Zavrieť

Porady

odpočet DPH

Chcem sa opýtať či je možný odpočet DPH pri nákupe spotrebičov a zariadenia do domu, ktorý sa dáva do prenájmu? Dom, ktorý sa prenajíma je v majetku fyzickej osoby živnostníka, ktorý je plátcom DPH, nájomca je fyzická osoba. Adriana
Naposledy upravil adriana126 : 04.07.05 at 11:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    adriana126
    Chcem sa opýtať či je možný odpočet DPH pri nákupe spotrebičov a zariadenia do domu, ktorý sa dáva do prenájmu? Adriana
    Podľa toho, či sa prenajíma platiteľom alebo neplatiteľom DPH, a predpokladám, že je to predmetom podnikania firmy, ktorá je platiteľom DPH a sú to nebytové priestory, alebo bytové ? Daj viac informácii.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som povedala, ze je dolezite aj to, ci je dom v majetku firmy alebo sukromnej osoby.

    retep je offline (nepripojený) retep

    retep
    V prvom rade ide o to či prenájom podľa zmluvy o prenájme poskytujete s DPH , alebo bez DPH a či platcovi ,alebo nie. Pri predpoklade že prenájom je poskytovaný s DPH máte nárok na odpočet DPH. Ak nie tak nárok na odpočet nemáte. Treba si pozrieť § 38 ods. 5. Následne ak potom prichácdza k aplikácii § 49 ods.4.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Nakoľko tu všetci upozorňujeme, čo by mohlo byť dôležité v tomto prípade a vlastne sa rozprávame iba medzi sebou, tak sa tiež pripojím, že ešte je dôležité, či sa prenájom "hnuteľného" majetku odlišuje (pri vyúčtovaní, fakturácii, v zmluve) od prenájmu nehnuteľnosti, takže k tým predchádzajúcim dôležitým veciam pripájam ešte túto, rovnako dôležitú.

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Prosím o konzultáciu:
    v technickom preukaze je kategória vozidla: NA - N1G - SD, druh vozidla nákladný
    automobil terénny - uplatnila som odpočet DPH.
    Teraz som spochybnila, lebo som tu niekde čítala, že pri terénnych sa DPH nemože uplatniť.
    Odpočet DPH som uplatnila aj pri nákupe pneumatík.
    Ďakujem za odpoveď.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Odpočítať si DPH nemôžeš podľa §49 odst.7, písm. a ...." motorové vozidlo registrované v kategórii M." Takže je to v poriadku podľa mňa. Pri pneumatikách je to podľa mňa tiež o.k.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    dom
    Prosím o konzultáciu:
    v technickom preukaze je kategória vozidla: NA - N1G - SD, druh vozidla nákladný
    automobil terénny - uplatnila som odpočet DPH.
    Teraz som spochybnila, lebo som tu niekde čítala, že pri terénnych sa DPH nemože uplatniť.
    Odpočet DPH som uplatnila aj pri nákupe pneumatík.
    Ďakujem za odpoveď.
    Zákon v súčasnom znení nepovoľuje odpočet DPH pri osobnom automobile kategórie M1. Neviem nič o tom, že by si si na auto, ktoré uvádzaš nemohla uplatniť odpočet.

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    adriana126
    Chcem sa opýtať či je možný odpočet DPH pri nákupe spotrebičov a zariadenia do domu, ktorý sa dáva do prenájmu? Dom, ktorý sa prenajíma je v majetku fyzickej osoby živnostníka, ktorý je plátcom DPH, nájomca je fyzická osoba. Adriana
    osobne by som sa na to ešte pozrela aj z toho pohľadu, či budeš tieto spotrebiče dávať do nákladov /výdavkov/, resp. ich odpisovať. ak áno, DPH by som uplatnila.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.