Zavrieť

Porady

osobná spotreba

Ahojte poraďáci , chcela by som sa spýtať jednu otázočku dosť dlho mi vrta v hlave. Ak si SZČO platca DPH a k tomu je účastníkom združenia FO kúpi tovar pre osobnú spotrebu , ako to potom bude vyzerať z hľadiska DPH a účtovania v JÚ?

Prosím poraďte mi ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Zuzka
    Podľa mňa je to výdavok NZD a nárok na odpočet DPH nie je.
    Suhlasim, v opacnom pripade by som mohla narokovat DPH aj z kazdodenneho nakupu potravin a drogerie!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Rúbalová Renáta
    Ahojte poraďáci , chcela by som sa spýtať jednu otázočku dosť dlho mi vrta v hlave. Ak si SZČO platca DPH a k tomu je účastníkom združenia FO kúpi tovar pre osobnú spotrebu , ako to potom bude vyzerať z hľadiska DPH a účtovania v JÚ?

    Prosím poraďte mi ďakujem.
    A prečo to chceš účtovať cez peňažný denník ??? Já by som mu vyplatila čiastku v hodnote tovaru - výber pre osobnú potrebu a hotovo . Samozrejme za súhlasu členov združenia , a ak by boli peniaze tak tú istú čiastku aj ostat.členom . Já to robím takto . Robím evidenciu koľko , ktorý člen v priebehiu roka prevzal na osobnú potrebu a 31.12. sa mi sumy musia rovnať .

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    Zita5
    A prečo to chceš účtovať cez peňažný denník ??? Já by som mu vyplatila čiastku v hodnote tovaru - výber pre osobnú potrebu a hotovo . Samozrejme za súhlasu členov združenia , a ak by boli peniaze tak tú istú čiastku aj ostat.členom . Já to robím takto . Robím evidenciu koľko , ktorý člen v priebehiu roka prevzal na osobnú potrebu a 31.12. sa mi sumy musia rovnať .
    A ak platí bankovou kartou? Vtedy to musí prebehnúť cez denník. Samozrejme
    bez nároku na DPH-osobná spotreba.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ALDA
    A ak platí bankovou kartou? Vtedy to musí prebehnúť cez denník. Samozrejme
    bez nároku na DPH-osobná spotreba.
    V tomto prípade áno , osobná spotreba bez nároku odpočtu DPH . Vyrovnanie medzi členmi združenia tak ako som popísala vyššie v príspevku . Ale to netvrdím , že tak musí byť . Je to individuálny pohľad na vec .

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    a ešte sa vás spýtam ja viem, že už je piatok a mi to moc nemyslí, ale či to chápem dobre. Keď sa kúpi tovar na faktúru z EÚ nemám nárok na odpočet , urobím príjem na sklad a potom ako urobím výdaj zo skladu ked si ten tovar zoberie. Stačí urobiť výdaj ale k čomu kedˇnemám žiadnu odber.faktúru.Vystavuje združenie odber.faktúru tomu členovi združenia čo si berie na os.potrebu tovar? a ak áno tak bez DPH? Možno som to nezrozumiteľne napísala, alebo už mi to nemyslí.
    Díky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Rúbalová Renáta
    a ešte sa vás spýtam ja viem, že už je piatok a mi to moc nemyslí, ale či to chápem dobre. Keď sa kúpi tovar na faktúru z EÚ nemám nárok na odpočet , urobím príjem na sklad a potom ako urobím výdaj zo skladu ked si ten tovar zoberie. Stačí urobiť výdaj ale k čomu kedˇnemám žiadnu odber.faktúru.Vystavuje združenie odber.faktúru tomu členovi združenia čo si berie na os.potrebu tovar? a ak áno tak bez DPH? Možno som to nezrozumiteľne napísala, alebo už mi to nemyslí.
    Díky.
    Asi sa to zamotáva . Chápem tak , že využil firmu na zakúpenie tovaru pre osobnú potrebu ??? To ale mení celú vec z pohľadu DPH - povinnosť uhradiť DPH voči štátu .

    Ty ten tovar na sklad nemáš čo príjímať a ani vydávať , keď to je osobná spotreba .



    Poprípade popíš príklad konkrétne o čo sa jedná .

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Zita5
    Asi sa to zamotáva . Chápem tak , že využil firmu na zakúpenie tovaru pre osobnú potrebu ??? To ale mení celú vec z pohľadu DPH - povinnosť uhradiť DPH voči štátu .

    Ty ten tovar na sklad nemáš čo príjímať a ani vydávať , keď to je osobná spotreba .



    Poprípade popíš príklad konkrétne o čo sa jedná .
    áno účastník združenia využil firmu na zakúpenie tovaru pre osobnú potrebu, prosím ťa ako to teda bude keď to mení pohľad na DPH? S takýmto problémom som sa ešte nikde nestretla a hlavne keď iba pol roka účtujem združenie FO.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ty si ale v Tvojom príspevku resp.otázke neuviedla , že to bol tovar zakúpený v zahraničí .

    Môj názor je / ak je nesprávny tak ma opravte prosím , ešte som sa nestretla s takýmto prípadom /

    1/ Zakúpenie tovaru zo zahraničia samozdaniť /pri dodržaní ustanovení Zákona o DPH /, podnikateľovi vystaví člen združenia , ktorý je poverený vedením účtovníctva faktúru včetne DPH/ Tu sa to DPH bude musieť odviesť/ . Len teraz vyvstáva otázka ceny ???? Či to bude nákupná , alebo obvyklá za akú by to firma predala v tuzemsku ???
    2/ Na úhradu vystavenej fa sprav PPD
    3/ Súčasne vystaviť VPD - výber osobnej spotreby/ v tej istej čiastke ako bude vystavená fa /
    Vlastne fyzicky sa peniaze nedostanú do pokladne ani z pokladne .

    V tomto prípade spravíš na sklade aj príjem aj výdaj .


    No neviem , já by som to riešila asi takto , ale počkám na ostatné príspevky .

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Zita5
    Ty si ale v Tvojom príspevku resp.otázke neuviedla , že to bol tovar zakúpený v zahraničí .

    Môj názor je / ak je nesprávny tak ma opravte prosím , ešte som sa nestretla s takýmto prípadom /

    1/ Zakúpenie tovaru zo zahraničia samozdaniť /pri dodržaní ustanovení Zákona o DPH /, podnikateľovi vystaví člen združenia , ktorý je poverený vedením účtovníctva faktúru včetne DPH/ Tu sa to DPH bude musieť odviesť/ . Len teraz vyvstáva otázka ceny ???? Či to bude nákupná , alebo obvyklá za akú by to firma predala v tuzemsku ???
    2/ Na úhradu vystavenej fa sprav PPD
    3/ Súčasne vystaviť VPD - výber osobnej spotreby/ v tej istej čiastke ako bude vystavená fa /
    Vlastne fyzicky sa peniaze nedostanú do pokladne ani z pokladne .

    V tomto prípade spravíš na sklade aj príjem aj výdaj .


    No neviem , já by som to riešila asi takto , ale počkám na ostatné príspevky .
    Zatiaľ ďakujem počkám aj ja na ďalších čo poradia, ale ešte raz veľmi ti ďakujem.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Zita5
    Ty si ale v Tvojom príspevku resp.otázke neuviedla , že to bol tovar zakúpený v zahraničí .

    Môj názor je / ak je nesprávny tak ma opravte prosím , ešte som sa nestretla s takýmto prípadom /

    1/ Zakúpenie tovaru zo zahraničia samozdaniť /pri dodržaní ustanovení Zákona o DPH /, podnikateľovi vystaví člen združenia , ktorý je poverený vedením účtovníctva faktúru včetne DPH/ Tu sa to DPH bude musieť odviesť/ . Len teraz vyvstáva otázka ceny ???? Či to bude nákupná , alebo obvyklá za akú by to firma predala v tuzemsku ???
    2/ Na úhradu vystavenej fa sprav PPD
    3/ Súčasne vystaviť VPD - výber osobnej spotreby/ v tej istej čiastke ako bude vystavená fa /
    Vlastne fyzicky sa peniaze nedostanú do pokladne ani z pokladne .

    V tomto prípade spravíš na sklade aj príjem aj výdaj .


    No neviem , já by som to riešila asi takto , ale počkám na ostatné príspevky .
    Možno by tu bolo ešte jedno riešenie, keď je to už tak domotané.
    -nech tovar zo zahraničia kúpi združenie a príjme ho na sklad, do majetku, záleží čo to je.
    -členovi združenia čo si ho objednal pre seba prostredníctvom združenia dať peniaze na osobnú potrebu /ale aj iným členon rovnakú čiastu/
    -ten člen ktorý si ten tovar objednal si ho zo združenia odkúpi /aj na Fa/ alebo cez pokladňu, záleží čo to je /keď to u nás nedostať.../
    -toto by asi bolo najjednoduchšie a najčistejšie vybaveniee problému.
    Pekný večer želám...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Určite nemôžeš odpočítať DPH, pri dovoze samozdaníš, a členovi združenia to zaúčtuješ pekne aj s DPH. Ak je to pre jeho osobnú spotrebu DPH nemáš nárok.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ondrejvla
    Určite nemôžeš odpočítať DPH, pri dovoze samozdaníš, a členovi združenia to zaúčtuješ pekne aj s DPH. Ak je to pre jeho osobnú spotrebu DPH nemáš nárok.
    No veď ako som písal združenie mu to predá buď na faktúru alebo cez pokladňu a tým pádom samozrejme aj s DPH ako každému "radovému" kupujúcemu.
    Pekný aj keď upršaný deň želám...

    Adra je offline (nepripojený) Adra

    Adra
    Zdravím, rada by som sa opýtala ohľadom osobnej spotreby:
    - u SZČO neplatca DPH - je nejaký " strop " do akej výšky môže byť osobná spotreba zaúčtovaná / mesačne /? Je na to nejaký zákon?

    - u právn. osoby - konateľa, jediného zakladateľa spoloč. / ak nemá mzdu, len na konci roka odmenu / - rovnako ako u SZČO?

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Strop je určený výškou hotovosti v pokladni a na bankovom účte. Lebo tam kde nič nie je, ani kura/konateľ nehrabe

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Adra
    Zdravím, rada by som sa opýtala ohľadom osobnej spotreby:
    - u SZČO neplatca DPH - je nejaký " strop " do akej výšky môže byť osobná spotreba zaúčtovaná / mesačne /? Je na to nejaký zákon?

    - u právn. osoby - konateľa, jediného zakladateľa spoloč. / ak nemá mzdu, len na konci roka odmenu / - rovnako ako u SZČO?
    Pozri toľko , aby to bolo " PŘIMĚŘENE" , aby nevybral celú firmu , a potom bude neschopný uhrádzať poplatky , fondy , záväzky , dane a podobne.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Adra
    Zdravím, rada by som sa opýtala ohľadom osobnej spotreby:
    - u právn. osoby - konateľa, jediného zakladateľa spoloč. / ak nemá mzdu, len na konci roka odmenu / - rovnako ako u SZČO?
    Konateľ nemá mať akú osobnú spotrebu. A v prípade, že je účtovaná cez spoločnosť, je jeho zdaniteľným príjmom a zároveň nedaňovým výdavkom spoločnosti.

    Ale upozorňujem

    Sme v téme daň z pridanej hodnoty a Váš príspevok s touto témou nesúvisí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.