Zavrieť

Porady

výpoveď

mám problem so zamestnancom, podpisal vypoveď podľa paragrafu 63 s tým, že je tam dané dvojmesačné odstupne, a ten zamestnanec ma dôchodok od polície a má problem v tom, že mu na úrade práce poradili, že keď sme nemali toľko práce v januári a aj vo februári tak,že mu prinálezí 60%z platu, ale výpoveď je už podpísaná a chcem sa spýtať ak mám výsluhový dôchodok tak má nárok na podporu v nezamestnanosti.
A za ďalšie bol v januári informovaný, že toľko práce nebude, že ak im to nevyhovuje, že môžu dať výpoveď.

poraďte mi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    polis1 Pozri príspevok
    mám problem so zamestnancom, podpisal vypoveď podľa paragrafu 63 s tým, že je tam dané dvojmesačné odstupne, a ten zamestnanec ma dôchodok od polície a má problem v tom, že mu na úrade práce poradili, že keď sme nemali toľko práce v januári a aj vo februári tak,že mu prinálezí 60%z platu, ale výpoveď je už podpísaná a chcem sa spýtať ak mám výsluhový dôchodok tak má nárok na podporu v nezamestnanosti.
    A za ďalšie bol v januári informovaný, že toľko práce nebude, že ak im to nevyhovuje, že môžu dať výpoveď.

    poraďte mi
    Ak má výsluhový dôchodok, nemá nárok na podporu v nezamestnanosti.

    polis1 je offline (nepripojený) polis1

    polis1
    no prave a v tom je problém a preto zisťujem, že ako to je s tými 60% keď sme nemali toľko práce

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    jamis Pozri príspevok
    Ak má výsluhový dôchodok, nemá nárok na podporu v nezamestnanosti.
    ak má povinnosť platiť poistenie v nezamestnanosti výsluhový dôchodca, tak by mal mať aj nárok na podporu, alebo nie?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    polis1 Pozri príspevok
    no prave a v tom je problém a preto zisťujem, že ako to je s tými 60% keď sme nemali toľko práce
    ak nemáte zamestnaneckú radu, alebo odbory, tak byť doma na 60% neprichádza do úvahy

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    polis1 Pozri príspevok
    no prave a v tom je problém a preto zisťujem, že ako to je s tými 60% keď sme nemali toľko práce
    Ak ste mu dali výpoveď pre nadbytočnosť i s odstupným, tak nie je o čom diskutovať.
    60% mzdy sa platí pri prestojoch v práci.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    mzdarka renca Pozri príspevok
    ak má povinnosť platiť poistenie v nezamestnanosti výsluhový dôchodca, tak by mal mať aj nárok na podporu, alebo nie?
    už som zistila, že má nárok na podporu v nezamestnanosti, prikladám vyjadrenie zo soc. poisťovne.


    [hore]Poberateľ výsluhového dôchodku a nárok na dávku v nezamestnanosti


    22.04.2008 | Poistenie v nezamestnanosti | Nezamestnaný, Vojak
    Má občan, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku, je v trvalom pracovnom pomere 15 rokov, nárok na dávku v nezamestnanosti ak sa stane nezamestnaným?
    Predpokladáme, že uvedený občan je zamestnancom na základe pracovného pomeru v zmysle Zákonníka práce. V zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) zamestnanec na účely sociálneho poistenia je fyzická osoba v pracovnom pomere.
    Podľa § 19 ods. 3 písm. b) zákona o sociálnom poistení, účinného od 1. augusta 2006, poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
    V zmysle zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov“) pri priznávaní výsluhového dôchodku policajtovi alebo vojakovi je dovŕšenie fyzického veku právne irelevantnou skutočnosťou, a preto výsluhový dôchodok policajta alebo vojaka nemožno považovať na účely sociálneho poistenia za starobný dôchodok alebo za invalidný dôchodok podľa zákona o sociálnom poistení.
    Z uvedeného vyplýva, že ak je občan poberateľom výsluhového dôchodku podľa § 124 ods. 5 písm. b) zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, nevzťahuje sa na neho ustanovenie § 19 ods. 3 písm. b) zákona o sociálnom poistení, teda je povinný ako zamestnanec platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti. V zmysle § 141 ods. 2 zákona o sociálnom poistení za zamestnanca odvádza poistné zamestnávateľ, teda zamestnávateľ vykoná zrážku poistného zo mzdy, ktoré je povinný platiť zamestnanec.
    Ak takáto osoba stratí zamestnanie a bude zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie, môže si uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti.
    Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne poistencovi vtedy, ak ku dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, preukáže celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v dĺžke najmenej 1 095 dní (§ 104 ods.1), resp. najmenej 730 dní (§ 104 ods.2).
    Relevantné posúdenie splnenia podmienok nároku na dávku v nezamestnanosti však môže vykonať len pobočka Sociálnej poisťovne, príslušná podľa miesta trvalého pobytu poistenca, na základe zamestnávateľom potvrdených podkladov

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Píšem z vlastnej skúsenosti, môj zať ako policajt prišiel o prácu mal výsluhový dôchodok a podporu v nezamestnanosti mu nedali. Tak teraz som v rozpakoch.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    jamis Pozri príspevok
    Píšem z vlastnej skúsenosti, môj zať ako policajt prišiel o prácu mal výsluhový dôchodok a podporu v nezamestnanosti mu nedali. Tak teraz som v rozpakoch.
    a spĺňal podmienku odpracovaných 3. rokov v posledných 4. rokoch?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    jamis Pozri príspevok
    Pracoval 20 rokov ako policajt.
    ale on mal služobný pomer, nie pracovný pomer. preto nemal nárok na podporu, ale teraz ak pracuje a náhodou by prišiel o prácu (to by som nechcela) a spĺňal by podmienku na nárok podpory v nezamestnanosti, tak by podporu dostal.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    mzdarka renca Pozri príspevok
    ale on mal služobný pomer, nie pracovný pomer. preto nemal nárok na podporu, ale teraz ak pracuje a náhodou by prišiel o prácu (to by som nechcela) a spĺňal by podmienku na nárok podpory v nezamestnanosti, tak by podporu dostal.
    To ma nenapadlo.....zasa som o niečo múdrejšia. Teraz zasa pracuje.
    Môžem ešte 1 otázku má nárok na nezdaniteľnú čiastku? Ja tvrdím, že nie, ale v práci mu ju za rok 2008 uplatňovali. Výsluhový dôchodok má od roku 2007

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    jamis Pozri príspevok
    To ma nenapadlo.....zasa som o niečo múdrejšia. Teraz zasa pracuje.
    Môžem ešte 1 otázku má nárok na nezdaniteľnú čiastku? Ja tvrdím, že nie, ale v práci mu ju za rok 2008 uplatňovali. Výsluhový dôchodok má od roku 2007
    máš pravdu, nemá. a je mi ho ľúto, lebo vďaka mzdárke v práci bude mať nedoplatok. ja si na tieto veci dávam pozor, lebo ľudia nevedia, na čo majú nárok a na čo nie, niekedy si pripadám ako pri výsluchu keď sa ich vypytujem na všetky varianty, ktoré ma napadnú.

    polis1 je offline (nepripojený) polis1

    polis1
    no opäť by som potrebovala poradiť s tými zamestnancami ako včera, pretože že im poradili na úrade práce, že keď nemajú odrobené hodiny za mesiac, čo má byť tak im mám vyplatiť 60%z platu, že je to podľa paragrafu 142Zak.práce, že keď bolo zlé počasie a nemohli sme pracovať tak vznikol zo strany zamestnávateľa problem ale výpoved už maju podpisanú dľa paragrafu 63 a dvojmesačné odstupne. poraďte mi....

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    polis1 Pozri príspevok
    no opäť by som potrebovala poradiť s tými zamestnancami ako včera, pretože že im poradili na úrade práce, že keď nemajú odrobené hodiny za mesiac, čo má byť tak im mám vyplatiť 60%z platu, že je to podľa paragrafu 142Zak.práce, že keď bolo zlé počasie a nemohli sme pracovať tak vznikol zo strany zamestnávateľa problem ale výpoved už maju podpisanú dľa paragrafu 63 a dvojmesačné odstupne. poraďte mi....
    ak máte zamestnaneckú radu, alebo odbory, s ktorými ste sa na takomto preplácaní prekážok v práci na strane zamestnávateľa dohodli, tak áno, ak nemáte odbory, tak preplatíte 100%

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    polis1 Pozri príspevok
    no opäť by som potrebovala poradiť s tými zamestnancami ako včera, pretože že im poradili na úrade práce, že keď nemajú odrobené hodiny za mesiac, čo má byť tak im mám vyplatiť 60%z platu, že je to podľa paragrafu 142Zak.práce, že keď bolo zlé počasie a nemohli sme pracovať tak vznikol zo strany zamestnávateľa problem ale výpoved už maju podpisanú dľa paragrafu 63 a dvojmesačné odstupne. poraďte mi....
    pises strasne nezrozumitelne, neda sa na to odpovedat

    aku vypoved maju podpisanu?
    k akemu datumu?
    bezi im vypovedna doba?

    alebo je to dohodou s odstupnym? k akemu datumu?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    polis1 Pozri príspevok
    výpoved je podpisaná k 27.2.2009 podľa paragrafu 63 spolu s odstupnym
    takze 27.2. podpisali vypoved a plynie im vypovedna doba alebo ste sa dohodli , ze 27.2. skonci pracovny pomer s odstupnym /par. 63 ma totiz viac odstavcov/

    a ide ti o zaplatenie mesiaca februar, kedy nepracovali alebo o marec /pripadne april/ kedy su vo vypovednej lehote?

    polis1 je offline (nepripojený) polis1

    polis1
    dohodli sme sa že skončia 27.2 a paragraf 63 odst 1 písm B
    ide mi o vyplatu za februar ked maju odpracované tak 30hodin

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    polis1 Pozri príspevok
    dohodli sme sa že skončia 27.2 a paragraf 63 odst 1 písm B
    ide mi o vyplatu za februar ked maju odpracované tak 30hodin
    pokial nepracoval, lebo firma pre neho nemala pracu tak ma bud narok na priemernu mzdu - alebo ak to mate upravene v kolektivnej zmluve ...minimalne na 60% mzdy za takto neodpracovane dni /% mozu byt vkolektivnej zmluve, odbormi dohodnute rozne/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.