Zavrieť

Porady

Mesačná mzda a práca vo sviatok

Ahojte poraďáci,

poraďte ako mám zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou vysvetliť,
že ak príde do práce vo sviatok, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom má mzdu za tento odpracovaný sviatok zahrnutú v základnom plate.
T.j. dostane zaplatený len na príplatok za prácu za sviatok a že tieto hodiny odpracované vo sviatok nie sú pre neho nadčasovými hodinami?

Už som mu vymenovala § v ZP a stále ma nechce pochopiť.

Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    daria Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,

    poraďte ako mám zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou vysvetliť,
    že ak príde do práce vo sviatok, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom má mzdu za tento odpracovaný sviatok zahrnutú v základnom plate.
    T.j. dostane zaplatený len na príplatok za prácu za sviatok a že tieto hodiny odpracované vo sviatok nie sú pre neho nadčasovými hodinami?

    Už som mu vymenovala § v ZP a stále ma nechce pochopiť.

    Vďaka.
    Vysvetli mu to tak, že má v zmluve stanovený napr. 40 hod týždenný pracovný čas. A pokiaľ v týždni neodpracuje 40 hodín, tak žiadny nadčas. Nadčas začína až po 40-tej hodine.
    Čiže ak odpracuje napr. 4 dni, t.j. 32 hodín, a 5 deň je sviatok, kedy on príde do práce, tak aj keď vo sviatok odpracuje 8 hodín, stále je to dokopy 40, teda žiadny nadčas.

    Dostane príplatok za prácu vo sviatok.

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    daria Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,

    poraďte ako mám zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou vysvetliť,
    že ak príde do práce vo sviatok, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom má mzdu za tento odpracovaný sviatok zahrnutú v základnom plate.
    T.j. dostane zaplatený len na príplatok za prácu za sviatok a že tieto hodiny odpracované vo sviatok nie sú pre neho nadčasovými hodinami?

    Už som mu vymenovala § v ZP a stále ma nechce pochopiť.

    Vďaka.
    Takže dostane sa mu klasicky preplatí ten sviatok priemerom a k tomu dostane iba príplatok na nadčas 50%?
    Rozumiem tomu správne?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    nie príplatok za nadčas, ale príplatok za prácu vo sviatok / min 50 - 100%

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    Jasne, pomýlila som sa.
    Ďakujem!

    Ešte sa opýtam: Platí to aj, keď má pri mesačnej mzde preplácané sviatky priemerom? T.j. prácu za sviatok bude mať preplatenú priemerom a k tomu dostane príplatok za sviatok?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Zaplatíš mzdu za odpracované hodiny, príplatok za prácu vo sviatok a ak tam bol aj nadčas tak aj príplatok za nadčas

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    AMM Pozri príspevok
    Jasne, pomýlila som sa.
    Ďakujem!

    Ešte sa opýtam: Platí to aj, keď má pri mesačnej mzde preplácané sviatky priemerom? T.j. prácu za sviatok bude mať preplatenú priemerom a k tomu dostane príplatok za sviatok?
    ak pracuje, tak mu patrí mzda, nie priemerka + príplatok za sviatok

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    Nadčas nemal, len som si nebola istá, či je správne, že ten deň bude mať preplatený priemerom.

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    mzdarka renca Pozri príspevok
    ak pracuje, tak mu patrí mzda, nie priemerka + príplatok za sviatok
    Tak tomu už vôbec nerozumiem:
    V septembri boli 2 sviatky. Počas jedného robil - takže mu dám odpracovaných 21 pracovných dní + príplatok za sviatok 50% a druhý sviatok, počas ktorého nerobil mu zaplatím náhradu mzdy za sviatok priemerom?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    AMM Pozri príspevok
    A je potom možné, že zamestnanec dostane menej ako keby počas sviatku nepracoval?
    nemôže mať nižšiu mzdu
    § 122
    Mzda a náhrada mzdy za sviatok



    (1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

    (2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
    Naposledy upravil mzdarka renca : 06.10.09 at 16:50

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    Skúsim napísať svoj postup výpočtu:
    Zamestnanec má mzdu 544 EUR/mes. + 136 EUR/mes. Priemerku má 4,2034 EUR/hod. Úväzok má 8 h/denne. V septembri boli 2 sviatky a 20 pracovných dní, ale v skutočnosti odpracoval 21 dní a teda mal len 1 sviatok.

    Ak zohľadním, že pracoval 21 dní:
    544/184 h fond PČ x 168 h opracovaných = 496,6957
    136/184 h fond PČ x 168 h opracovaných = 124,1739

    náhrady za 1 sviatok: 8 h x 4,2034 = 33,6272
    príplatok za 1 sviatok 50 %: 8 x 4,2034 x 50% = 16,8136

    Spolu: 671,32 EUR


    Prosím vás, mohli by ste mi to skontrolovať? Prípadne opraviť chyby!
    Ďakujem!

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Citát:
    Pôvodca textu príspevku: AMM
    Skúsim napísať svoj postup výpočtu:
    Zamestnanec má mzdu 544 EUR/mes. + 136 EUR/mes. Priemerku má 4,2034 EUR/hod. Úväzok má 8 h/denne. V septembri boli 2 sviatky a 20 pracovných dní, ale v skutočnosti odpracoval 21 dní a teda mal len 1 sviatok.


    A prečo si delil 544 € a 136 € 23 dňami za september ?
    Naposledy upravil Andyke : 06.10.09 at 20:23

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    Urobila som chybu v nahadzovaní do programu, takže znova:
    544/176 h fond PČ x 168 h opracovaných = 519,2727
    136/176 h fond PČ x 168 h opracovaných = 129,8182

    náhrady za 1 sviatok: 8 h x 4,2034 = 33,6272
    príplatok za 1 sviatok 50 %: 8 x 4,2034 x 50% = 16,8136

    Spolu: 699,54 EUR

    Je to takto správne?
    A má zamestnanec nárok na stravný lístok aj za sviatok, počas ktorého pracoval?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.