Zavrieť

Porady

Sklad v JÚ (materiál, tovar)

M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

Viem, že je tu veľa tém na túto otázku, ale už som celkom popletená, tekže ako je to?
Ide o bagetériu. Takže nakupujeme bagety, šalát, šunku, majonézu... Účtujem ako nákup materiálu, keďže to sú "súčiastky" na výrobu bagiet. Hneď to dávam do spotreby, takže nevediem skladovú evidenciu, lebo bolo by to veľmi náročné. Treba na to vypracovať internú smernicu (že nevediem skladovú evidenciu, ale všetko dáme do spotreby). Na konci roka tu netreba robiť inventúru, nakoľko všetko hneď išlo do spotreby.
Predaj tých bagiet v PD by bolo treba účtovať ako predaj výrobkov. Robím to spávne?
Nakupujeme aj keksy, colu, minerálku... To je nákup tovaru. Tu treba viest skladovú evidenciu, na konci roka robiť inventúru, zostatok vykazovať vo výkaze majetku a záväzkov. Predaj v PD ba bolo treba účtovať ako predaj tovaru.
Ale tu nastáva jeden problém: Všetko predávam cez RP . Ako mám vedieť koľko výrobkov (bagiet) a koľko tovaru (keksy...) predala predavačka, keď v dennej uzávierke je napísané všetko v jednej sume? Alebo všetko mám účtovať ako predaj výrobkov?
Usporiadat
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

mali by ste to mať členené v reg.pokladnici, po správnosti by si mala učtovať zvlášť tržby za tovar aj predaj vyrobkov .......môžte si zatiaľ interne dať,že napr. 20% z tržieb je tovar /podla nakupu fa / a ostatné predaj výrobkov, nám to zo začiatku pri kontrole prešlo
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ja mám tiež podobný prípad, reštaruácia, rýchle občerstvenie. Vypracovala som internú smernicu - čo sa účtuje do spotreby, materiálu a tovaru. Aj to, kedy sa nevedie skladová evidencia. Tržby robia majitelia tak všeliak /nahadzujú rôzne položky spolu/, z toho by sa evidencia viesť nedala, a ja im celú tržbu účtujem ako príjem za tovar a služby.
0 0
M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

A ostatné hore uvedené veci účtujem správne? Ešte niečo. Tá interná smernica musí mať nejakú záväznu formu, povinné náležitosti?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

klikni http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
Píšeš, že ide o bagetériu, predpokladám, že nepredajú jednu bagetu za mesiac....a ty nevedieš sklad "výroby bagiet" ????.

Veď každá bageta má mať normu, koľko čoho sa tam spotrebuje....a teda väčšina toho materiálu by mala byť evidovaná na sklade.

Priamo do spotreby by som možno dávala, soľ, korenie...a pod.

Na konci mesiaca by Ti Tvoja kasa mala dať tzv. "tovarovú pásku", kde presne vieš čo a koľko kusov si predala. Ak takú kasu nemáš, tak budeš musieť ísť podľa kópií bločkov, ktoré si vydala zákazníkom.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Na konci mesiaca by Ti Tvoja kasa mala dať tzv. "tovarovú pásku", kde presne vieš čo a koľko kusov si predala.
alebo tzv. elektronický žurnál
alebo - ak je to RP, ktorá môže tlačiť aj kópie, tak odpisovať podľa tých -
0 0
M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

Nepripadalo mi logické viesť sklad, keďže väčšinu materiálu spotrebuje podnikateľ hneď ten deň ako nakúpil (najviac za 2 dni). Takže treba viesť aj sklad materiálu? Všetko prijať na sklad (bagety, salám, ovocie, zeleninu...). Podnikateľke poviem aby na konci mesiaca robila aj tovarovú uzávierku v RP. Na základe tejto uzávierky stačí mesačne raz robiť výdajku zo skladu? Skladovú evidenciu nevediem na korenie, horčicu, majonézu... (To by bolo aj ťažské.) Takto už bude dobré?
0 0
M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

Ejo Pozri príspevok
Ja mám tiež podobný prípad, reštaruácia, rýchle občerstvenie. Vypracovala som internú smernicu - čo sa účtuje do spotreby, materiálu a tovaru. Aj to, kedy sa nevedie skladová evidencia. Tržby robia majitelia tak všeliak /nahadzujú rôzne položky spolu/, z toho by sa evidencia viesť nedala, a ja im celú tržbu účtujem ako príjem za tovar a služby.
Mohli by ste priložiť tú internú smernicu?
0 0
M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

