Zavrieť

Porady

Fakturácia prenájmu

Chceli by sme prenajímať nevyužité priestory ako učebňu určenú na školenia. Cenu by sme chceli stanoviť hodinovou sadzbou na osobu. Okrem prenájmu samotného priestoru sú v cene nájmu zahrnuté aj poplatky za energiu ( elektr, plyn, voda ), poplatky za používanie výpočtovej a prezentačnej techniky, cena za obsluhu pri podávaní občerstvenia a rôzne organizačné náklady. Ako máme túto službu faktúrovať ? Sme poninní rozdeliť základ dane na samotný prenájom plochy a doplnkové služby ? Vzťahuje sa na tento typ prenájmu oslobodenie od DPH ?
Usporiadat
Ingrid Ingrid

Ingrid je offline (nepripojený) Ingrid

Prenájom priestorov je stále oslobodený od dane podľa par. 38 odst. 3. Služby súvisiace s nájmom sú tiež oslobodené. Ak si zadefinujete v zmluve, že sú to súvisiace náklady teda sú v cene nájmu sú tiež oslobodené- par. 22 bod 2 b. Samozrejme sa môžete rozhodnúť, že všetko bude s DPH
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Ak sa rozhodnem, že prenájom budem zdaňovať, tak neplátcovi DPH to aj tak musím faktúrovať bez DPH ? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

rozhodnutie, ci budete fakturovat najom s alebo bez DPH je len voci platitelovi, voci neplatitelovi fakturujete bez DPH
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Ja si myslim, ze ak sa rozhodne zdanovat, tak by mala aj fakturovat s DPH vsetkym, nielen platitelom. Nerozlisuje sa, ci je odberatel platitel alebo neplatitel DPH, faktura je s danou pre vsetkych.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

od 01.05. to uz tomu tak nie je, mozeme sa rozhodnut a fakturovat:
1. neplatitelom bez DPH (tu sa inac neda)
2. platitelom s DPH
3. platitelom bez DPH
§38 ods. 5 zakona o DPH
neviem, ci toto rozhodnutie netreba oznamit DU, ale to fakt si nie som ista
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Luckasari
od 01.05. to uz tomu tak nie je, mozeme sa rozhodnut a fakturovat:
1. neplatitelom bez DPH (tu sa inac neda)
2. platitelom s DPH
3. platitelom bez DPH
§38 ods. 5 zakona o DPH
neviem, ci toto rozhodnutie netreba oznamit DU, ale to fakt si nie som ista
Mas pravdu, ale mozeme sa rozhodnut pre kazdeho osobitne? alebo ak sa rozhodne prenajom zdanovat - tak vsetkym, ak nezdanovat - tak tiez vsetkym?
To mi nie je jasne.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

neplatitelovi mozeme fakturova LEN bez DPH - ziadne rozhodnutie
pri platitelovi sa mozeme rozhodnut:
mame 10 najomcov, 5 budem fakturovat s DPH, 5 bez DPH, je to nase rozhodnutie, alebo mozem vsetkym fakturovat s DPH, alebo mozem 3 fakturovat bez DPH a 7 s DPH
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Luckasari, dakujem.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
nie som si istá, či sa môžete pri platiteľoch DPH rozhodovať, ktorým s DPH a ktorým bez DPH. Ak to oznámite daňovému úradu, že si budete uplatňovať DPH, tak pri platiteľoch DPH musíte uplatniť DPH všetkým bezrozdielne. Možno sa niečo od 1.5.2004 zmenilo, ale aj tak by to nedávalo logiku, že prečo si vyberať odberateľov, ktorým naúčtujem, resp. nenaúčtujem DPH.
0 0
martina martina

martina je offline (nepripojený) martina

Podľa mňa sa môžeš rozhodnúť či budeš fakturovať bez DPH alebo s DPH aj pri platiteľovi a aj pri neplatiteľovi DPH. Z § 38 ods. 5 nevyplýva, že neplatiteľovi musíš bezpodmienečne fakturovať bez dane. Je to na tebe. A to že nájomca je neplatič, to je iba jeho problém, teba to nemusí vôbec zaujímať.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

