Zavrieť

Porady

dan z nehnutelnosti

Potrebovala by som poradit, kupili sme byt a chcela by som vediet, ci je potrebne podat dan.priz. k nehnutelnosti a dokedy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    anka
    Potrebovala by som poradit, kupili sme byt a chcela by som vediet, ci je potrebne podat dan.priz. k nehnutelnosti a dokedy?
    Treba len oznámiť správcovi dane (je to obec) do 30 dní, že ste nadobudli nehnuteľnosť - byt . Daňové priznanie sa podáva do 31.1.

    juliska je offline (nepripojený) juliska

    juliska
    Poprosím Vás o radu. Občan zakúpil v tomto roku objekt, ktorý chce rekonštruovať. Z tohto dôvodu ho chce prepísať na firmu buď FO alebo PO. Čo to všetko obnáša, aké dane musí zaplatiť? Ďakujem

    A ešte podobný problém, ale občan kúpil budovu pred 5 rokmi a takisto ju chce previesť na firmu, ale počas týchto rokov ju prenajímal.
    Naposledy upravil juliska : 07.07.05 at 12:15

    anka je offline (nepripojený) anka

    anka
    30 dni sa pocita od navrhu na vklad alebo odo dna, kedy nam kataster nehnutel. zasle list vlastnictva?

    Comanche je offline (nepripojený) Comanche

    Comanche
    30 dni sa rata od povolenia vkladu do katastra nehnuteľností. Pozor zaslanie zmluvy s vyznačením vkladu do katastra môže trvať aj dlhšie ako 30 dní (moje skúsenosti) - odporúčam po skončení lehoty informovať sa na katastri a ísť si veci osobne prevziať.
    Inak to nie je take strasne - urcite to na meste bude stačiť, ak oznámite mestu nadobudnutie nehnuteľnosti až po obdržaní potvrdenej zmluvy z katastra nehnuteľností.
    bea
    Treba len oznámiť správcovi dane (je to obec) do 30 dní, že ste nadobudli nehnuteľnosť - byt . Daňové priznanie sa podáva do 31.1.
    Pekny den prajem, zaujimalo by ma, aka ma byt forma toho oznamenia. Staci len napisat, ze som kupil byt c. xx na ulici tej a tej a vklad bol povoleny katastrom dna ......?

    A este by ma zaujimalo, ci je nejaka lehota na oznamenie kupy bytu (od datumu povolenia vkladu) spravcovi spolocenstva vlastnikov bytov, kde som byt kupil.

    Vdaka. Maros.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    No ja neviem ako to je inde,ale tu keď kúpi byt a nedá daňové priznanie aj uprostred roka tak mu dá pokutu,viem to lebo som ju pár vlastníkom žehlila na MU.Okrem toho si myslím že správcovi by sa patrilo tiež ísť čo najskôr oznámiť a podpísať zmluvu o pristúpení k SVB,okrem toho správca predsa musí dať rozpis platieb...ak teda

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    sklenkova
    No ja neviem ako to je inde,ale tu keď kúpi byt a nedá daňové priznanie aj uprostred roka tak mu dá pokutu,viem to lebo som ju pár vlastníkom žehlila na MU.Okrem toho si myslím že správcovi by sa patrilo tiež ísť čo najskôr oznámiť a podpísať zmluvu o pristúpení k SVB,okrem toho správca predsa musí dať rozpis platieb...ak teda
    daňové priznanie len v januári dalsieho roka

    by sa patrilo tiež ísť čo najskôr oznámiť a podpísať zmluvu o pristúpení k SVB,okrem toho správca predsa musí dať rozpis platieb áno to treba

    Elen1 je offline (nepripojený) Elen1

    Elen1
    Pri výmere sa do m2 započítava aj pivnica??? Ak áno ide to do bytových, alebo nebytových priestorov??? Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Elen1
    Pri výmere sa do m2 započítava aj pivnica??? Ak áno ide to do bytových, alebo nebytových priestorov??? Ďakujem
    mne zarátali pivnicu do nebytových priestorov.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    V liste vlastníctva máš podiel na spoločných častiach a zariadeniach domu, napr. 9025/881458. Čitateľ deleno 100 a zaokrúhlené na metre hore je výmera. V tomto príp. 91 m2.
    Oznámenie posielaš na MÚ do 30 dní od povolenia vkladu na katastri. V oznámení napíš o akú nehnuteľnosť sa jedná, kat.územie, č. LV, parc.č., príp., či ide o byt, garáž, dom, záhradu a pod.. Daňové priznanie podávaš do 31. 1. nasledujúceho roku po vykonaní vkladu.
    U správcu prehlás platiteľa a vlastníka bytu vo svojom záujme čo najskôr, lebo pri ročnom vyúčtovaní by príp. preplatok poslali predchádzajúcemu majiteľovi.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    anka
    Navrh na vklad bol podany 10.6.2005 a dodnes nic neprislo. Tak tam asi zavolam.
    Napíš rovno urgenciu, cituj č. podania a napíš, že tým, že doteraz nekonali, bol porušený § 32 Katastrálneho zákona a žiadaš o vykonanie vkladu okamžite.
    Ešte si príp. predtým zisti, či Ti neposlali zmluvu na predchádzajúcu adresu. Obyčajne si ľudia neuvedomia, če pri ppodpise zmluvy majú adresu v byte, ktorý predávajú, ale potom si prehlásia adresu do nového bytu.

    Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

    Martina80
    Kolegyňa kúpila byt vo februári minulého roku. Nie je tam oslobodenie od dane? Je povinná podať daňové priznanie ????

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Martina80
    Kolegyňa kúpila byt vo februári minulého roku. Nie je tam oslobodenie od dane? Je povinná podať daňové priznanie ????
    Je povinná.

    Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

    Martina80
    Prosím Ťa , môžeš mi napísať číslo zákona resp. §. Som mzdár týmto veciam nechápem.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Martina80
    Prosím Ťa , môžeš mi napísať číslo zákona resp. §. Som mzdár týmto veciam nechápem.
    Martinka, je to zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, konkrétne o bytoch od § 13 - Daň z bytov, v § 18 je vznik a zánik daňovej povinnosti - čiže povinnosť podať DP na daň z nehnuteľností je pre ňu do 31.januára 2006. Takže má ešte 1 deň.

    Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

    Martina80
    Díky za odpovede. Čiže daň z nehnuteľnosti do 31.1.2006 a daňové priznanie do 31.3.2006 .

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Martina80
    Díky za odpovede. Čiže daň z nehnuteľnosti do 31.1.2006 a daňové priznanie do 31.3.2006 .
    Aké daňové priznanie máš na mysli do 31.3.2006?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Martina80
    Díky za odpovede. Čiže daň z nehnuteľnosti do 31.1.2006 a daňové priznanie do 31.3.2006 .
    Áno, presne tak. Do 31.3.2006 sa podáva daňové priznanie dane z príjmov fyzických a právnických osôb ( to na vysvetlenie pre vieroslavu ).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.