M77 Pozri príspevok
Nepripadalo mi logické viesť sklad, keďže väčšinu materiálu spotrebuje podnikateľ hneď ten deň ako nakúpil (najviac za 2 dni). Takže treba viesť aj sklad materiálu? Všetko prijať na sklad (bagety, salám, ovocie, zeleninu...). Podnikateľke poviem aby na konci mesiaca robila aj tovarovú uzávierku v RP. Na základe tejto uzávierky stačí mesačne raz robiť výdajku zo skladu? Skladovú evidenciu nevediem na korenie, horčicu, majonézu... (To by bolo aj ťažské.) Takto už bude dobré?
Prosím Vás odpovie mi niekto?
Stačí robiť tovarovú uzávierku mesačne raz a na základe tejto uzávierky robiť výdajku? (viem, že by bolo lepšie to robiť denne, ale nadarmo to budem hovoriť podnikateľke. Na všetko hovorí, že nemá nato čas alebo že zabudla...).
Ešte niečo: Ona predáva výrobky. Má chladiaci pult, tam má rozložený materiál a podľa toho, akú bagetu chce zákazník, vyrobí to vtedy pred zákazníkom. Ako to mám vyriešiť v skladovej evidencií? Stačí robiť výdajku na použitý materiál? Viem čo je výroba: robiť výdajku na použitý materiál, prihodiť k tomu spotrebovanú elektrinu, nájom... Takto vykalkulujem výrobnú cenu. Urobím príjemku na na vyrobené bagety a hneď robím aj výdajku nakoľko bagety nemám na sklade. Ale takto je to veľmi komplikované. Poradíte?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

M77 Pozri príspevok
Prosím Vás odpovie mi niekto?
Stačí robiť tovarovú uzávierku mesačne raz a na základe tejto uzávierky robiť výdajku? (viem, že by bolo lepšie to robiť denne, ale nadarmo to budem hovoriť podnikateľke. Na všetko hovorí, že nemá nato čas alebo že zabudla...).
Stačí na konci mesiaca.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

M77 Pozri príspevok
Ešte niečo: Ona predáva výrobky. Má chladiaci pult, tam má rozložený materiál a podľa toho, akú bagetu chce zákazník, vyrobí to vtedy pred zákazníkom. Ako to mám vyriešiť v skladovej evidencií? Stačí robiť výdajku na použitý materiál? Viem čo je výroba: robiť výdajku na použitý materiál, prihodiť k tomu spotrebovanú elektrinu, nájom... Takto vykalkulujem výrobnú cenu. Urobím príjemku na na vyrobené bagety a hneď robím aj výdajku nakoľko bagety nemám na sklade. Ale takto je to veľmi komplikované. Poradíte?
Nemusíš to robiť tak komplikovane, že k tomu budeš pripočítavať elektriku a nájom.

Ak robí pred zákazníkom bagetu, tak mu ju aj nejako naúčtuje.

Napíš ako ju teda naúčtuje?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ohľadom skladu skús čítať aj tu:

http://www.porada.sk/blog.php?b=72

snáď Ti to trochu pomôže sa zorientovať...
0 0
M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

Ďakujem :-) Snáď nabudúce môžem aj ja pomôcť.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

zbytočne si to komplikuješ.. daj hned všetko do spotreby, daňováci to pochopia, že tam nie normálne viesť na každú bagetu normu... ich bude zaujímať, či spotrebe zodpovedajú tržby.. aj my sme mali na toto kontrolu, sami povedali, že by to bolo komplikované..
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

ewita888 Pozri príspevok
zbytočne si to komplikuješ.. daj hned všetko do spotreby, daňováci to pochopia, že tam nie normálne viesť na každú bagetu normu... ich bude zaujímať, či spotrebe zodpovedajú tržby.. aj my sme mali na toto kontrolu, sami povedali, že by to bolo komplikované..
neviem, neviem... možno ste mali šťastie, že u vás daňováci nerobili hĺbkovú kontrolu, je to ale vyslovene proti zákonu...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ewita888 Pozri príspevok
zbytočne si to komplikuješ.. daj hned všetko do spotreby, daňováci to pochopia, že tam nie normálne viesť na každú bagetu normu... ich bude zaujímať, či spotrebe zodpovedajú tržby.. aj my sme mali na toto kontrolu, sami povedali, že by to bolo komplikované..
Ewita,
veľmi nesprávna odpoveď.
To, že ste mali pri daňovej kontrole "šťastie", alebo daňová kontrola sa zamerala na inú oblasť, ešte neznamená, že to nie je povinnosť.

Môj klient mal teraz daňovú kontrolu a jeden okruh kontroly bol "vedenie účtovníctva podľa platnej legislatívy". A môžem Ti povedať, že sa dosť detailne zamerali práve na sklad.

A všetko má svoju normu - čiže aj bageta.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Muška Pozri príspevok
Ewita,
veľmi nesprávna odpoveď.
To, že ste mali pri daňovej kontrole "šťastie", alebo daňová kontrola sa zamerala na inú oblasť, ešte neznamená, že to nie je povinnosť.

Môj klient mal teraz daňovú kontrolu a jeden okruh kontroly bol "vedenie účtovníctva podľa platnej legislatívy". A môžem Ti povedať, že sa dosť detailne zamerali práve na sklad.

A všetko má svoju normu - čiže aj bageta.

aj taká, na ktorú si zákazník sám urobí zloženie? blbosť, treba si to len vedieť obhájiť...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ewita888 Pozri príspevok
aj taká, na ktorú si zákazník sám urobí zloženie? blbosť, treba si to len vedieť obhájiť...
Aj na takú bagetu sa dá urobiť norma. Alebo mi chceš povedať, že takú bagetu mu dá zadarmo????
Tiež ju musí nejako nablokovať.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Pôvodca textu príspevku: ewita888
aj taká, na ktorú si zákazník sám urobí zloženie? blbosť, treba si to len vedieť obhájiť...

Muška Pozri príspevok
Aj na takú bagetu sa dá urobiť norma. Alebo mi chceš povedať, že takú bagetu mu dá zadarmo????
Tiež ju musí nejako nablokovať.
Súhlasím s "Muškou":
Ak si predsa zákazník pýta šunku, vajce, ryby , šalát, čokoľvek, mala by tam byť určená určitá gramáž, napr. 50 gr/príloha), t.j. viem, čo mu predávam, viem, čo mám nablokovať, viem, čo mám vyskladniť....
Či si ju vyskladá celú sám, alebo doložím do existujúcej ponuky, alebo predám existujúcu ponuku v určitej skladbe....určenej predávajúcim vopred. Vždy viem, čo a koľko predávam....
Naposledy upravil atka4 : 18.09.09 at 18:29 Dôvod: dopl. prísp. od ewita888
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Ahojte,
mal by som otázku týkajúcu sa tejto témy. Čítal som niekoľko porád ohľadom vedenia skladu. V niektorých sa hovorí o internej smernici, podľa ktorej sa môže niektorý materiál účtovať priamo do spotreby a nemusí sa viesť skladová karta na každý druh materiálu.

Myslíte, že by to prešlo aj u živnostníka, ktorý sa živí tlačou rôznych druhov materiálov - od vizitiek až po bilboardy. Má strašne veľa druhov papieru, tonerova a neviem čoho ešte. Zdá sa mi veľmi neefektívne počítať každý hárok papiera. To by nerobil nič íné, len počítala a počítal.

Mohla by teda podobná smernica vyriešiť jeho problém so skladovou evidenciou?
0 0
M77 M77

M77 je offline (nepripojený) M77

atka4 Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: ewita888
aj taká, na ktorú si zákazník sám urobí zloženie? blbosť, treba si to len vedieť obhájiť...


Súhlasím s "Muškou":
Ak si predsa zákazník pýta šunku, vajce, ryby , šalát, čokoľvek, mala by tam byť určená určitá gramáž, napr. 50 gr/príloha), t.j. viem, čo mu predávam, viem, čo mám nablokovať, viem, čo mám vyskladniť....
Či si ju vyskladá celú sám, alebo doložím do existujúcej ponuky, alebo predám existujúcu ponuku v určitej skladbe....určenej predávajúcim vopred. Vždy viem, čo a koľko predávam....
Aj u tejto živnostníčky existuje bageta na želanie.
Takéto riešenie bude dobré?
Urobím mesačnú PLU (tovarovú) závierku v registračke a tiež k poslednému dnu podnikateľka bude robiť inventúru. Na základe týchto "uzávierok" už budem vedieť vlastne čo sa spotrebovalo.
Ďalšia otázka: Má normy na tie bagety. Ale nevie presne nakrájať salám, zeleninu... podľa týchto noriem. Napr. na 20g. Môžem dať do internej smernice ako prirodzený úbytok napr. 20%? Takže na konci mesiaci na základe tej inventúry urobím výdajku zo skladu a prihodím ešte 20% prirodzeného ubytku. Takto bude dobré? Aký vysoký je ešte prijateľný úbytok v percentách?
A ešte: živnostníčka predáva aj teplé nápoje - čaj a kávu. K tomu potrebuje aj plastové poháre, miešač, cukor... Aj na takéto veci treba viesť sklad? Pri tej hore uvedenej inventúre bude počítať potom aj čajové filtre, merať kávu...? (Pripadá mi to trocha smiešné...). Nemôžem dať priamo do spotreby takéto veci?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať