Zavrieť

Porady

Umorovana strata

Pekny den zelam vsetkym. Mam takuto otazocku. Spolocnost mala stratu v rokoch: 2000, 2001. Rok 2002 zisk (neuplatnila som stratu z predch.rokov). Rok 2003 zisk a az v tomto roku som si zacala umorovat stratu z rokov 2000 a 2001. Je mozne si naraz z dvoch rokov (r.2000 a r.2001) umorit stratu vo vyske 1/5 ?? Mam hrozu, ked sa dozviem, ze som si nemohla uplatnit stratu.
Vopred dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila je offline (nepripojený) Mila

    Mila
    Dobrý deň, pokiaľ viem možeš si umorovať stratu iba z r.2000 a to počas NAJVIAC piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich rokoch. Rozumiem tomu tak, že keď si mala stratu v r. 2000, pripada ti 1/5 na roky 2001,2002,2003,2004,2005. Nemôžeš kumulovať straty z nasledujúceho obdobia. Tie roky, ktoré si si stratu neuplatnila ti prepadajú.Nedá sa to predĺžiť.Neviem ako to je s tým slovom NAJVIAC, či sa to dá chápať, že to nemusí byť 5 rokov ale môže.

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Preco by som si nemohla uplatnit stratu z r.2001? v § 34 odst.2 je v zatvorke uvedene "úhrne strat". Dalej neviem, ci dobre chapem, ci si nemusim uplatnit stratu v roku 2002 (tzn.ze tento rok som nezacala umorovat - preskocila som tento rok), a zacinam az v roku 2003. Neviem, ci je to spravne, pretoze v § 34 je slovicko "bezprostredne predchadzajucich obdobiu". Takze uvazujem, ze by som urobila dodatocne danove priznanie za rok 2002 s tym, ze uz v r.2002 zacnem umorovat stratu a potom pokracujem v roku 2003???.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    No ja si myslím, že nemáte nárok na odpočet tejto daňovej straty, pretože v zákone je napísané: "Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu, ktorá vznikla najviac v troch zdaňovacích obdobiach bezprostredne predchádzajúcich obdobiu, v ktorom vykázal po tejto strate (úhrne strát) kladný základ dane..."

    Ekonomko je offline (nepripojený) Ekonomko

    Ekonomko
    Beata ma pravdu museli by ste vykazat stratu az doobdobia v ktorom umorujete a dobre som nepochopil v tomto roku akoze v roku 2004 ved umorovanie straty v roku 2004 sa prejavi a z v dan priz 31.3 2005
    alebo sa mylim?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.