Zavrieť

Porady

Predaj auta a vplyv na poistné

Mám auto zaradené do firmy. Chcem ho predať. Je lepšie ho predať ako firma alebo po vyradení z firmy ako súkromná osoba. Viem, že príjem z predaja musím zdaniť tak či tak. Ide mi ale o to, či to bude mať nejaký vplyv na výpočet poistného do sociálky a zdravotnej ak auto predám ako firma alebo súkromná osoba.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ak predáš auto ako firma bude to príjem podľa § 6 ZoDP a ten vstupuje do výpočtu VZ pre odvody do SP a ZP. Ak auto vyradíš z majetku a predáš ako súkromná osoba, nebude príjem z predaja podľa § 9 odst. c) osolobodený od dane z príjmu ale §9 už nebude vstupovať do VZ-ov.

    ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

    žena ekonom1
    Ak to auto predáš ako súkromná osoba a máš ho v podnikaní aj tak neutečieš. Jedine že by si si ho predal na súkr.osobu za symbolickú cenu (čo je spriaznená osoba a daniari to neradi vidia) a potom predal ako súkromník ďalej.
    Ja by som sa dohodla s kupujúcim o tom že symbolickú cenu mu dám na faktúru a predám to z podnikania.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Vladky Pozri príspevok
    Mám auto zaradené do firmy. Chcem ho predať. Je lepšie ho predať ako firma alebo po vyradení z firmy ako súkromná osoba. Viem, že príjem z predaja musím zdaniť tak či tak. Ide mi ale o to, či to bude mať nejaký vplyv na výpočet poistného do sociálky a zdravotnej ak auto predám ako firma alebo súkromná osoba.
    Ďakujem.
    Doporučujem vyradiť z majetku firmy a predať ako súkromná osoba. Odvody do fondov sa na základe tohto postupu neplatia, daňový úrad dostane to, čo mu patrí a nedochádza k nelegálnemu príjmu a skresľovaniu údajov o predajnej cene.

    ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

    žena ekonom1
    Mária.K. Pozri príspevok
    Doporučujem vyradiť z majetku firmy a predať ako súkromná osoba. Odvody do fondov sa na základe tohto postupu neplatia, daňový úrad dostane to, čo mu patrí a nedochádza k nelegálnemu príjmu a skresľovaniu údajov o predajnej cene.
    Nemáš pravdu!
    To by sa muselo aj tak ako FO zdaniť lebo zákon o dani z príjmov v § 9 písm d) hovorí:
    oslobodený príjem: z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnut.veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
    Takže utieklo by sa pred fondami a daň by nás dobehla.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    ekonom1 Pozri príspevok
    Nemáš pravdu!
    To by sa muselo aj tak ako FO zdaniť lebo zákon o dani z príjmov v § 9 písm d) hovorí:
    oslobodený príjem: z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnut.veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
    Takže utieklo by sa pred fondami a daň by nás dobehla.
    Pôvodná otázka od zadávateľa znela v tom zmysle, že nemá záujem platiť zbytočne vysoké odvody - nejavil záujem o obchádzanie dane. Moja odpoveď bola seriózna v tom zmysle, že štát dostane daň, ktorá mu patrí a kupujúci dostane správne doklad na cenu, ktorú zaplatil. Ako môžeš vedieť, že kupujúci bude súhlasiť s nižšou sumou na doklade ako v skutočnosti zaplatí? Môže potrebovať tiež neskôr zaradiť auto do majetku firmy a dať si zaplatenú sumu do nákladov, prípadne môžu vznikať ďalšie rôzne situácie, kde vyhotovením dokladu na nižšiu sumu bude kupujúci poškodený. Nechcem sa ďalej zmieňovať o tom, že doporučenie predaja za nižšiu sumu, ako je v skutočnosti zaplatená, je proti etikete porady.

    Predaj auta a vplyv na poistné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.