Zavrieť

Porady

Daň z príjmu - nájomné

Prosím o radu. Sme Spoločenstvo vlastníkov bytov a začali sme tento mesiac prenajímať spoločný nebytový priestor. Máme uzatvorenú nájomnú zmluvu s nájomcom, začal nám platiť nájomné. Sme zaregistrovaní ako PO, preto podľa vyjadrenia DÚ musíme platiť daň z tohto príjmu. Chcela by som len vedieť, či je potrebné vypisovať aj nejaké hlásenia alebo tlačivá o tom, že sme daň odviedli. Ak áno o aké tlačivá ide a v akých časových intervaloch.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Odpoviem z daňového hľadiska:
    Ak spoločenstvo začne prenajímať spoločný nebytový priestor, tak tento príjem je podľa § 12 ods. 2 predmetom dane z príjmu právnických osôb (overte si v registrácii na DÚ, či ste registrovaný na tento druh dane).
    Podľa § 13 ods. 1 písm. e) sú od dane oslobodené príjmy, ak nepresiahnu za zdaňovacie obdobie 300.000,00 Sk. Ak príjmy z prenájmu presiahnu 300.000,00 Sk, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad uvedenú sumu. Bližšie viď uvedený §.
    V priebehu roka žiadnu daň neodvádzaš (iba keby správca dane určil platenie preddavkov, ale v tomto prípade to nepredpokladám).
    Registrácia platiteľa dane sa vykoná podľa § 31 Zákona o správe daní a poplatkov.
    Daňové priznanie sa podáva podľa § 41 ZDP spravidla v termíne do 31. marca nasledujúceho roka - dovtedy bude zrejmejšia výška dosiahnutých príjmov a ostatné skutočnosti.

    Na záver ešte nasmerovanie: bolo by dobré sa informovať, či sa tento druh prenájmu neoznamuje na mestský, alebo okresný úrad - k tomu sa neviem vyjadriť.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    AVO
    Odpoviem z daňového hľadiska:
    Ak spoločenstvo začne prenajímať spoločný nebytový priestor, tak tento príjem je podľa § 12 ods. 2 predmetom dane z príjmu právnických osôb (overte si v registrácii na DÚ, či ste registrovaný na tento druh dane).
    Podľa § 13 ods. 1 písm. e) sú od dane oslobodené príjmy, ak nepresiahnu za zdaňovacie obdobie 300.000,00 Sk. Ak príjmy z prenájmu presiahnu 300.000,00 Sk, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad uvedenú sumu. Bližšie viď uvedený §.
    V priebehu roka žiadnu daň neodvádzaš (iba keby správca dane určil platenie preddavkov, ale v tomto prípade to nepredpokladám).
    Registrácia platiteľa dane sa vykoná podľa § 31 Zákona o správe daní a poplatkov.
    Daňové priznanie sa podáva podľa § 41 ZDP spravidla v termíne do 31. marca nasledujúceho roka - dovtedy bude zrejmejšia výška dosiahnutých príjmov a ostatné skutočnosti.

    Na záver ešte nasmerovanie: bolo by dobré sa informovať, či sa tento druh prenájmu neoznamuje na mestský, alebo okresný úrad - k tomu sa neviem vyjadriť.
    Práveže keď som sa pýtala na DÚ, sme registrovaní ako PO. Pýtala som sa aj na to, že ak budeme prenajímať spoločný nebytový priestor, či máme z tohto nájmu odvádzať daň. Tiež ma zmiatlo to, že v zákone je písané o príjmoch, ktoré nepresiahnu 300.000,- ........ Mesačne nám totižto nájomca platí len 400,- Sk a to od mája 2005. Čiže tento príjem za rok nepriesiahne 300.000,-. Teraz neviem, daňováci hovoria o odvádzaní dane, zákon hovorí jasne, že netreba. Takže ak som Ťa správne pochopila, daň nemusím odvádzať, ale budúci rok robím len daňové priznanie? Ďakujem za odpoveď a skúsim si overiť aj to o tom oznámení na MsÚ. Som v týchto veciach laik, preto mi pomôže každá rada.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tak keď ste už registrovaní, o jednu povinnosť menej. Je potrebné riadne viesť účtovníctvo, t.j. samostatne príjmy, ktoré sú predmetom dane, teda príjmy z nájomného.
    Daňové priznanie podľa môjho názoru podávaš, aj keď k zdaneniu bude 0, nakoľko sa nejedná o oslobodené príjmy. Tak sa mi to javí z čítania súvisiacich §§.
    Vyčkaj si, ešte sa situácia utrasie kým budeme podávať DP

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Len trochu doplním kolegov:
    - pozrite si, na aký druh dane ste sa zaregistrovali, mali by ste mať min. daň z príjmu, zrážková daň a ak budete vyplácať nejaké odmeny tak aj na daň z príjmu zo závislej činnosti - tam sa robia štvrťročné hlásenia. Vzory nájdete na stránke: www.drsr.sk.
    - ak prenajímate NP prevádzate zrážkovú daň (§43, odst. 3, písm.g) zák. o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z.)
    - túto zrážkovú daň si vypočítate a odvediete za celý rok (napr. za rok 2006) do 30 dní po skončení roka, t.j. do 30.1.2007. Stačí formou listu napísať na DU ako vec: oznamovacia povinnosť, že ste dňa toho a toho odviedli na č. účtu to a to, toľko a toľko, čo sa rovná 19% z príjmu za prenájom. Pre prácu s účtovníctvom pre SVB si treba takisto prečítať zákon o dani z príjmov aj zákon o správe daní a poplatkov.
    - žiadna ďalšia oznamovacia povinnosť na MU nie je.
    - DP nemusí podávať len ten, kto má príjmy z úrokov - tam je daň vysporiadaná. Ak však získate čo i len 1,-- Sk z prenájmu - musíte podať DP. Druhá vec je, že pri vyplňaní DP uvádzate príjmy do kolonky oslobodené, ak sú do 300 tis. Sk.
    - pozor na obrat nad 3 mil. Sk - tam už treba viesť PU.
    - registračnú a oznamovaciu povinnosť daňových subjektov je uvedená v § 31 zákona o správe daní a poplatkov č. 511/1992Z.z.
    - nakoniec pripájam zaujímavý link, kde sa veľa dozviete:
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/spol_byt.doc
    Naposledy upravil Janca : 21.02.06 at 15:11 Dôvod: doplnenie

    Daň z príjmu - nájomné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.