Zavrieť

Porady

súkromné auto používané na podnikanie + odpočet DPH u PHM

Pred časom som sa radila vo vydavateľstve kde mam predplatene publikacie ako je to s odpočtom DPH pri PHL ak používam súkromné auto na podnikanie.

Poradenstvo znelo:
podľa paragrafu 49 odst.2 zákona č´. 222/2004 Z.z. o dani z DPH.... si platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ.

Podľa nich nie je podstatné či je zahrnutý , alebo nie je zahrnutý automobil v obchodnom majetku.
Prípady kedy sa nemôže uplatiť odpočet DPH upravujú ustanovenia paragrafu 49 odst. 3 a 7.
Z týchto ustanovení však nevyplýva, že by nebolo možné uplatniť odpočitanie dane z PHM z dôvodu, že auto nie je zahrnuté v obchodnom majetku.
To znamená, že pre účely odpočitania dane zákonom 222/2004 Z. z. nerozlišuje či má platiteľ alebo nemá zahrnutý v Obchodnom majetku.

Účtovanie:
pri úhrade PHL bude účtovať SZČO ako ako výdavku neovlyvňujúcom základ dane s odpočtom DPH a do daňových výdavkov si zahrnie náhradu za spotrebu PHL vypočítanú podľa spotreby uvedenej v TP a prepočitanej cenou platnou v čase nákupu PHL + 5,20 za každý km.

Na stránkach porady som sa dočitala, že si podnikateľ nemože odpočítať DPH z PHL ak nemá vozidlo zaradené v obchodnom majetku.

Kto má pravdu ? Ja som po celý rok dávala bločky do úCtovníctva a odpočitavala DPH.
Okrem iného so sa dočítala, že od 1.1.2008 musí podnikateľ preukazovať spotrebu pohonných látok dokladom.

Adulka 16
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    súkromné auto používané na podnikanie + odpočet DPH u PHM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.