Zavrieť

Porady

pomylene dojmy a pojmy

dobry den,
som trochu zmatena z toho, co je vlastne prijem do danoveho priznania a co nie je. Bohuzial aj pani na DU bola mierne mimo a nevedela mi povedat presne.

1. PN - prvych 10 dni co plati zamestnavatel - je prijem?
2. PN - prvych 10 dni co plati zamestnavatel - je zahrnute v potvrdeni o prijme alebo to treba pytat od zamestnavatela zvlast?
3. matersky prispevok - to je tych smiesnych 4tisicnieco od statu? - je to prijem?
4. materska davka - to je to, co sa vyplaca prveho pol roka na materskej, tych 55% z prijmu? - je to prijem?
Alebo si tieto dva pojmy mylim a vola sa to nejako inak?
5. A potom este existuje nieco ako prispevok ku materskej, ked je to osamela matka, alebo ked sa splnaju nejake podmienky. Myslim ze to vyplaca UPSVaR, to je co? a je to prijem, ktory treba zahrnut do DP?

Toto je moja nocna mora...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    lucia.faskova Pozri príspevok
    dobry den,
    som trochu zmatena z toho, co je vlastne prijem do danoveho priznania a co nie je. Bohuzial aj pani na DU bola mierne mimo a nevedela mi povedat presne.

    1. PN - prvych 10 dni co plati zamestnavatel - je prijem?
    2. PN - prvych 10 dni co plati zamestnavatel - je zahrnute v potvrdeni o prijme alebo to treba pytat od zamestnavatela zvlast?
    3. matersky prispevok - to je tych smiesnych 4tisicnieco od statu? - je to prijem?
    4. materska davka - to je to, co sa vyplaca prveho pol roka na materskej, tych 55% z prijmu? - je to prijem?
    Alebo si tieto dva pojmy mylim a vola sa to nejako inak?
    5. A potom este existuje nieco ako prispevok ku materskej, ked je to osamela matka, alebo ked sa splnaju nejake podmienky. Myslim ze to vyplaca UPSVaR, to je co? a je to prijem, ktory treba zahrnut do DP?

    Toto je moja nocna mora...
    ani jedno z toho čo si napísala nie je zdaniteľný príjem daňovníka, ktorý si podáva DP.
    fiha, ale to mi je potom cudne. Lebo som robila danove priznanie bratovi, ktory ma manzelku, ktora bola januari 2008 zamestnana, potom bola 3 mesiace na PN a potom na materskej. Ked som mu vypisala tlacivo pre mzdarku tak som uplatnila nezdanitelnu cast na manzelku (nezdanitelna cast - HMZ z potvrdenia o prijme za ten odpracovany mesiac) a ta mzdarka mu to vratila, ze ma doniest aj potvrdenie o vyske vyplatenej PN. A tak isto mu chcela odpocitat z nezdanitelnej casti na manzelku este cast prispevku materskeho.
    Monika Kováčová
    jáááj, tak ty úplne na iné sa pýtaš...
    lucia.faskova Pozri príspevok
    dobry den,
    som trochu zmatena z toho, co je vlastne prijem do danoveho priznania a co nie je.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    lucia.faskova Pozri príspevok
    fiha, ale to mi je potom cudne. Lebo som robila danove priznanie bratovi, ktory ma manzelku, ktora bola januari 2008 zamestnana, potom bola 3 mesiace na PN a potom na materskej. Ked som mu vypisala tlacivo pre mzdarku tak som uplatnila nezdanitelnu cast na manzelku (nezdanitelna cast - HMZ z potvrdenia o prijme za ten odpracovany mesiac) a ta mzdarka mu to vratila, ze ma doniest aj potvrdenie o vyske vyplatenej PN. A tak isto mu chcela odpocitat z nezdanitelnej casti na manzelku este cast prispevku materskeho.
    mzdárka má pravdu, ak išlo o uplatnenie OP na manželku, vtedy sa do jej vlastného príjmu započitávajú aj materské, PN, OĆR a pod. Len štátne sociálne dávky sa do vlastného príjmu manželky nezapočítavajú, napr. rodičovský príspevok, prídavok na dieťa.....
    Monika Kováčová
    potom teda všetko z vymenovaného je príjem, až na tú poslednú sociálnu dávku a rodičovský príspevok

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lucia.faskova Pozri príspevok
    fiha, ale to mi je potom cudne. Lebo som robila danove priznanie bratovi, ktory ma manzelku, ktora bola januari 2008 zamestnana, potom bola 3 mesiace na PN a potom na materskej. Ked som mu vypisala tlacivo pre mzdarku tak som uplatnila nezdanitelnu cast na manzelku (nezdanitelna cast - HMZ z potvrdenia o prijme za ten odpracovany mesiac) a ta mzdarka mu to vratila, ze ma doniest aj potvrdenie o vyske vyplatenej PN. A tak isto mu chcela odpocitat z nezdanitelnej casti na manzelku este cast prispevku materskeho.
    Ak správne zadáš otázku - dostaneš správnu odpoveď .

    Odpočitatelná položka na manželku sa znižuje o vyplatenú mzdu manželky /-odvody/, vyplatené nemocenské, treba priniesť potvrdenie zo SP, náhradu príjmu za prvých 10 dní PN-ky /potvrdí zamestnávatel manželky/ a vyplatené materské /prvých 6 mesiacov/. Rodičovský príspevok sa do vlastného príjmu manželky nezapočítava
    ahaa, tak dakujem pekne. Takze hlavne som mala pomylene to, ze som si myslela ze pri podavani DP a uplatnovani si OP platia rovnake podmienky.

    cize keby robim danove priznanie priamo osobe ktora bola cast roka zamestnana, cast roka PN, cast roka na materskej tak nic z uvedeneho nie je prijem. A ked uplatnujem OP tak rodicovsky prispevok sa nezapocitava. Teraz uz je to spravne?

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Fuuuuha, ako tak citam tak je to dost narocne. Ja som doteraz takyto pripad nemala, ale teraz sama som na druhej materskej, vlastne teraz uz na rodicovskej a neviem co napisat manzelovi do žiadosti o vypocet dane. Kedze som bola v r.2009na RD a od juna na MD, a od 21.12 znova na RD, tak podla vsetkeho co tu citam, toznamena, ze do žiadosti napisem moj prijem, cize suma materskeho prispevku len? Cize manzelova mzdarka od nezdan.ciastky za rok odpocita suma materskeho prispevku a ten rozdiel uplatni manzelovi v RZD?

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    nikulik Pozri príspevok
    Fuuuuha, ako tak citam tak je to dost narocne. Ja som doteraz takyto pripad nemala, ale teraz sama som na druhej materskej, vlastne teraz uz na rodicovskej a neviem co napisat manzelovi do žiadosti o vypocet dane. Kedze som bola v r.2009na RD a od juna na MD, a od 21.12 znova na RD, tak podla vsetkeho co tu citam, toznamena, ze do žiadosti napisem moj prijem, cize suma materskeho prispevku len? Cize manzelova mzdarka od nezdan.ciastky za rok odpocita suma materskeho prispevku a ten rozdiel uplatni manzelovi v RZD?
    je dobre si zo socialky vypytat potvrdenie, oni ho bez problemov daju, a po mesiacoch ti vypisu tvoj "prijem", teda to co ti vyplacali, to potom manzel odovzda mzdarke

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    všetky prijmy okrem štátnych sociálnych dávok sa pre účel uplatnenia NČ na manžela/ku odpočítavajú
    štátne sociálne dávky:
    http://www.upsvarsenica.sk/formulare/cislovane/117.doc

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Ďakujem pekne, ale marina viem ze najjednoduchsie by to bolo keby som doniesla potvrdenia, ale na to akosi nemam cas, takze musim napisat prijem do žiadosti. Ale teoreticky, ked zratam vsetky platby ktore mi prisli zo socialky z materskej na ucet, tak tuto sumu mozem napisat do žiadosti však?
    Dakujem hanelie, takze do žiadosti napisem prijem manzelky, teda zratam platby ktore mi poslala socialka za matersku vsak? A buduci rok ked budem cely na RD, ako to bude potom, manzel si uplatni za mna celu nezdan.cast na manzelku?

    Bubika je offline (nepripojený) Bubika

    Bubika
    Ja sa chcem spytat nasledovne .. zamestnanec si chce poziadat o rocne zuctovanie, pricom si chce narokovat nezdanitelnu cast na manzelku.
    Manzelka mala v priebehu roka 3 mesiace zdanitelny prijem, 6 mesiacov matersku a zvysok roka rodickovsky. Za rok 2009 si podava sama danove priznanie
    .. cize manzelovi by sa mala odratat cast 4025,7 - prijem manzelky /materske ano, rodicovsky nie/. Ake doklady k tomu od neho potrebujem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.