V Poradcovi 10/2004 som našla výklad k prenájmu nehnuteľnosti §38, kde sa hovorí, že neplatcom DPH musím faktúrovať bez DPH a u plátcov sa môžem rozhodnúť, či to budem zdaňovať u každého jednotlivo. Čiže od 01.05.04 asi už neplatí, že keď zdaňujem, tak všetkým plátcom DPH ...
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Náš prenájom priestorov však bude obsahovať aj prenájom výpočtovej a prezentačnej techniky. Podľa §38 ods.3 písm c, oslobodenie od dane sa nevzťahuje na prenájom trvalo inštalovaných zariadení a strojov. Neviem, či sa pod tým dajú chápať aj počítače. Ak áno , myslím, že by som potom prenájom mala rozdeliť na prenájom priestorov ( oslobodený od dane ) a prenájom PC, ktorý už oslobodený od dane nebude, alebo sa mýlim ?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

V zákone o DPH § 38 ods. 5 je uvedené, že "Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi , sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane." Takto to bolo aj doteraz, tiež sa neplatiteľovi DPH muselo fakturovať bez DPH. Teraz na rozdiel od starého zákona, nie je povedané, že treba nahlásiť svoje rozhodnutie, všetkým platiteľom fakturovať nájom s DPH, na daňový úrad a možete sa rozhodnúť u každého individuálne.

K tej druhej časti otázky - ak by ste sa rozhodli nájom fakturovať ako oslobodený od dane, nájom zariadení by som zdaňovala.

Inak, ja by som radšej fakturovala aj nájom s DPH, aby som nemusela z prijatých služieb a tovarov krátiť daň na vstupe.
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Súhlasím s "Bea", tiež by som postupovala takýmto spôsobom.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Chcela by som upozorniť na dôsledky, ak HM, pri ktorom ste si uplatnili odpocet DPH, teraz zmeníte jeho vyuzitie (nie pre seba ale na prenajom bez DPH), opraviť DPH tohoto majetku na vstupe.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

urcite to je tak, ako som t napisala - mam to zo skolenia (Ing. Jurisova), aj poradca 10/2004 - vyklad zakona o DPH, aj tam je to napisane
samozrejme, nie je to vyhodne, lebo potom sa musi pocitat koeficient, ale moznost tu je
0 0
anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

Najom priestorov sme povinni uctovat bez DPH neplatcovi DPH, a u platcu DPH sa mozme rozhodnut ci mu budeme uctovat DPH alebo nie, plati to uz niekolko rokov!!!! od 1.5.04 nastala zmena len v tom, ze ak sa rozhodneme zdanovat najom platcovi DPH nie sme povinni to nahlasovat danovemu uradu, a ak mame viac najomcov DPH mozme sa rozhodnut, ci budeme uctovat DPH vsetkym, jednemu, alebo trom. to je na nas.
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Suhlas s Luckasari, treba postupovať podľa §38 odst. 5. Čiže sa môžem pri platiteľovi rozhodnúť či s DPH alebo bez. Pri neplátcovi vždy bez DPH.Pretože vypadla zo zákona povinnosť písomného oznámenia na DÚ /viď starý zákon §35 odst.4/ nie je treba túto skutočnosť oznamovať na DÚ.
0 0
Majus Majus

Majus je offline (nepripojený) Majus

holka
Súhlasím s Luckasari. Od 1.5.2004 to už netreba DÚ oznámiť!

Pre vladan: týka sa to len prenájmu nehnuteľností, ktorý je od dane oslobodený: §38, ods. 5 zák.222/2004
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

POZOR oslobodenie sa nevztahuje na najom ubytovacich priestorov, vid §38 ods. 4 - ale to nie je tento pripad, len som na to chcela upozornit
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať