Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely pri zálohách

Nemám s týmto skúsenosti. Dostali sme zálohovú faktúru z Čiech, ako je to s kurzovými rozdielmi?Fa prišla do firmy 06.06. mám si nájsť kurz CZK v NBS 06.06.a zaúčtovať fa prepočítanú na SK týmto kurzom? Potom me ju uhrádzali 15.06. cez komerčnú banku, vzniknutý kurzový rozdiel zaúčtujem ako kurz. stratu alebo zisk. Je to správne?
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pri zálohách sa neúčtuje kurzový rozdiel. Zálohová faktúra je totiž len evidovaná a nie účtovaná. Zaúčtuje sa až uhradená suma kurzom 15.6. na 314.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Takže v momente úhrady ma kurz nezaujíma, zaúčtujem sumu na 314/221. Pri obdržaní "ostrej" faktúry prepočítam podľa kurzu NBS a rozdiel oproti 314-ke bude kurzový zisk alebo strata. Tak? A zálohovú faktúru evidujete len v nejakej papierovej knihe faktúr?
P.S. nevieme, či zadávateľ otázky účtuje JÚ alebo PÚ.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Paula
Takže v momente úhrady ma kurz nezaujíma, zaúčtujem sumu na 314/221. Pri obdržaní "ostrej" faktúry prepočítam podľa kurzu NBS a rozdiel oproti 314-ke bude kurzový zisk alebo strata. Tak? A zálohovú faktúru evidujete len v nejakej papierovej knihe faktúr?
P.S. nevieme, či zadávateľ otázky účtuje JÚ alebo PÚ.
Ja účtujem tak, že zaúčtujem ostrú fa a uhradenú zálohu zaúčtujem 321/314 tak, ako bola uhradená. Teda 314 bude vyrovnaná. Kurzový rozdiel účtujem až pri uhradení celej faktúry. Pravda, ak by bol koniec roka a faktúra by ešte nebola uhradená, tak počítam kurzový rozdiel k 31.12.
Zálohové faktúry evidujem v SW, inak by som ich nemohla vypárovať. Hovorím o PÚ.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Paula
Takže v momente úhrady ma kurz nezaujíma, zaúčtujem sumu na 314/221. Pri obdržaní "ostrej" faktúry prepočítam podľa kurzu NBS a rozdiel oproti 314-ke bude kurzový zisk alebo strata. Tak? A zálohovú faktúru evidujete len v nejakej papierovej knihe faktúr?
P.S. nevieme, či zadávateľ otázky účtuje JÚ alebo PÚ.
Nie. Pri úhrade zálohy mi vzniká pohľadávka (314) v cudzej mene. Prepočítam ju kurzom NBS. Ak som ale hradil z účtu v Sk, tak to pravdepodobne bude iná suma a vznikne KR.
Pri započítaní zálohy na úhradu ridnej faktúry pravdepodobne tiež bude KR, lebo záväzok vyplývajúci z riadnej vaktúry bude prepočítaný kurzom NBS v deň vzniku záväzku.
Príklad:
záloha
100 EUR x 39 NBS = 3900 Sk 314/221
z banky odišlo kuzom 39,50 t.j. 3950 Sk
KR 50 Sk 563/221

Dodávateľská faktúra
100 EUR x 40 NBS = 4000 Sk 518/321
započítanie záluhy
100 EUR x 39 = 3900 321/314
KR 100 Sk 321/663
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ďakujem poradcovia za objasnenie. Ja som myslela, že aj zálohová faktúra sa má zaúčtovať na 314/321.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

mudroš
Nie. Pri úhrade zálohy mi vzniká pohľadávka (314) v cudzej mene. Prepočítam ju kurzom NBS. Ak som ale hradil z účtu v Sk, tak to pravdepodobne bude iná suma a vznikne KR.
Pri započítaní zálohy na úhradu ridnej faktúry pravdepodobne tiež bude KR, lebo záväzok vyplývajúci z riadnej vaktúry bude prepočítaný kurzom NBS v deň vzniku záväzku.
Príklad:
záloha
100 EUR x 39 NBS = 3900 Sk 314/221
z banky odišlo kuzom 39,50 t.j. 3950 Sk
KR 50 Sk 563/221

Dodávateľská faktúra
100 EUR x 40 NBS = 4000 Sk 518/321
započítanie záluhy
100 EUR x 39 = 3900 321/314
KR 100 Sk 321/663


Je to takto správne?Treba aj úhradu zálohy prepočítať kurzom NBS????
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Nikto nevie poradiť???
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

mudroš
Nie. Pri úhrade zálohy mi vzniká pohľadávka (314) v cudzej mene. Prepočítam ju kurzom NBS. Ak som ale hradil z účtu v Sk, tak to pravdepodobne bude iná suma a vznikne KR.
Pri započítaní zálohy na úhradu ridnej faktúry pravdepodobne tiež bude KR, lebo záväzok vyplývajúci z riadnej vaktúry bude prepočítaný kurzom NBS v deň vzniku záväzku.
Príklad:
záloha
100 EUR x 39 NBS = 3900 Sk 314/221
z banky odišlo kuzom 39,50 t.j. 3950 Sk
KR 50 Sk 563/221

