Zavrieť

Porady

dohoda o vykonaní práce - vymedzenie pracovného času

Mám jednu otázku na "Poradcov": chcem uzatvoriť Dohodu o vykonaní práce s nezamestnaným občanom, ktorý je v evidencii Úradu práce. Viem, že platí obmedzenie 16 hodín týždenne a 800,- Sk za tieto hodiny, ale neviem ako mám formulovať rozsah hodín. Problém je v tom, že na začiatku mesiaca ešte neviem koľko hodín budem potrebovať, aby tento dohodár odpracoval. Preto otázka: môžem dať do dohody nejaký text, že to bude práca na zavolanie, a to v maximálnej dĺžke 64 hodín? A k tomu nejakú poznámku, že po uzávierke miezd bude doplnený skutočne odpracovaný čas? Je to vôbec možné???
A ak chcem takéto niečo urobiť s normálnym (už zamestnaným) občanom? Je mi jasné, že musím pri takomto občanovi dodržať limit 300 hodín ročne.
Vopred ďakujem za postrehy z praxe.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Podľa § 226 ZP, dohoda o vykonaní práce (DOVP) ...ak predpokladaný rozsah práce nepresahuje 300 hodín za rok
    Uzatvára sa písomne...musí byť vymedzený predpokladaný rozsah práce...

    Čo tým chcem povedať - ZP hovorí o predpokladanom rozsahu práce, ktorý treba uviesť do písomnej dohody. To že skutočný rozsah práce prevýši 300 hodín, nie je podstatné...veď sa predpokladalo, že to bude menej...no, nestihlo sa to v tomto limite vykonať, čo už...

    Pokiaľ ide o problém vladan, podľa horeuvedeného tam jednoducho musím napísať predpokladaný rozsah práce, samozrejme tak, aby v priemere neprevýšil 16 hod. týždenne za celú dobu trvania práce.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 12.07.04 at 08:24

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    čiže ak som to správne pochopila nebude žiaden problém, ak na začiatku mesiaca spíšem s dohodárom DoVP na predpokladaný čas napr. 60 hodín a on mi v danom mesiaci odpracuje napr. 56 hodín? Pýtam sa kvôli tomu, že ak mi príde nejaká kontrola aby som to mala v poriadku, že v dohode budem mať 60 hodín a na smenovke 56 hodín. Netreba potom dodatočne na dohodu uviesť skutočne odpracované hodiny? Lebo mi to nejde do hlavy, že keď s ním spisujem dohodu, tak tam dám hodiny a napr. hodinovú mzdu na ktorej sme sa dohodli, a keď to (podľa dohody) prepočíta kontrola tak to nebude sedieť. Dá sa tomu porozumieť, čo vlastne chcem???
    Joj, prepáčte že tak zložito...
    Pekný deň

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Ak spísaná dohoda o vykonaní práce budeť mať max. počet hodín 60 a po dokončení vykon.práce vyhodnotíte 56 hod,,kde je napísané ,že odmena nemôže mať nezmenenú dohodnutú sumu veď sú to finančné prostriedky Vašej firmy , síce nemal by byť rozdiel v odmeňovaní PP a dohodár./ ale prečo nie?/ Treba prehodnotíť či je lepšie dať odmenu za Sk/hod alebo len Sk.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Kontrole, ktorá bude kontrolovať, koľko dohodár skutočne odpracoval, treba vedieť dokázať, že odpracoval v prepočte max.16 hod za týždeň.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Vyberám z dnešnej správy TASR:

    NKÚ ďalej MPSVR vytýka, že ministerstvo v roku 2003 uzavrelo vysoký počet dohôd o prácach mimo pracovného pomeru, čo je v rozpore so zásadou zakotvenou v Zákonníku práce, že sa tieto dohody môžu uzatvárať len výnimočne. V priebehu roku 2003 uzavrelo celkom 153 mimopracovných dohôd a ročné výdavky na tento účel dosiahli 2,373 milióna Sk. Informoval o tom dnes na tlačovej besede podpredseda NKÚ Igor Malý.

    Milí priatelia, ako vidíte, nielen zamestnávatelia špekulujú, ako obísť odvody, ale i Ministerstvo práce, "naša vrchnosť", rado využíva práce na dohody...

    Doporučujem vystrihnúť zajtra túto správu z novín, založiť si, a prípadnej budúcej kontrole, ktorá sa bude zaujímať o to, prečo máte vo firme tak veľa ľudí na dohodu, ukázať.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.07.04 at 17:59

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    dokiaľ budú také vysoké odvody do poisťovní, Dohody o vykonaní práce budú stále aktuálne. Dnes už im vadí aj zamestnávanie živnostníka živnostníkom.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Ako preukazujete odrobene hodiny "dohodara", lebo som videla aj v smenovnici zaevidované hodiny, ale videla som aj dohody, kde sa nedokladala žiadna smenovnica a DU to nevytkol. Ktory konkretny paragraf hovori, ze sa musi a ako dokladovat odpracovany dohodnuty cas ?

    dohoda o vykonaní práce - vymedzenie pracovného času

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.