Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Mám taký nezvyčajný dotaz k cestovným náhradám: Auto je zaradené do sro, avšak konateľ používa auto aj pre neziskovú organizáciu. Účtuje si len náhradu za PH. Ako je to z daňového hladiska? Nepoužíva ho ako súkromná osoba. Odpisy uplatňuje v sro. Akým spôsobom vyúčtovavate PH v sro? Aké doklady potrebuje vypísať - o prevádzke vozidla?

Verím, že mi správne poradíte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    PHM - bločky zúčtuješ do nákladov na 501 AU. Ak používa auto pre neziskovú organizáciu, tak potom treba vyfakturovať náhrady za poh. hmoty za konkrétne cesty, čiže treba im vystaviť faktúru.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Musí v prvom rade viesť evidenciu jázd... a nákup PH musí korenšpondovať s najazdenými km...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    danda
    Mám taký nezvyčajný dotaz k cestovným náhradám: Auto je zaradené do sro, avšak konateľ používa auto aj pre neziskovú organizáciu. Účtuje si len náhradu za PH. Ako je to z daňového hladiska? Nepoužíva ho ako súkromná osoba. Odpisy uplatňuje v sro. Akým spôsobom vyúčtovavate PH v sro? Aké doklady potrebuje vypísať - o prevádzke vozidla?

    Verím, že mi správne poradíte.
    No tak poďme po poriadku -
    a/ MV v majetku s.r.o, PHM, účtuješ odpisy - ak ho používaš pre inú organizáciu, aj pre neziskovú, buď to fakturuješ do výnosov, alebo to účtuješ ako dar, a ten sa účtuje podľaa ZoDP podľa výšky HV, daj pozor, aby ti nebol pripočitateľnou položkou,
    b/ PHM účtujeme cez pokladnicu a podľa spotreby - opäť pozor na PHM, ktoré účtuješ do nákladov a dávaš ako dar neziskovej organizácii,
    c/ vypisuješ knihu jázd
    d/ účtuješ skutočnú spotrebu podľa knihy a spotrebu navyše, ktorá sa netýka nákladov firmy
    Dúfam, že som ti napísala správne, ak nie, je tu viac Poraďákov, ktorí doplnia.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som este doplnila, ze s tou neziskovou organizaciou by bolo dobre uzavriet zmluvu, v ktorej by bola urcena aj cena za 1 km pouzitia auta.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.