Zavrieť

Porady

Kúpa auta na IČO

Ak podnikateľ kúpil auto na IČO a teraz sa rozhodol, že mu je výhodnejšie využívať amortizáciu na auto a nie ho vkladať do majetku, môže tak urobiť, ak má auto evidované na FO? Ako je to potom s daňou z motorových vozidiel? ďakujem za pomoc
Usporiadat
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

adriana126 Pozri príspevok
Ak podnikateľ kúpil auto na IČO a teraz sa rozhodol, že mu je výhodnejšie využívať amortizáciu na auto a nie ho vkladať do majetku, môže tak urobiť, ak má auto evidované na FO? Môže. Ako je to potom s daňou z motorových vozidiel? ďakujem za pomoc.
Daň z motorových vozidiel sa platí, ak sa auto využíva na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov. Z tohto pohľadu nie je dôležité, či je auto vložené do majetku alebo nie.
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

ďakuejm za radu
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

adriana126 Pozri príspevok
Ak podnikateľ kúpil auto na IČO a teraz sa rozhodol, že mu je výhodnejšie využívať amortizáciu na auto a nie ho vkladať do majetku, môže tak urobiť, ak má auto evidované na FO? Ako je to potom s daňou z motorových vozidiel? ďakujem za pomoc
je výhodnejšie využívať amortizáciu a nie ho vkladať do majetku?
veď amortizácia je postupné znižovanie hodnoty majetku, teda odpisy;
je mu lepšie auto odpisovať a nemať ho vložené v majetku? myslíš v obchodnom majetku FO živnostníka? ak auto nezaradíš do obchodného majetku, nemáš čo amortizovať

ako chceš odpisovať niečo, čo nemáš zahrnuté v obchodnom majektu?
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

Zle som to sformulovala, auto by bolo v majetku, ale neodpisoval by ho, ale by používal pri najazdených kilometroch amortizáciu auta, čiže v roku 2008 to bolo 6,20 Sk/km.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

adriana126 Pozri príspevok
Zle som to sformulovala, auto by bolo v majetku, ale neodpisoval by ho, ale by používal pri najazdených kilometroch amortizáciu auta, čiže v roku 2008 to bolo 6,20 Sk/km.
Paušálne náhrady, tzv.kilometrovné náhrady sa využívajú ak nie je auto v majetku firmy,
Naposledy upravil babi2 : 07.10.09 at 10:06
0 0
adriana126 adriana126

adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

Čiže, ak má zapísané auto na IČO, nedá sa využiť paušálna náhrada podľa počtu najazdených kilometrov, musíme auto zaradiť do majetku?
Naposledy upravil adriana126 : 07.10.09 at 11:10
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

adriana126 Pozri príspevok
Zle som to sformulovala, auto by bolo v majetku, ale neodpisoval by ho, ale by používal pri najazdených kilometroch amortizáciu auta, čiže v roku 2008 to bolo 6,20 Sk/km.
Na správne formulovanie otázky si treba dať pozor. Nesprávne zadanou otázkou dostanete neadekvátnu odpoveď.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

adriana126 Pozri príspevok
Zle som to sformulovala, auto by bolo v majetku, ale neodpisoval by ho, ale by používal pri najazdených kilometroch amortizáciu auta, čiže v roku 2008 to bolo 6,20 Sk/km.
ak je auto v majetku (v obchodnom majetku podnikateľa zaradené na karte majetku) odpisy môže prerušiť, čiže auto nemusí odpisovať, ale nemá nárok na 6,20 Sk/km - pozri § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov: ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu

adriana126 Pozri príspevok
Čiže, ak má zapísané auto na IČO, nedá sa využiť paušálna náhrada podľa počtu najazdených kilometrov, musíme auto zaradiť do majetku?
dôležité a smerodajné je to, či má auto zaradené v obchodnom majetku ako podnikateľ alebo nie

ty si zrejme chceš uplatňovať 0,183 Eur/km (od 1.1.2009) lebo táto suma po prejdených km bude vyššia ako odpisy; túto sumu si môžeš (aj keď názory na to, či treba auto prepísať z FO podnikateľa na FO nepodnikateľa tedo z IČO na rodné číslo sa rôznia) podľa mňa uplatňovať aj keď je auto na IČO ak ho vyradíš z obchodného majetku; z daňového hľadiska je dôležité, či máš toto auto na karte majetku; ak tam nie je nemáš nárok na odpisy, ak na karte majetku (teda v obchodnom majetku) je, tak máš nárok na odpisy;
ak si chcete uplatňovať 0,183 Eur/km , tak auto z obchodného majetku vyraďte a uplatňujte si ich;
predpokladám, že to máte dobre zrátané, lebo tým, že auto vyradíte z obchodného majetku, nebudete si môcť uplatňovať v daňových výdavkoch podnikateľa nielen odpisy, ale ani iné výdavky súvisiace s prevádzkou auta napr. výdavky na opravy, poistenie,.... a ak ste platiteľmi DPH tak ani napr. DPH z nakúpených pohonných hmôt...
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás, chcela by som sa v rámci tejto témy opýtať, čo všetko sa dá odpísať, ak je auto zaradené v obchodnom majetku, a čo ak nie je, resp. čo je výhodnejšie. Lebo ak som správne pochopila, amortizáciu si nemôžem uplatniť, ak mám auto zaradené v obchodnom majetku. Je to tak?

Vďaka.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Pozri toto, možno Ti to pomôže


http://archiv.hnonline.sk/2-24056900-k10000_detail-05
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

Chcela by som sa spýtať, môžem odpísať auto kúpené na firmu, zaradené do majetku, ale zahlásené na Daň z motorového vozidla po 2 mesiacoch užívania / zábudlivosť majiteĺa/?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

ekovm Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, môžem odpísať auto kúpené na firmu, zaradené do majetku, ale zahlásené na Daň z motorového vozidla po 2 mesiacoch užívania / zábudlivosť majiteĺa/?
Odpisovať môžeš ako keby bolo prihlásené v lehote, to že bolo prihlásené po lehote bude mať "len" za
následok zrejme pokutu od DÚ
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
V principe odpisy a dan z motor. vozidla upravuju dva nezavisle predpisy. T. j. odpisy nie su podmienene zaplatenim dane z MV.

Na odpis ma narok, ak je automobil zaradeny v majetku k 31.12.

Osobne by som opravila datum prihlasenia na DU (oznamovacia povinnost), aj ked to bude pravdepodobne s pokutou.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ekovm Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, môžem odpísať auto kúpené na firmu, zaradené do majetku, ale zahlásené na Daň z motorového vozidla po 2 mesiacoch užívania / zábudlivosť majiteĺa/?
to je s.r.o. ???
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

je to právnická kancelária
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ekovm Pozri príspevok
je to právnická kancelária
..tak potom nič ...len sme v téme JÚ, tak som Ti chcela poradiť, ale ak je to PO, tak sa nedá

P.S.
teraz čítam....."právnická kancelária", dúfam, že tým myslíš , že je PO.......alebo je FO???
Naposledy upravil Muška : 22.10.09 at 12:23 Dôvod: Doplnenie P.S.
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

Je to advokát. Nemá IČO. Ja neviem ako je zaradený.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
ekovm Pozri príspevok
Je to advokát. Nemá IČO. Ja neviem ako je zaradený.
Hm, ja zas mam advokata, co ma ICO, ale nema DIC. Nezda sa mi to v poriadku, ved co uvediem na danove priznanie . Pobera prijmy z § 6, je danovnikom, podla mna by mal mat ten "moj" DIC.
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

Tento ani DIC nemá. Na faktúre nič nie je uvedené.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lianka Pozri príspevok
Hm, ja zas mam advokata, co ma ICO, ale nema DIC. Nezda sa mi to v poriadku, ved co uvediem na danove priznanie . Pobera prijmy z § 6, je danovnikom, podla mna by mal mat ten "moj" DIC.
Lianka, určite mu DU vygenerovalo DIČ - ak už podával DP, len sa pravdepodobne neregistroval na DU, alebo si iba nebol pre kartičku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať