Zavrieť

Porady

Správna náhrada za PN?

Vypočítla som mzdu a pretože moje skúsenosti so mzdami nie sú veľké, kontrolujem, čo som stvorila, či som správne zadala podklady pre výpočet mzdy. Momentálne mám trochu problém s posúdením:
Zamestnanec s mes. mzdou 6080,-- bol 5 kal. dní na PN. Vyšla mi náhrada príjmu za tieto dni 383,-- Sk. Do pracovného pomeru nastúpil 4.5.04, v máji odpracoval 20 dní za HM 5791,--. Vie mi niekto posúdiť, či som dala správne podklady pre výpočet náhrady za PN? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Podľa mňa to máš dobre.
    Rozhod. obdobie je : 5791 : 28 kalend. dní za máj = 206,82 Sk
    3 x 25 % = 155,115 Sk
    2 x 55 % = 227,502 Sk
    Spolu je to 382,617 = 383 Sk.

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Ahojte

    Vraciam sa k tejto téme. Vyplácam prvú náhradu za PN a chcem mať istotu, že ju vyplatím správne.
    Prelistovala som si témy s touto problematikou, ale nenašla som konkrétny prípad výpočtu DVZ vychádzajúceho z roku 2003. (Zle som hľadala?)

    Takže môj výpočet:
    VZ na platenie poistného za r. 2003: 146138 Sk
    - je v tom ZM+náhr. za sviatky+náhr. za dovolenku+odmena (tak to má byť?)
    Počet dní r. 2003: 365
    Počet kalendárnych dní PN: 22
    Počet dní rozhodujúceho obdobia: 365-22=343

    DVZ = 146138/343 = 426,0583 Sk
    25% = 106,5146 Sk
    55% = 234,3321 Sk

    Pracovník je PN od 29.11. do 7.12.2004 - t.j. 9 kalendárnych dní

    2 x 25% = 106,5146 = 213,0292 = 214 Sk - do novembrovej výplaty

    1 x 25% = 106,5146 = 107 Sk
    6 x 55% = 234,3321 = 1405,9926 = 1406 Sk
    107 + 1406 = 1513 Sk - do decembrovej výplaty

    Je to správne? Prosím skontrolujte mi to niekto.
    Ďakujem
    Prajem pekný deň.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    na základe tvojich údajov potvrdzujem správnosť postupu :-) ... len tie hodnoty príslušné pre 25% a 55% náhrady by som vôbec nezaokrúhľovala, zaokrúhlila by som len konečný výpočet, čiže napr. 426,0584*25%*2 = 213,0292 a to je 214,- Sk :-) ... a ešte DVZ bude 426,0584 (pri zaokrúhlení na štyri desatinné miesta nahor) ... ale na celkový výpočet to vôbec nemá dopad
    Pekný deň
    Naposledy upravil vladan : 09.12.04 at 05:36

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Vladka ďakujem.
    Tušila som, že sa mi tam čosi malé nesprávne pripletie - aj keď naozaj na konečný výsledok to nemá žiaden vplyv to "hranie sa" so štyrmi desatinými miestami - nikdy to neovplyvní výslednú sumu.
    Ale zákon je zákon :-)
    To, že sa všetko zaokrúhľuje nahor som naštudovala, lenže pri výpočte DVZ som použila zlú kalkulačku :-(((

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Prosím Vás ako sa počíta náhrada príjmu v tomto prípade:
    Zamestnanec ma prac. zmluvu od 1.2.2005, dňa 21.2.2005 sa stal PN. PN trvala do 28.2.2005, čiže 8 kalend.dní. Jeho dododnutá hrubá mzda v prac. zmluve je 7500 Sk. Ako sa pocita náhrad príjmu v tomto prípade?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    misurka - vezmeme VZ za 1.2.2005 až 20.2.2005 a vydelíme 20 dňami. Výsledok je denný VZ, z neho 25% za prvé 3 dni, 55% za ďalšie dni...

    VZ za 1.2. až 20.2. je vlastne to, čo zarobil za prácu vo februári, čiže jeho alikvótna mzda z tých mesačných 7500 Sk.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Je to spravny výpočet?

    HM 7 500/20*14 = 5250 Sk
    5250/20 = 262,50 Sk denný VZ
    Jozef Mihál
    misurka - vezmeme VZ za 1.2.2005 až 20.2.2005 a vydelíme 20 dňami. Výsledok je denný VZ, z neho 25% za prvé 3 dni, 55% za ďalšie dni...

    VZ za 1.2. až 20.2. je vlastne to, čo zarobil za prácu vo februári, čiže jeho alikvótna mzda z tých mesačných 7500 Sk.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    p. Mihal, este jedna otazocka:

    V prípade, že zamesnanec je uznany PN, nie je povinny platit odvody do SP. Treba vsak v tomto pripade prepocitavat max. a minim. VZ pre SP a ZP?

    prikl.

    PN od 21.205 do 28.2.05. Jeho HM za obdobie od 1.2.05 do 20.2.05 je 5250 Sk.
    minim VZ: 6500/28*20 = 4643, čo znamená, že VZ 5250 upravovať nemusím?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    misurka - min/max VZ treba prepočítava, aby ste vedeli posúdi, či "neupravený" VZ daný z hrubej mzdy je v ažurite. V danom prípade tomu tak je, čiže VZ bude 5250 Sk pre všetky fondy.

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    pokiaľ zamestnanec odpracoval napr.3.10. 1 hod a až potom ho odviezli do nemocnice a nastúpil PN
    tak mu za deň keď odpracoval 1 hod (3.10.)nepatri nahrada ?
    potom mu nahradu za Pn pocitam az od dalsieho dna
    t.j. 4-6.10 náhrada nižšia 3dni ,
    potom 7-13.10 náhrada vyššia 7 dní
    uvažujem správne ?
    alebo mu 3.10.nepatrí náhrada a 4-5.10 náhrada nižšia 2 dni ,6-12.10 náhrada vyššia 7dní?
    prosím súrne o pomoc
    ďakujem

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    mimuška
    mu 3.10.nepatrí náhrada a 4-5.10 náhrada nižšia 2 dni ,6-12.10 náhrada vyššia 7dní?
    Takto .

    mkatka je offline (nepripojený) mkatka

    mkatka
    Ja by som sa riadila dátumom žiadosti o náhradu príjmu.
    Ak je žiadosť datovaná 3.10., tak od toho dňa

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    no hej žiadosť je od 3.10. ale sa mi marí (kdesi som čítala),že keď odpracuje čo i len hodinu tak nemá nárok na náhradu
    len som nevedela ,či mu potom nekrátiť tie 3dni na 2
    a už vôbec netuším ako to zapísať do programu : žeby som mu dala 3.10.na zvyšných 7 hod neplatené voľno ?-to by bolo dosť čudné

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    §4 zákona hovorí, že nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného ...
    a nemá nárok na mzdu atď.
    Keďže náharada príjmu sa poskytuje za deň, v dni kedy mal mzdu nemá nárok na náhradu príjmu, ale ten deň je jeho 1. dňom PN, takže 2-3 deň má 25%, 4-10 55%, potom nemocenské.
    Tých 7 hodín nemá neplatené voľno (išlo by do minimálneho základu pre ZP). My to máme v programe riešené, ako je to v tvojom neviem. V princípe, keďźe je to pracovná neschopnosť, dala by sa náhrada pri DPN zadať počtom hodín vrátane 7 hodín 1.deň a v korunách bez 1.dňa, alebo ak máte možnosť zadať neplatenú práceneschopnosť, tak 7 hodín cez ňu.

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    OK
    ale zdá sa mi to hrozne nespravodlive kedze odpracoval iba 1 hod
    robila som obe verzie vyplaty a ošmeknem ho o 126 Sk
    prečo ten chudák nedoslal slepáka ešte pred pracovnou dobou ????
    kto toto vymyslel ?
    aj tak moc vdaka za odpoved

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    My v takom prípade doporučujeme ak sa to dá, tváriť sa, že tú 1 hodinu neodrobil, že bol PN od rána. Závisí to od toho, ako sledujete dochádzku.

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    cez "pichačky"
    ale tak to škrtnem a basta
    predsa nebude škodný kvôli našim zákonom
    pekný deň a ešte raz ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.