Zavrieť

Porady

Vznik daňovej povinnosti...

Prosím Vás o radu, či potvrdenie...
Obdržal som faktúru za služby od dodávateľa dňa 05.06.2004 s uvedeným dňom dodania služby 28.05.2004. V ktorom mesiaci mi vzniká nárok na namerný odpočet? Stretol som sa už totiž s úplne odlišným vysvetlením... Ja zatiaľ používam deň zaradenia faktúry, ale nie som istý správnym postupom...

Ďakujem PORADCOVIA....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    v 06/04, ale ak si obdržal fa do dňa podania DP za 05/04, tak môžeš aj do 05/04. Ale ja to dávam podľa dátumu, kedy fa príde do firmy.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Ak je to tuzemská faktúra tak ovplyvňuje výšku dane na vstupe a teda aj odpočítanie dane, takže si daňovník vlastne môže sám určiť do ktorého mesiaca sa mu to viac hodí, nie?

    Hanka je offline (nepripojený) Hanka

    Hanka
    Ak mas na fakture za služby datum vystavenia jun, tak rozhodne by som dala DPH do juna.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Stano70
    Prosím Vás o radu, či potvrdenie...
    Obdržal som faktúru za služby od dodávateľa dňa 05.06.2004 s uvedeným dňom dodania služby 28.05.2004. V ktorom mesiaci mi vzniká nárok na namerný odpočet? Stretol som sa už totiž s úplne odlišným vysvetlením... Ja zatiaľ používam deň zaradenia faktúry, ale nie som istý správnym postupom...

    Ďakujem PORADCOVIA....
    Túto otázku sme už diskutovali vo viacerých príspevkoch...
    Stano70, skúste si aspoň jeden z nich prečítať, napríklad: http://www.porada.sk/showthread.php?t=17

    Stano70 je offline (nepripojený) Stano70

    ;-) Stano70
    Ďakujem, ďakujem, ďakujem :-)

    Takže mám to chápať tak, že si vlastne pri týchto prijatých fa. na prelome mesiacov môžem upravovať nadmerný odpočet DPH? Zaujímave :-) Mňa vyviedol z miery tento konkrétny príklad: " Daňová povinnosť vzniká platitelovi dane dňom dodania služby - prepravy tovaru. To znamená, ak bola preprava tovaru z tuzemska do talianska ukončená 28.05.2004, v tento deň vznikla povinnosť slovenskému platetelovi vykonať tzv.samozdanenie uvedenej služby. Ak faktúru platitel obdrží až 27.06.2004 , musí podať dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu máj, v ktorom prizná daň na výstupe z tejto služby. Odpočítať takto vypočítanú daň si platiteľ môže až v daňovom priznaní za jún za predpokladu, že podáva daňové priznanie v lehote stanovenej zákonom o DPH."
    A teraz sa mi už pomaličky rozvietila žiarovka.

    Krásny deň všetkým od Stana.
    Naposledy upravil Stano70 : 09.07.04 at 11:08

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Čo chcete upravovať? Nič neupravujte, len sa držte zásady: Ak obdržíte faktúru, s dňom daňovej povinnosti v predchádzajúcom období, do dňa odovzdania DP DPH, tak ju zahrniete do DP DPH za uvedené obd. Ak obdržíte faktúru po tomto termíne, čiže po odovzdaní DP DPH, môžete túto faktúru dať do DP DPH za to zdaňovacie obdobie, v ktorom vám faktúra došla. That´s all.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    For Stano70:
    ak je vaša služba (preprava) fakturovaná do EÚ tak sa v daňovom priznaní neuvádza - nie je predmetom dane. Pekný deň.

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Podľa mňa podľa §49 zákona o DPH právo na odpočítanie dane vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
    t.j 5.mesiac.

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Fakt bola zmena
    34. Riadok 19 – výška odpočítateľnej dane podľa § 49 až 51 zákona. Výška odpočítateľnej dane sa určí úpravou dane uvedenej v riadkoch 15 až 18 podľa kategorizácie odpočítania dane, neodpočítania dane a pomerného odpočítania dane podľa § 49 a 50 zákona. Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane, ak do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad).

    Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad), ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad (faktúru alebo dovozný doklad) obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane. Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad) viažuci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad (faktúru alebo dovozný doklad)."

    Vznik daňovej povinnosti...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.