Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na manželku

Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. V roku 2008 som bola na MD, ktorá mi skončila v júni 2008. Od júla do októbra som bola vedená na úrade práce. Od konca októbra som sa zamestnala. Moja otázka znie. Koľko si môže na mňa manžel odpočítať zo základu dane, ak môj príjem bol 36087,- Sk, po odpočítaní odvodov 31245,- Sk. A aký príjem uviesť v kolonke Vlastné príjmy manželky v riadku 31 v daňovom priznaní? Ja som si i dala žiadosť na zúčtovanie dane u mzdovej, ktorá mi to urobí iba za obdobie od kedy som pracovala, čiže za 3 mesiace. Za 9 mesiacov čo som bola na MD a nezamestnaná si chce uplatniť manžel v DP FO. Prosím poraďte. Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tinča Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Potrebovala by som poradiť. V roku 2008 som bola na MD, ktorá mi skončila v júni 2008. Od júla do októbra som bola vedená na úrade práce. Od konca októbra som sa zamestnala. Moja otázka znie. Koľko si môže na mňa manžel odpočítať zo základu dane, ak môj príjem bol 36087,- Sk, po odpočítaní odvodov 31245,- Sk. A aký príjem uviesť v kolonke Vlastné príjmy manželky v riadku 31 v daňovom priznaní? Ja som si i dala žiadosť na zúčtovanie dane u mzdovej, ktorá mi to urobí iba za obdobie od kedy som pracovala, čiže za 3 mesiace. Za 9 mesiacov čo som bola na MD a nezamestnaná si chce uplatniť manžel v DP FO. Prosím poraďte. Veľmi pekne ďakujem.
    Manžel si neuplatňuje NČZD za 9 mesiacov, ale rozdiel medzi 98496 a tvojim príjmom zníženým o zaplatené poistné.
    Predpokladam, že do juna si bola na rodičovskom príspevku, ktorý sa nezahrňa do vlastného príjmu manželky.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tinča Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Potrebovala by som poradiť. V roku 2008 som bola na MD, ktorá mi skončila v júni 2008. Od júla do októbra som bola vedená na úrade práce. Od konca októbra som sa zamestnala. Moja otázka znie. Koľko si môže na mňa manžel odpočítať zo základu dane, ak môj príjem bol 36087,- Sk, po odpočítaní odvodov 31245,- Sk. A aký príjem uviesť v kolonke Vlastné príjmy manželky v riadku 31 v daňovom priznaní? Ja som si i dala žiadosť na zúčtovanie dane u mzdovej, ktorá mi to urobí iba za obdobie od kedy som pracovala, čiže za 3 mesiace. Za 9 mesiacov čo som bola na MD a nezamestnaná si chce uplatniť manžel v DP FO. Prosím poraďte. Veľmi pekne ďakujem.
    Manžel si môže uplatniť len rozdiel medzi NČ a príjmom manželky po odpočítaní odvodov. 98496.- mínus 31245.-. V tvojom RZD bude uplatnená NČ v plnej výške. V manželovom DP, alebo v RZD bude NČ na manželku vo výške 67251.-.

    tinča je offline (nepripojený) tinča

    tinča
    Ďakujem za odpovede. Ešte sa chcem opýtať, či nevadí to, že som si dala žiadosť o zúčtovanie dane i v práci? Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tinča Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede. Ešte sa chcem opýtať, či nevadí to, že som si dala žiadosť o zúčtovanie dane i v práci? Ďakujem
    Tvoje RZD nemá žiadny vplyv na uplatnenie NČZD na manželku

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    Ahojte, chcem sa opýtať. Manželka môjho šéfa, predala v r.2008 nehnuteľnosť, príjem podľa KZ, výdaj tvoria rôzne doklady o opravách, rekonštrukcii a tak. Táto manželka je na rodičovskej dovolenke.
    1. otázka z pohľadu manželky, ona si musí urobiť DP B, kde uvedie v §8 Príjmy a Výdaje za predaj nehnuteľnosti a môže si uplatniť OP na seba ?
    2. otázka z pohľadu manžela. do príjmu manželky berie P-V za predaj nehnuteľnosti ? alebo len Príjmy z predaja ?
    Ďakujem za pomoc.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Zuzanak1 Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa opýtať. Manželka môjho šéfa, predala v r.2008 nehnuteľnosť, príjem podľa KZ, výdaj tvoria rôzne doklady o opravách, rekonštrukcii a tak. Táto manželka je na rodičovskej dovolenke.
    1. otázka z pohľadu manželky, ona si musí urobiť DP B, kde uvedie v §8 Príjmy a Výdaje za predaj nehnuteľnosti a môže si uplatniť OP na seba áno ?
    2. otázka z pohľadu manžela. do príjmu manželky berie P-V za predaj nehnuteľnosti ? alebo len Príjmy z predaja ?
    Ďakujem za pomoc.
    odpoveď v texte

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuzanak1 Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa opýtať. Manželka môjho šéfa, predala v r.2008 nehnuteľnosť, príjem podľa KZ, výdaj tvoria rôzne doklady o opravách, rekonštrukcii a tak. Táto manželka je na rodičovskej dovolenke.
    1. otázka z pohľadu manželky, ona si musí urobiť DP B, kde uvedie v §8 Príjmy a Výdaje za predaj nehnuteľnosti a môže si uplatniť OP na seba ? ako dlho bola vlastníkom nehnutelnosti a akým spôsobom ju získala ? Príjem z predaja nehnutelností je v niektorých prípadoch od dane oslobodený.
    2. otázka z pohľadu manžela. do príjmu manželky berie P-V za predaj nehnuteľnosti ? alebo len Príjmy z predaja ? Vlastným príjmom manželky je príjem z predaja nehnutelnosti
    Ďakujem za pomoc.
    odpoved v texte

    EmíliaC je offline (nepripojený) EmíliaC

    :) snažím sa žiť EmíliaC
    Ahojte, prosím, chcem sa spýtať, poprosil ma kamarát, aby som mu spravila daňové - závislá činnosť, má nárok na odpoč. na manželku, pretože bola na MD. ale on mi priniesol aj jej zaplatené poistné - životka. Dá sa toto niekde uplatniť? Asi nie, že? To len keby si ŽP platil on. Alebo sa mýlim?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    EmíliaC Pozri príspevok
    Ahojte, prosím, chcem sa spýtať, poprosil ma kamarát, aby som mu spravila daňové - závislá činnosť, má nárok na odpoč. na manželku, pretože bola na MD. ale on mi priniesol aj jej zaplatené poistné - životka. Dá sa toto niekde uplatniť? Asi nie, že? To len keby si ŽP platil on. Alebo sa mýlim?
    Veru len jeho vlastné životné. Manželka, ak by mala zdaniteľné príjmy by si mohla svoju poistku uplatniť len na seba ...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    EmíliaC Pozri príspevok
    Ahojte, prosím, chcem sa spýtať, poprosil ma kamarát, aby som mu spravila daňové - závislá činnosť, má nárok na odpoč. na manželku, pretože bola na MD. ale on mi priniesol aj jej zaplatené poistné - životka. Dá sa toto niekde uplatniť? Asi nie, že? To len keby si ŽP platil on. Alebo sa mýlim?
    Pri uplatnení NČ na manželku sa príjem z MD počíta do jej príjmu, takže NČ bude ponížená o jej MD. Jej ŽP si on uplatniť nemôže.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    EmíliaC Pozri príspevok
    Ahojte, prosím, chcem sa spýtať, poprosil ma kamarát, aby som mu spravila daňové - závislá činnosť, má nárok na odpoč. na manželku, pretože bola na MD. ale on mi priniesol aj jej zaplatené poistné - životka. Dá sa toto niekde uplatniť? Asi nie, že? To len keby si ŽP platil on. Alebo sa mýlim?
    životné poistenie manželky pri uplatňovaní NČZD na manželku nikde nezohľadňuješ. Manželka je na materskej alebo rodičovskom príspevku ? Príjem z materskej je vlastným príjmom manželky.

    EmíliaC je offline (nepripojený) EmíliaC

    :) snažím sa žiť EmíliaC
    Ďakujem, to som si aj myslela, ale chcela som to mať čierne na bielom :-)

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    mzdarka renca a veronika sad ďakujem za pomoc.
    získala ju asi kúpou a vlastnila ju max 1rok, takže oslobodená nebola.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.