Zavrieť

Porady

Umorovanie straty

Prosím o jednoduchú odpoveď.
Rok 2004 900.000.- sk dańová strata
Rok 2005 400.000.- sk základ dane.
Môžem umoriť stratu výške 400.000.- Sk?
Ďakujem veľmi.
Naposledy upravil SERVIS : 01.07.05 at 07:35 Dôvod: oprava
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ilona
    Môžeš,ale môže sa stať že ešte zmenia aj zákon.
    Čo sa týka strát, tak ak si dobre pamätám, prevažnú väčšinu strát riešili vždy prechodné a záverečné ustanovenia ZDP a spravidla vždy dobieha podľa toho zákona, podľa ktorého sa začala umorovať.
    Ak je možnosť umoriť stratu, je výhodné túto možnosť využiť. Retroaktivita zákona v tomto smere nie je obvyklá, spravidla sa mení iba vo vzťahu k budúcim rokom umorovania.

    V pripravovanej novele ZDP s účinnosťou od 1.1.2006 sa v § 30 navrhuje iba úprava v ods. 2 týkajúceho sa odpočtu daňovej straty právnym nástupcom zaniknutého daňovníka.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    Ahojte, potrebujem radu:

    opravujem danove priznanie za rok 2004 a neviem si rady s umorovanim straty (robim to po prvy raz...). Takze mali sme straty nasledovne:

    r. 1999 strata
    r. 2000 strata
    r. 2001 strata
    r. 2002 strata
    r. 2003 strata

    v r. 2004 sme prvy raz dosiahli zisk. Ak spravne rozumiem zakonu, nakolko som ziadnu zo strat este neumorovala, tyka sa ma §30, cize mozem stratu z r. 1999 odpisat celu a nasledne mi este vychadza odpisat asi polovicu straty z r. 2000. Mozem to tak spravit?

    A potom, ako to cele zapisat do danoveho priznania. Vypisujem tabulku D2 - Evidencia a odpocet straty podla §30 zakona...

    riadok 1 - zdanovacie obdobia 1999 a 2000 (2 stlpce) - alebo mam vypisat vsetky straty za tych 5 rokov dozadu?
    riadok 2 - skutocna vyska danovej straty za uvedeny rok, to mi je jasne
    riadok 3 - co tu? do kazdeho stlpca napisem celkovy sucet umorovanych strat (za dva roky ktore skutocne umorujem, alebo za vsetkych 5 rokov?), ciize v kazdom stlpci dam rovnake cislo?
    riadok 4 a riadok 5 mi je jasny...

    dakujem za rychle rady

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Evidenciu D2 vypises za kazde zdanovacie odbobie r.1 a r.2 cize rok a stratu. Zdan.obdobie r.2004 vypises vsetky riadky. V r.3 uvedies sumu vsetkych strat.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    ik-a
    Evidenciu D2 vypises za kazde zdanovacie odbobie r.1 a r.2 cize rok a stratu. Zdan.obdobie r.2004 vypises vsetky riadky. V r.3 uvedies sumu vsetkych strat.
    Ďakujem za radu, čiže ak tomu správne rozumiem, budem mať vyplnených všetkých 6 stĺpcov. A to prvých 5 stĺpcov tvoria roky 1999-2003, v týchto vyplním iba prvé dva riadky, t.j. rok a výšku daňovej straty a v 6. stĺpci vyplním riadky 1, 3, 4 a 5... správne som to pochopila?

    boitana je offline (nepripojený) boitana

    boitana
    bendži
    Ďakujem za radu, čiže ak tomu správne rozumiem, budem mať vyplnených všetkých 6 stĺpcov. A to prvých 5 stĺpcov tvoria roky 1999-2003, v týchto vyplním iba prvé dva riadky, t.j. rok a výšku daňovej straty a v 6. stĺpci vyplním riadky 1, 3, 4 a 5... správne som to pochopila?
    Ahoj moja aj my sa tu s tym trapime,a tiez sme sa na to tak divne kukali a teraz vdaka tvojej otazke a odpovediam vsetkych sme to pochopili -vsetkym dakujeme

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.