Zavrieť

Porady

Predaj nakl.auta bez DPH

Ahoj poradaci, potrebujem Vasu pomoc. Zobrali sme nakladne auto na leasing ako zivnostnik.Po ukonceni leasingu sa auto prepisalo nie na zivnostnika (nie ICO) ale na sukromnu osobu (datum narodenia v TP). Auto sa aj cez leasing aj potom vyuzivalo na podnikatelske ucely. Teraz ho chceme predat.Bolo mi povedane, ze ak sukromna osoba predava nakl.auto inej sukromnej osobe nemusi sa ku kupnej cene davat DPH.Neviem ci je to dobre.
Dajukem a prajem prijemny den
STE SUPER!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Súkromná osoba - občan, nie je platcom DPH, v kúpno-predajnej zmluve sa táto položka neuvádza.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Paula
    Súkromná osoba - občan, nie je platcom DPH, v kúpno-predajnej zmluve sa táto položka neuvádza.
    Paula, súhlasím samozrejme, že občan nie je platiteľ DPH, tak DPH nemožno ani dať do zmluvy. Len nechápem, prečo hneď po ukončení lesingu dal auto napísať na súkromnú osobu a využíval ho v podnikaní. Keby aspoň po dvoch-troch rokoch, že ho preradí na seba, ale... Celé sa mi to nezdá?!
    Naposledy upravil ondrejvla : 26.06.05 at 13:22

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Myslim, ze chybu spravili policajti, ak do technickeho preukazu zapisali sukromnu osobu, ked leasing bol na firmu. Mne sa to zda ako obchadzanie zakona a neradila by som predavat auto bez toho, aby bolo najskor zaradene do firmy a potom (pochopitelne aj s DPH) predane hocikomu. Samozrejme, ze vo firme bude vo vyhnosoch trzba za predaj.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ja si myslím, že nejde o riadne ukončenie leasingu, nakoľko po skončení leasingu neprešlo vlastícke právo na nájomcu, čo má dopady na daň z príjmu. Čo sa týka DPH , podľa mňa je to veľmi odvážne , ale pokiaľ viem, zákon o DPH nerieši nič také ako daň z príjmov pri predaji vecí, ktoré boli obchodným majetkom.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mal by nám zando upresniť informáciu. Možno bolo po ukončení lízingu auto najprv na firmu zapísané a až potom na súkromnú osobu prepísané.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Takze to si mozem vziat auto do firmy na leasing, tri roky mat naklady, potom si dat auto vlastnicky zapisat ako sukromna osoba a predat ho bez danoveho dopadu?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    No musíme čakať, či nám Zando vysvetlí, čo vlastne urobil, alebo čo chce. Zatiaľ to my neriešme, možno len zle zadal otázku. Uvidíme....

    zando je offline (nepripojený) zando

    zando
    Nakladne auto bolo hned po ukonceni leasingu na sukromnu osobu.
    Leasing bol na podnikatela FO 3 roky a hned po ukonceni leasingu sa
    v TP uvadza sukromna osoba.

    zando je offline (nepripojený) zando

    zando
    Podla mna ma pravdu "durisovat" auto bolo vzdy vedene v majetku zivnostnika a predaj auta dam do prijmov + DPH.

    DAKUJEM

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    V tpm prípade nejde o riadne ukončenie leasingu nakoľko neprešlo vlastnícke právo na nájomcu, mám pichľavý pocit, že tu bol porušený i zákon o dani z príjmov, a tým i zákon o DPH, nakoľko súkromná osoba mala zakúpené / figu zakúpené, získala/ auto bez DPH!!!
    Naposledy upravil ondrejvla : 27.06.05 at 07:30

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zando
    Nakladne auto bolo hned po ukonceni leasingu na sukromnu osobu.
    Leasing bol na podnikatela FO 3 roky a hned po ukonceni leasingu sa
    v TP uvadza sukromna osoba.
    Zando tá SZČO je tá istá súkromná osoba na ktorú bolo
    auto po skončení leassingu prepísané? A tá istá osoba ju auto podnkaní aj používala? Akp náhrady alebo ako?*

    zando je offline (nepripojený) zando

    zando
    Ta ista SZCO mala na leasing nakl.auto a ta ista osoba ale nie SZCO ale sukromna osoba (v TP je uvedené dátum narodenia nie ICO) ho nadalej pouzivala na podnikanie.
    Ale ako som uz uviedla asi na policii to zle zaznacili v TP. Auto sa vzdy uvadzalo ako majetok SZCO.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zando
    Ta ista SZCO mala na leasing nakl.auto a ta ista osoba ale nie SZCO ale sukromna osoba (v TP je uvedené dátum narodenia nie ICO) ho nadalej pouzivala na podnikanie.
    Ale ako som uz uviedla asi na policii to zle zaznacili v TP. Auto sa vzdy uvadzalo ako majetok SZCO.
    V tom pprípade, ak išlo o tú istú osobu, nevidím v tom až taký problém-ide len o prepis v TP ,atribúty z hľadiska daňového sa zachovajú. Auto sa teda berie ako majetok danej FO-podnikateľa, ktorý ho nevyradil z majetku, to znamená, že ho normálne predá s DPH /nakoľko mal nárok na jej odpočet/, predá ho ako FO podnikateľ za podmienok pre predaj HM.

    Pre zaujímavosť si môžeš pozrieť aj toto :
    http://www.porada.sk/showthread.php?...reradenie+auta
    Naposledy upravil evina : 27.06.05 at 08:32

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.