Zavrieť

Porady

Daňové priznanie FO typ B nejasnosti

Zdravím Poraďákov,

práve vypĺňam daňové priznanie pre fyzickú osobu, typu B. Od 1.1.2008 do 26.6.2008 som bola živnostníčka. Od 1.8. som konateľkou v s.r.o. zamestnaná na pracovnú zmluvu (čiže ak správne chápem, tak je to závislá činnosť). Mám nejastnosti v daňovom priznaní, a to :

1. ak som ukončila živnosť 26.6.2008 a ostali mi nevyplatené dve faktúry za mobil, čo teraz ? (boli zaplatené neskôr z môjho súkromnéo účtu)

2. V. oddiel - úrhn príjmov od všetkých zamestnávateľov - uvádza sa hrubá mzda, alebo čistá ?

3. ak viete o niečom, na čo si mám dávať zvlášť pozor pri vypĺňaní, prosím upozornite ma na to

Ďakujeeeem )
Usporiadat
AdelaS AdelaS

AdelaS je offline (nepripojený) AdelaS

Ahoj,
nie je mi celkom jasné, čo myslíš v prípade tých faktúr. Ak sa teda pýtaš na to, či si ich môžeš dať do nákladov, tak asi nie. Teda predpokladám, že si si viedla nejaké jednoduché účtovníctvo a teda výsledok tvojho podnikania počítaš podľa výsledkov v peňažnom denníku. Ak si teda tie dve faktúry platila až po ukončení živnosti, podľa mňa už v peňažnom denníku pri výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane nemajú čo hľadať. A čo sa úhrnu príjmov od všetkých zamestnávateľov týka, tvoj zamestnávateľ (resp. mzdárka, personalistka, sekretárka a pod.) ti musí vydať potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, kde si príslušnú sumu nájdeš hneď v prvom riadku. Je to toto, na čo si sa pýtala?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
darask Pozri príspevok
Zdravím Poraďákov,

práve vypĺňam daňové priznanie pre fyzickú osobu, typu B. Od 1.1.2008 do 26.6.2008 som bola živnostníčka. Od 1.8. som konateľkou v s.r.o. zamestnaná na pracovnú zmluvu (čiže ak správne chápem, tak je to závislá činnosť). Mám nejastnosti v daňovom priznaní, a to :

1. ak som ukončila živnosť 26.6.2008 a ostali mi nevyplatené dve faktúry za mobil, čo teraz ? (boli zaplatené neskôr z môjho súkromnéo účtu) Zahrnúť ich do výdajov v zmysle § 17 zákona o dani z príjmov.

2. V. oddiel - úrhn príjmov od všetkých zamestnávateľov - uvádza sa hrubá mzda, alebo čistá ? Uhrn príjmov = hrubá mzda

3. ak viete o niečom, na čo si mám dávať zvlášť pozor pri vypĺňaní, prosím upozornite ma na to

Ďakujeeeem )

V citáte
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
AdelaS Pozri príspevok
Ahoj,
nie je mi celkom jasné, čo myslíš v prípade tých faktúr. Ak sa teda pýtaš na to, či si ich môžeš dať do nákladov, tak asi nie. Teda predpokladám, že si si viedla nejaké jednoduché účtovníctvo a teda výsledok tvojho podnikania počítaš podľa výsledkov v peňažnom denníku. Ak si teda tie dve faktúry platila až po ukončení živnosti, podľa mňa už v peňažnom denníku pri výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane nemajú čo hľadať. Pozri si znenie § 17 zákona o dani z príjmov. Hovorí presne o takýchto prípadoch, keď sa ukončuje živnosť a niektoré výdaje a príjmy sa zahrňujú do DP. A čo sa úhrnu príjmov od všetkých zamestnávateľov týka, tvoj zamestnávateľ (resp. mzdárka, personalistka, sekretárka a pod.) ti musí vydať potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, kde si príslušnú sumu nájdeš hneď v prvom riadku. Je to toto, na čo si sa pýtala?

V citáte
0 0
Centrum Centrum

Centrum je offline (nepripojený) Centrum

Dôchodkyňa, pracovne stále aktívna. Pred nástupom na dôchodok v rôznych ekonomických funkciách, vedúca ek.odboru, fin. riad., ekonom ...viac
Súhlasím s odpoveďou Adela S, v časti k zamestnancovi-konateľovi s.r.o. K prvej časti, keď bola ešte živnostníčkou a zostali jej neuhradené faktúry, (záväzky) o ich výšku nezávisle od zdroja úhrady v prípade ukončenia živnosti tieto uvedie do r. č. 41 DP ( položky znižujúce základ dane v § 6 ZDP ). Postup podľa § 17 ods.8, písm. a ZDP )
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

darask Pozri príspevok
Zdravím Poraďákov,

práve vypĺňam daňové priznanie pre fyzickú osobu, typu B. Od 1.1.2008 do 26.6.2008 som bola živnostníčka. Od 1.8. som konateľkou v s.r.o. zamestnaná na pracovnú zmluvu (čiže ak správne chápem, tak je to závislá činnosť). Mám nejastnosti v daňovom priznaní, a to :

1. ak som ukončila živnosť 26.6.2008 a ostali mi nevyplatené dve faktúry za mobil, čo teraz ? (boli zaplatené neskôr z môjho súkromnéo účtu)

2. V. oddiel - úrhn príjmov od všetkých zamestnávateľov - uvádza sa hrubá mzda, alebo čistá ?

3. ak viete o niečom, na čo si mám dávať zvlášť pozor pri vypĺňaní, prosím upozornite ma na to

Ďakujeeeem )
Ak uplatňuješ preukázateľné výdavky, tak faktúry za telefón cez uzávierkové operácie v PD do výdavkov, čiže ich budeš mať v DP na r. 11 a odtiaľ na r. 37. Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak úprava základu dane cez r. 41 DP.
Ak si zamestnaná, tak zamestnávateľ vydá potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, kde v r. 01 sú uvedené hrubé príjmy. Tie uvedieš do DP na r. 33 a na r. 34 zaplatené poistné.
0 0
Centrum Centrum

Centrum je offline (nepripojený) Centrum

Dôchodkyňa, pracovne stále aktívna. Pred nástupom na dôchodok v rôznych ekonomických funkciách, vedúca ek.odboru, fin. riad., ekonom ...viac
Janurka, ide o výdavky daňovníka, ktorý ukončil podnikanie podľa § 6. Postup podľa § 17 !!!!!!!!!!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Centrum Pozri príspevok
Janurka, ide o výdavky daňovníka, ktorý ukončil podnikanie podľa § 6. Postup podľa § 17 !!!!!!!!!!
Prečo toľko výkričníkov ?

Cit. z poučenia na vyplnenie DP:
Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane).

Je tu k tomu celá téma ...
0 0
darask darask

darask je offline (nepripojený) darask

Áno, účtovala som v JU, čiže to asi nepôjde do položiek znižujucich ZD z prijmov. Ale ešte ma napadla jedna vec, ak mi ostal tovar na sklade, co s nim ? Uvadza sa to niekde ?
0 0
darask darask

darask je offline (nepripojený) darask

A ešte jedna vec, ako sa zaokruhluje ? Na cele koruny nadol, alebo na cele koruny nahor ? Myslim jednotlive sumy.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
darask Pozri príspevok
Áno, účtovala som v JU, čiže to asi nepôjde do položiek znižujucich ZD z prijmov. Ale ešte ma napadla jedna vec, ak mi ostal tovar na sklade, co s nim ? Uvadza sa to niekde ?
Úhrada tých faktúr po skončení živnosti idú do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
0 0
darask darask

darask je offline (nepripojený) darask

Tie faktúry sa mi zarátajú automaticky do výdavkov zo zivnosti a nedávam ich do položiek znižujucich zaklad dane. Chápem tomu správne ?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

darask Pozri príspevok
Áno, účtovala som v JU, čiže to asi nepôjde do položiek znižujucich ZD z prijmov. Ale ešte ma napadla jedna vec, ak mi ostal tovar na sklade, co s nim ? Uvadza sa to niekde ?
Centrum Pozri príspevok
Postup podľa § 17 ods.8, písm. a ZDP )
Prečo si nepozrieš ustanovenie, ktoré Ti napísal Centrum ?

§ 17

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

darask Pozri príspevok
Tie faktúry sa mi zarátajú automaticky do výdavkov zo zivnosti a nedávam ich do položiek znižujucich zaklad dane. Chápem tomu správne ?
Sú to položky znižujúce základ dane, ale v zmysle postupov účtovania ich zaúčtuješ do výdavkov prostredníctvom účtovných uzávierkových operácií.
0 0
darask darask

darask je offline (nepripojený) darask

Ahoj Johaka, čítala som ten zákon, ale nebola som si istá, či som tom správne pochopila, lebo na danovom priznani je priamo napisane, tak ako to tu uz niekto spomenul, ze tieto veci sa v JU uz zaratavaju priamo do vydavkov v oddieli Prehľad príjmov a výdavkov - zo živnosti.

Takže z toho mi vychádza, že to nezapisujem do oddielu Položky znižujuce zaklad dane.

Prepáč, ale robím to prvý krát, tak v tom nie som taká zbehlá. Teraz som to napísala správne ? Ak nie, tak mi to napis do ktorej kolonky to mam dat, na mna musis po lopate ist
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Johanka Pozri príspevok
Sú to položky znižujúce základ dane, ale v zmysle postupov účtovania ich zaúčtuješ do výdavkov prostredníctvom účtovných uzávierkových operácií.
Ale veď toto som uviedla v príspevku č. 6. Stojím si za riadkom č. 37 a nie 41 ako to uviedla Centrum, na ktorú sa odvolávaš.
0 0
darask darask

darask je offline (nepripojený) darask

A ináč, ako je to s tým zaokrúhľovaním jednotlivých súm ? Matematicky ? Nahor ? Nadol ? Nevieeeem ((
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

P + V matematicky, daň nadol.
0 0
darask darask

darask je offline (nepripojený) darask

Ďakujem
0 0
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

Ak bola v priebehu roka ukončená živnosť uvádzate do DP typ B rodné číslo alebo tam treba uviesť ešte dič?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

jarkra Pozri príspevok
Ak bola v priebehu roka ukončená živnosť uvádzate do DP typ B rodné číslo alebo tam treba uviesť ešte dič?
DIČ
0 0
Načítať ďalšie