resp. s firmou sa uzatvara zmluva na vedenie uctovnictva, ale este som nevidela, ze by bola stanovena nejaka pracovna doba - len vykonanie uctovnickych prac riadne a nacas. Ak si predstavujes, ze budes napriklad mesiac na dovolenke a uctovat sa bude samo, tak si myslim, ze sa to neda. Ja som za celu svoju uctovnicku prax nemala dva tyzdne dovolenky v kuse ani raz, pretoze by som nebola postihala kadejake terminy. Ale to sa nestazujem, len konstatujem holy fakt.
0 0
veronica veronica

veronica je offline (nepripojený) veronica

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
durisovad
Zivnostnik si predsa moze spravit dovolenku, kedy uzna za vhodne. So sefom firmy, resp. s firmou sa uzatvara zmluva na vedenie uctovnictva, ale este som nevidela, ze by bola stanovena nejaka pracovna doba - len vykonanie uctovnickych prac riadne a nacas. Ak si predstavujes, ze budes napriklad mesiac na dovolenke a uctovat sa bude samo, tak si myslim, ze sa to neda. Ja som za celu svoju uctovnicku prax nemala dva tyzdne dovolenky v kuse ani raz, pretoze by som nebola postihala kadejake terminy. Ale to sa nestazujem, len konstatujem holy fakt.
Zmluva je urobená tak, že mám pracovnú dobu určenú preto som sa pýtala..
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Doporucovala by som zmluvu upravit tak, ze sa daju zavazne terminy na vykonanie uctovnickych prac a podanie potrebnych vykazov bez toho, aby firma urcovala presne hodiny, ktore treba u nich stravit.
0 0
veronica veronica

veronica je offline (nepripojený) veronica

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
durisovad
Doporucovala by som zmluvu upravit tak, ze sa daju zavazne terminy na vykonanie uctovnickych prac a podanie potrebnych vykazov bez toho, aby firma urcovala presne hodiny, ktore treba u nich stravit.
v zmluve mám dva paušáli za vedenie účtovníctva za vedenie sekretárskych prác, preto som to chcela akosi "ošetriť v zmluve"....
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Predpokladám, že otázka bola položená na preplatenie dovolenky...
Takže výpočet na dovolenku:

- chcem 5000 Sk/mesiac za vedenie účtovníctva.
- ak má hocijaký zamestnanec nárok na 4 týždne dovolenka tj. mesiac ročne,
mal by som aj ja mať dovolenku
- t.j. 12 x 5000 + 5000 (dovolenka za mesiac) = 65000 Sk / 12 = 5417 Sk


- Z toho mi vyplýva, že ak by som si chcel užiť dovolenku mal by som pýtať za vedenie účtovníctva namiesto 5000 Sk vyššiu sumu, a to 5417 Sk.

0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ked su tam aj sekretarske prace, tak sef zrejme bude potrebovat, aby si tam bola minimalne vtedy, ked aj on. Skus sa s nim dohodnut, ze ked bude mat dovolenku on, vezmes si aj ty volno. V zmluve by som vyhodila pocet odpracovanych hodin, ak su tam. Zivnostnik nemusi vykazovat hodiny, len pracu.
0 0
veronica veronica

veronica je offline (nepripojený) veronica

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
M3G
Predpokladám, že otázka bola položená na preplatenie dovolenky...
Takže výpočet na dovolenku:

- chcem 5000 Sk/mesiac za vedenie účtovníctva.
- ak má hocijaký zamestnanec nárok na 4 týždne dovolenka tj. mesiac ročne,
mal by som aj ja mať dovolenku
- t.j. 12 x 5000 + 5000 (dovolenka za mesiac) = 65000 Sk / 12 = 5417 Sk


- Z toho mi vyplýva, že ak by som si chcel užiť dovolenku mal by som pýtať za vedenie účtovníctva namiesto 5000 Sk vyššiu sumu, a to 5417 Sk.

Nie otázočka, nebola za preplatenie dovolenky ale ako zakotviť v zmluve nárok na dovolenku....aby mi nemohli povedať, že nie ak by som chcela dovolenku .
Ďakujem ti
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Dovolenku poskytuje zamestnavatel zamestnancovi. Zivnostnik je zamestnancom a zamestnavatelom sam sebe sucasne.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

veronica
Nie otázočka, nebola za preplatenie dovolenky ale ako zakotviť v zmluve nárok na dovolenku....aby mi nemohli povedať, že nie ak by som chcela dovolenku .
Ďakujem ti
Živnostník nemá nárok na dovolenku, musí povinne odrobiť 100 hodín týždenne, nesmie byť chorý a keď bude mať tú drzosť byť chorý, poistenie si platiť bude.
0 0
veronica veronica

veronica je offline (nepripojený) veronica

:O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac
si ma teda nepotešil ))))))))))))))
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Skoro vsetko je pravda. Ale byt zivnostnikom nie je povinnost ani trest, kazdy sa moze zamestnat na dohodu o vykonani prace alebo vstupit do riadneho pracovneho pomeru. A vyuzivat "vyhody" zakonnika prace.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

M3G
Živnostník nemá nárok na dovolenku, musí povinne odrobiť 100 hodín týždenne, nesmie byť chorý a keď bude mať tú drzosť byť chorý, poistenie si platiť bude.
no, 100 hodín a soboty nedele sú povinne pracovné... to je u živnostníka tiež bežné...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

veronica
v zmluve mám dva paušáli za vedenie účtovníctva za vedenie sekretárskych prác, preto som to chcela akosi "ošetriť v zmluve"....
A sekretárske práce máš v ŽL?? Nezdá sa mi ani to, že ak živnostník uzatvára takto formulovanú zmluvu/pevná pracovná doba, a už vôbec dovolenka/ sa dá hovoriť o vykonávaní tejto činnosti na živnosť a nie na niektorý z druhov pracovného pomeru.

Podľa živnostenského zákona je živnosťou sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, na účel dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

V prípade sekretárskych prác si určite závislá od pokynov Tvojho šéfa-čím podľa ZP nadobúdaš štatút zamestnnaca.
Nevidela som zmluvu, ale podľa toho čo si uviedla nie je podľa mňa postavená správne na živnosť a podľa mojej mienky môžu tu nastať problémy u zamestnávateľa kvôli odvodom a iným povinnostiam zamestnávateľa voči zamestnnacom.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Prikláňam sa k Evine.Zaváňa to závislou činnosťou.Zamestnávateľ je povinný zamestnať zamestnancov na pracovný pomer. Daňový úrad by takto formulovanú tvoju zmluvu mohol prehodiť na pracovný pomer.Nemala by si mať v zmluve rôzne obmedzujúce povinnosti ako zamestnanec.Takže na dovolenku zabudni. Bude len na ochote a logige šéfa.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Nic v zlom, ale pliest si zivnost s pracovnym pomerom je silne kafe. Dokonca tak silne, ze vsetky restrikcie spajane so zivnostnictvom ( kto si spomina na "povinnost" viest podvojne uctovnictvo aj zivnostnikom -platcom DPH?) su spajane prave s takymto "kafe".
Zivnost nie je obabravanie statu na daniach. Zivnost je samostatnost. A nezavislost. Aj od dovolenky.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Heni
no, 100 hodín a soboty nedele sú povinne pracovné... to je u živnostníka tiež bežné...
a u živnostníka - účtovníka niekedy aj nočné, nez nároku na príplatok. A taktiež sviatky a hlavne veľká noc, keď padne na marec.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

veronica
Nie otázočka, nebola za preplatenie dovolenky ale ako zakotviť v zmluve nárok na dovolenku....aby mi nemohli povedať, že nie ak by som chcela dovolenku .
Ďakujem ti
Skutočne živnostník nemá nárok na dovolenku, resp. má ale nikto mu ju nepreplatí. Neexistuje žiadny §, ktorý by mohol byť použitý v zmluve. Je to na dohode so zamestnávateľom, keď budeš chcieť dovolenku buď ti ju dá alebo nie.
Toto je jedna z nevýhod samostatne podnikajúcich.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Olgica
Je to na dohode so zamestnávateľom, keď budeš chcieť dovolenku buď ti ju dá alebo nie.
Toto je jedna z nevýhod samostatne podnikajúcich.
Tomuto nerozumiem. Aka "nevyhoda". Zivnostnik NIE JE zamestnanec. A zamestnavatel aj keby velmi chcel, dovolenku jednoducho dat nemoze.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

hron
Tomuto nerozumiem. Aka "nevyhoda". Zivnostnik NIE JE zamestnanec. A zamestnavatel aj keby velmi chcel, dovolenku jednoducho dat nemoze.
Jasné, že dovolenku nemôže dať, lebo živnostník NIE JE zamestnanec. Myslela som voľno. Ak živnostník chce dovolenku, čiže voľno, tak buď mu ho dá alebo nie!!!
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

veronica
Zmluva je urobená tak, že mám pracovnú dobu určenú preto som sa pýtala..
Ja sa pripájam k Evine, na takúto zmluvu pozor! Ozaj je to z hľadiska DÚ preklasifikovávané na závislú činnosť a sú s tým problémy. Asi by si mala porozmýšľať o prepracovaní zmluvy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať