Zavrieť

Porady

Manzelkine auto.

Manzelka si kupila auto na spotrebny ucelovy uver (objekt zalozeny pre banku u notara). Na vsetkych papieroch figuruje ona a nie je pravdepodobne mozne ho previest na mna.. Splatenych bolo 300.000 a 300.000 je uver. Toto sa uskutocnilo uz ked sme boli manzelia, tento rok vo februari 2004. Ja si teraz zakladam SROcku a neviem akym sposobom mozem dostat toto nase auto do nakladov, a ak mozem, kolko mozem ktory rok odpisovat.
Dakujem. Prijemny den vsetkym.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    Ja by som to riešila kúpno-predajnou zmluvou so všetkými náležitosťami.

    majlo je offline (nepripojený) majlo

    majlo
    To by prave mohol byt problem, pretoze auto ja zapisane na notarskom urade pre banku do konca splatenia uveru (4 roky). Alebo nie?

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    Tak potom sa asi nebude dať predať, keď banka má na neho záložné právo. Ak dobre rozumiem.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    majlo - preco je potrebne dat do firmy auto? kvoli nakladom? ved manzelka môze byt zamestnanec v tvojej firme a ty jej budes preplacat cestovne nahrady - a moze ta to vyjst lepsie, ako mat auto v majetku. Jedine že potrebujes už na aute pár vecí opravit - cize mat zvýšené výdaje. Inak, tie cestovne nahrady ti prinesu občas viac, nez odpisy, opravy...a iné náklady...Pouvazuj nad dôvodmi - alebo počkaj, kym bude auto volne a mozes ho ako s.r.o. od manzelky odkupit :-)

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Teraz by ma zaujímalo to odkúpenie. Manžel má svoju firmu a ja svoju. Obidvaja sme platci DPH. Zaujíma ma ako postupovať ak chcem manželovi predať svoje auto (splatený lízing). Jedna sa mi hlavne o DPH. Manžel si ho kúpi na svoju firmu. A ešte mám takú úvahu či by som ho nepredala synovi, ktorý je zamestnaný vo firme. Je to popletené, ale zaujíma ma hlavne čo je najvýhodnejšie.. Predať manželovi na firmu, alebo synovi ako súkromnej osobe. A ako je to s DPH? Ďakujem.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ak je to osobné auto tak tam si si DPH neuplatňovala, takže ani pri predaji neuplatňuješ.

    majlo je offline (nepripojený) majlo

    majlo
    ekin - a aby to nebolo take jednoduche, tak banka ma v zmluve ze sa nemoze ani poziciavat tretej strane, co moja sro asi je

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    majlo
    ekin - a aby to nebolo take jednoduche, tak banka ma v zmluve ze sa nemoze ani poziciavat tretej strane, co moja sro asi je
    Veď prave keď bude manželka vo vašej sro zamestnana, ako zamestnanec vam
    auto nepoziciava ale ho vyuziva na svoje sluzobne jazdy, ktore jej preplacate
    v zmysle zakona.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    majlo, je to presne tak, ako pise VieraM...zamestnanec nepožičiava, ale pouziva vozidlo v prospech SRO, co nemoze nikto zakazat, ani limitovat. Takze v nakladoch SRO by to bolo a este by ste mali za jeden km viac, nez keby auto bolo v podnikani. Nehovoriac o tom, ze nie je potrebna ziadna evidencia jázd, iba cestovny prikaz s uved.km..atd. Nezda sa ti to jednoduchsie? A co bude buduci rok? S tym by som sa teraz netrapila...lebo netusim, ake zmeny nám zákonodarcovia pripravia. :-))

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Staci, ak ta manzelka bude zamestnana iba na dohodu, alebo na skrateny prac. uvazok ? Lebo ak by mala byt ako "klasicka zamestnankyna", ked zaplati za nu odvody, moc mu "cisteho" nezostane, nie ?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    stačí aj dohoda o vykonaní práce alebo skrátený pracovný úväzok, len v tej dohode musíte uviesť, že bude používať svoje auto (upozorňujem, že DoVP je na jednorázovú prácu). Skrátený pracovný úväzok = normálny pracovný pomer, čiže je to zamestnankyňa ako každá iná, má rovnaké pracovné podmienky, nároky. Len pracuje na menej ako 20 hodín týždenne a z toho jej vyplýva aj menšia minimálna mzda, menšie odvody. Ale ostatné je rovnaké ako u ostatných zamestnancov. No okrem nároku na stravovanie. Pekný deň.

    majlo je offline (nepripojený) majlo

    majlo
    A nie je to tak ze ked sme manzelia, tak je to auto aj moje, a ked sa zamestnam vo firme a pouzivam ho, tak by to bolo to iste ako keby som zamestnal manzelku, ... problem je aj ten ze manzelka pracuje na trvaly pomer, a mozno pojde za chvilu namatersku a zase by som asi tym nic nevyriesil, ..:-)

    Kessa je offline (nepripojený) Kessa

    Kessa
    Majlo mas pravdu, nezabudajme, ze auto bolo nadobudnute za trvania manzelstva, to znamena, ze tam zaroven vzniklo bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov aj ked je na zmluve uvedena iba manzelka.

    Kessa je offline (nepripojený) Kessa

    Kessa
    Pozor este na prevody - zmluvy medzi manzelmi, zakon pripusta formu darovania medzi manzelmi, nie vsak kupu resp. predaj!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.