Dodávateľská faktúra
100 EUR x 40 NBS = 4000 Sk 518/321
započítanie záluhy
100 EUR x 39 = 3900 321/314
KR 100 Sk 321/663

Prosím Vás poraďte či to má byť na 314 aj na 321-kurzový rozdiel.Podľa mňa by to malo byť iba na 321?Nie?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zuzana
Prosím Vás poraďte či to má byť na 314 aj na 321-kurzový rozdiel.Podľa mňa by to malo byť iba na 321?Nie?
Podľa mňa by kurzový rozdiel mal byť iba na účte 321.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mudroš
Nie. Pri úhrade zálohy mi vzniká pohľadávka (314) v cudzej mene. Prepočítam ju kurzom NBS. Ak som ale hradil z účtu v Sk, tak to pravdepodobne bude iná suma a vznikne KR.
Pri započítaní zálohy na úhradu ridnej faktúry pravdepodobne tiež bude KR, lebo záväzok vyplývajúci z riadnej vaktúry bude prepočítaný kurzom NBS v deň vzniku záväzku.
Príklad:
záloha
100 EUR x 39 NBS = 3900 Sk 314/221
z banky odišlo kuzom 39,50 t.j. 3950 Sk
KR 50 Sk 563/221

Dodávateľská faktúra
100 EUR x 40 NBS = 4000 Sk 518/321
započítanie záluhy
100 EUR x 39 = 3900 321/314
KR 100 Sk 321/663
Ako sa dostal môj súhlas do príspevku č.5 - neviem.
Pri zálohách sa o vzniku pohľadávky neúčtuje. Pohľadávka vzniká až jej úhradou, teda valuta bude prepočítaná kurzom NBS dňom úhrady - ak bude úhrada z devízového účtu a kurzom banky, ak bude úhrada z SKK-účtu. Kurzový rozdiel vznikne až spárovaním riadnej fa so zaplateným preddavkom. Teda bude zaúčtovaný na 321.
Okrem toho: o kurzových rozdieloch sa neúčtuje z bankového výpisu.
-----
Dodatočne doplnený modrý text; ďak. za upozornenie.
Naposledy upravil liba2 : 27.10.05 at 10:57 Dôvod: doplnenie textu modrou farbou
0 0
soske soske

soske je offline (nepripojený) soske

Prosím Vás o radu.

Jeden poradca mi povedal, že k 31.12. musím oceniť kurzom NBS a následne zahrnúť do účtovníctva kurz. zisk alebo stratu aj z uhradenej platby preddavku dodávateľovi, ktorý mi ešte nerealizoval službu, ako aj z prijatej platby preddavku od odberateľa za ešte neposkytnutú moju službu (keďže som neoznámil správcovi dane nezahrňovanie kurz. rozdielov).
Vo finančnom spravodajovi 5/2005 je však písané, že "...daňovník zahrňuje do základu dane kurzové rozdiely z nerealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov..."

Mnou uhradený preddavok dodávateľovi sa síce stáva po úhrade mojou pohľadávkou, avšak nikdy ju nebudem inkasovať, ale prijmem za neho službu.
Tak isto aj mnou prijatý preddavok od odberateľa sa stáva mojim záväzkom, ale nebudem ho platiť, ale poskytnem za neho službu.

Môžete mi niekto prisím poradiť, ako pristupovať k tomuto problému??
Ďakujem a prajem pekný deň
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

K 31.12.2004 sme oceňovali kurzom NBS pôžičku od FO /aú 249/ , ktorá bola na CM.
Takisto sme oceňovali aj aú 261 -peniaze na ceste v CM / išlo o nočnú úložku v banke na devíz.účte/ .
Čo sa týka týchto záloh /logicky patria na sú 32x, 31x / , ja by som sa tiež priklonila k tomu, že ich treba oceniť. Ide o cudziu menu a tú by som určite k 31.12.2004 ocenila. Vzniknutý kurz. zisk či strata by bola pre mňa časovým rozložením tohto KZ alebo KS .
V r. 2005 by som túto precenenú zálohu zúčtovala s DF. Skúste sa ešte pozrieť na stránku www.drsr.sk včera vyšlo usmernenie o DPH , tam sa riešia aj
kurzové rozdiely záloh a DF. Len zbežne som si to prezrela a videla som ,že tam riešia aj rok 2004 .
0 0
soske soske

soske je offline (nepripojený) soske

Ďakujem za reakciu. Pridá ešte niekto názor?

Pekný deň
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
mudroš
Nie. Pri úhrade zálohy mi vzniká pohľadávka (314) v cudzej mene. Prepočítam ju kurzom NBS. Ak som ale hradil z účtu v Sk, tak to pravdepodobne bude iná suma a vznikne KR.
Pri započítaní zálohy na úhradu ridnej faktúry pravdepodobne tiež bude KR, lebo záväzok vyplývajúci z riadnej vaktúry bude prepočítaný kurzom NBS v deň vzniku záväzku.
Príklad:
záloha
100 EUR x 39 NBS = 3900 Sk 314/221
z banky odišlo kuzom 39,50 t.j. 3950 Sk
KR 50 Sk 563/221

Dodávateľská faktúra
100 EUR x 40 NBS = 4000 Sk 518/321
započítanie záluhy
100 EUR x 39 = 3900 321/314
KR 100 Sk 321/663
Tak s týmto teda v žiadnom prípade nesúhlasím!
Platba zálohy z bankového účtu vedeného v Skk sa zaúčtuje 314/221 kurzom banky a nie NBS ! V prípade, že sa uhrádza z devízového účtu, použije sa kurz NBS.
Žiaden kurzový rozdiel nevzniká ! Vznikne až po zaúčtovaní Dod. FA a jej následnom párovaní zo zálohovou platbou. Kurzový rozdiel vznikne na účte 321.
0 0
balala balala

balala je offline (nepripojený) balala

takže, som dosť prekvapená po prečítaní niektorých príspevkov, akí ľudia vedú účtovníctvo. nikto nie je dokonalý, ale myslím, že takéto veci sú základom.

ako môže niekto napísať, že mu vzniká pohľadávka pri zálohovej faktúre? ako chce zálohovú faktúru zaúčtovať? zálohová faktúra sa platí a preto sa zúčtuje jedine 314/221 alebo 314/211. banka, v ktorej máte otvorený účet vám to z účtu stiahne svojím kurzom, ktorým sa záloha prepočíta. žiadny kurzový rozdiel nevzniká. jedine, keď dojde vyúčtovacia faktúra sa odpočíta záloha D314 a ak ostane nejaký neuhradený záväzok na 321, až potom môže vzniknúť kurzový rozdiel, keď budeme uhrádzať ten záväzok.

ale je zaujímavé, že niektorí si tvrdia svoje, aj keď je to nesprávne, čo môže zmiasť človeka, ktorý sa chce poradiť a príde si sem prečítať príspevky. jeden hovorí to, druhý to a najlepšie na tom je, že ten, kto nemá pravdu, najviac za to svojej bojuje.

možno je tento môj príspevok dosť ostrý, ale práve aj my máme takýto účtovný prípad a po prečítaní príspevkov z porady som normálne na infarkt.

a ešte na záver: logika účtovania: najprv sa zamyslite nad tým, čo sa stalo: platím zálohu: z toho vyplýva logika, že mi ubudnú nejaké peňažné prostriedky a zvýši sa mi záloha, ktorá je pohľadávkou. a potom skúste účtovať.

chcem sa opýtať tých, ktorí chceli zaúčtovať najprv zálohovú faktúru a potom úhradu: oproti čomu chcete zaúčtovať zálohu? 314/321? alebo ako? lebo už som videla aj takýto prípad.

dúfam, že som nikoho neurazila, nechcela som, tiež nie som dokonala, veľa vecí neviem, ale táto téma nás riadne aj s kolegyňou naštvala.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

To balala
Svoj príspevok som upravila; ďak. za upozornenie.
0 0
balala balala

balala je offline (nepripojený) balala

no vidím nejaky ohlas :p .

my práve riešime s kolegyňou takéto prípady záloh, momentálne to tu máme trošku zložitejšie, takže asi zavolám na daňový úrad. naozaj ma niektoré príspevky (mýslím, že mudroš to tak písal) naštvali, lebo kolegyňa to tu čítala a normálne sa z toho zmagorila. táto porada je perfektná vec, ale veru často, keď niečo hľadám si toho popozerám veľa a potom z toho len zblbnem.

zdravím všetkých poraďákov - každý niečo vieme a sme tu, aby sme si poradili
0 0
soske soske

soske je offline (nepripojený) soske

Stále sa z toho nevieme vysomáriť


Prijmem koncom roka preddavok 100 Euro (kurz 40=4000 sk) na službu, ktorú poskytnem v novom roku.

Zaúčtujem: 221/324......4000-Sk......100Euro
odvod DPH 324/343.......638-Sk

Čo mám s účtom324 urobiť k 31.12 k účtovnej uzávierke???
(oceňuje sa?, Kurz. rozdiely ovplyvňujú základ dane?)



Môžete mi niekto prisím poradiť, študujem rôzne témy aj FS a nikde nie je jednoznačné riešenie či uhradené preddavky sú súčasťou ocenenia a keď sú ako sa správajú k základu dane.
Koniec roka sa blíži a ja Vás prosím o pomoóóóc
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
poskyt.a prijate preddavky sa ku koncu roka neoceňujú. Nerobia sa kurzové rozdiely, pretože ide len o preddavok, ktorý nemusí byť v budúcnosti ani splnený. Poskyt.preddavok je len tvoj závazok, dovtedy pokiaľ nebude splnená dodávka.
0 0
soske soske

soske je offline (nepripojený) soske

Ďakujem za reakciu.

Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať