Zavrieť

Porady

Započítanie

Pri započítaní pohľadávok a záväzkov musia byť podpísané obe strany alebo stačí jedna?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Aspoň jedna strana by mala dať druhej vedieť, že sa niečo s niečim započitáva. A počkať, kým sa k tomu vyjadria...

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    babenko1
    Aspoň jedna strana by mala dať druhej vedieť, že sa niečo s niečim započitáva. A počkať, kým sa k tomu vyjadria...
    Ale ide mi o tie podpisy, či musia byť obe strany podpísané na tom započítavacom liste.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Moze sa urobit aj tzv. samozapocet, to len druhej strane oznamis, ze zapocitavas konkretne pohladavky so zavazkami. List je dobre poslat doporucene. Ty si mozes zauctovat a druha strana nech nalozi s tym ako jej pasuje. Postoj druhej strany zistis najneskor pri inventure pohladavok a zavazkov na konci roka.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Podľa § 364 Obchodného zákonníka možno započítať na základe dohody akékoľvek vzájomné pohľadávky. V § 359 sa hovorí, že proti splatnej pohľadávke nemožno započítať nesplatnú.
    Naposledy upravil Denda : 07.07.05 at 16:10

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mickya
    Pri započítaní pohľadávok a záväzkov musia byť podpísané obe strany alebo stačí jedna?
    Ďakujem
    Máš dve možnosti:
    1. dvojstranný zápočet podľa Obchodného zákonníka (§ 358 a nasl., najmä dávam do pozornosti § 364)
    2. jednostranné započítanie podľa Občianskeho zákonníka (§ 581 a 582)

    Dávam do pozornosti najmä dátum, ku ktorému chceš vzájomné pohľadávky započítať - to je deň uskutočnenia účtovného prípadu oboch zmluvných strán, v prípade, že v dohode túto skutočnosť uvedieš bez odkladacej doložky.

    Formy si nájdeš v akýchkoľvek vzoroch zmlúv (aj s povinnými náležitosťami), prípadne, Poraďáci, ktorí ich máte, pripnite. (Keď ich budeš robiť, pozri si uvedené §§).

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Súhlasím, môžeš urobiť buď jednostranný zápočet, § 581,582, ako píše AVO, dvojstranný, dokonca som robila i trojstranný zápočet, kde boli po odsúhlasení podpísané všetky zmluvné strany.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ondrejvla
    Súhlasím, môžeš urobiť buď jednostranný zápočet, § 581,582, ako píše AVO, dvojstranný, dokonca som robila i trojstranný zápočet, kde boli po odsúhlasení podpísané všetky zmluvné strany.
    Viacnásobné zápočty nedoporučujem.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    AVO
    Viacnásobné zápočty nedoporučujem.
    Ani ja ich nemám rada, ale niekedy je situácia taká, že inak svoje peniaze neuvidíš, a keď tretia strana súhlasí, že môžeš započítať jej pohľadávky voči tvojim, je to niekedy jediná možnosť, ako dostať svoje pohľadávky späť, a nezostanú visieť naveky-kým ich nepreúčtuješ. No ale tam tratíš. Takže k tomu len toľko.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tam je tuším iný zádrhel, ale nechcem to rozoberať. Nie je to moja parketa.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Áno postrehla si to!
    Majiteľ druhej a tretej firmy je tá istá osoba, len s iným obchodným menom. Tak preto ten trojzápočet.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Zuzka
    Mickya, áno mala by si uviesť paragrafy.
    V tom prípade mi nie je jasné, že jedna firma (s.r.o.) urobila voči našej firme zápočet (dobropis+faktúra) a uviedla odkaz na § 358 Obchodného zákonníka. Je to v poriadku?
    - náš podpis na tomto zápočte nie je. Nemal tam byť odkaz na § 580 podľa Občianskeho zákonníka? Nie je mi to totiž úplne jasné.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Mickya, ak sa jedná o jednostranný zápočet tak áno, tak ako to uviedla AVO. Ten § podľa mňa treba opraviť.
    Citujem AVO:
    Máš dve možnosti:
    1. dvojstranný zápočet podľa Obchodného zákonníka (§ 358 a nasl., najmä dávam do pozornosti § 364)
    2. jednostranné započítanie podľa Občianskeho zákonníka (§ 581 a 582)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.