Zavrieť

Porady

Faktura za ubytovanie – pracovná cesta

Ako je to s uctovanim ubytovania v hoteli v pripade pracovnej cesty? Pokial chcem sumu uhradenu zamestnancom zauctovat ako cestovnu nahradu na 512, musi byt faktura za ubytovanie napisana na firmu a musi obsahovat aj ICO, DIC, ICDPH? Co ak je napisana na zamestnanca?
Dakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    junior2 Pozri príspevok
    Ako je to s uctovanim ubytovania v hoteli v pripade pracovnej cesty? Pokial chcem sumu uhradenu zamestnancom zauctovat ako cestovnu nahradu na 512, musi byt faktura za ubytovanie napisana na firmu a musi obsahovat aj ICO, DIC, ICDPH? Co ak je napisana na zamestnanca?
    Dakujem za rady
    Musí byť FA vystavená na firmu, nie na zamestnanca!!! A samozrejme musí obsahovať všetky náležitosti podľa zákona o DPH ak si ho chcete odpočítať, čiže IČO, DIČ, IČ DPH...

    junior2 je offline (nepripojený) junior2

    junior2
    takto, DPH si urcite nechceme odpocitavat, pretoze to uz som zistila ze sa nemoze. Ide mi skor o to, ci to mozem zauctovat na 512 a teda ako danovy vydavok v pripade, ze je FA napisana na firmu ale nie je tam ICO, DIC... alebo je napisana na zamestnanca.
    Pripadne mi zamestnanec nosi faktury,kde je uvedene jeho meno a pod tym nazov a sidlo firmy, ale to je vsetko...

    junior2 je offline (nepripojený) junior2

    junior2
    pretoze je to zdanitelne plnenie poskytnute zamestnancovi a je to sucast vyuctovania cestovneho. Nejde teda o zdanitelne plnenie prijate zamestnavatelom. takze cestovna nahrada je cena ubytovania vratane DPH. Vraj to bolo uverejnene v metodickom pokyne MFSR.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    junior2 Pozri príspevok
    takto, DPH si urcite nechceme odpocitavat, pretoze to uz som zistila ze sa nemoze. Ide mi skor o to, ci to mozem zauctovat na 512 a teda ako danovy vydavok v pripade, ze je FA napisana na firmu ale nie je tam ICO, DIC... alebo je napisana na zamestnanca.
    Pripadne mi zamestnanec nosi faktury,kde je uvedene jeho meno a pod tym nazov a sidlo firmy, ale to je vsetko...
    Môže to byť napísané aj na meno zamestnanca. Faktúra za ubytovanie bude prílohou vyúčtovania pracovnej cesty, z čoho bude jasné, že ten zamestnanec bol na PC v mene firmy. Vtedy to ide na účet 512.

    Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

    Jana2004
    junior2 Pozri príspevok
    pretoze je to zdanitelne plnenie poskytnute zamestnancovi a je to sucast vyuctovania cestovneho. Nejde teda o zdanitelne plnenie prijate zamestnavatelom. takze cestovna nahrada je cena ubytovania vratane DPH. Vraj to bolo uverejnene v metodickom pokyne MFSR.
    Nejdem sa hádať, len predostriem moj názor : Veď ale zamestnanec bol na služobnej ceste na základe pokynu zamestnávateľa, to je to isté, ako keby som orgumentovala, že z pohonných hmôt nemôžem odrátať DPH lebo auto použil zamestnanec. Ja ubytovanie nedávam na 512 ale 518 a DPH uplatňujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jana2004 Pozri príspevok
    Nejdem sa hádať, len predostriem moj názor : Veď ale zamestnanec bol na služobnej ceste na základe pokynu zamestnávateľa, to je to isté, ako keby som orgumentovala, že z pohonných hmôt nemôžem odrátať DPH lebo auto použil zamestnanec. Ja ubytovanie nedávam na 512 ale 518 a DPH uplatňujem.
    Ubytovanie počas trvania PC je súčasťou jej vyúčtovania a súčasťou zaúčtovania celého CP na účte 512AE bez nároku na odpočet dph.
    Ubytovaný bol zamestnanec, nie firma a len tá je platiteľom dph.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Čo ak zamestnanec dostal peniaze na zaplatenie ubytovania, neplatil zo svojho (neúčtujem na 512, nie je súčasťou CP).
    Vystavia mu faktúru na firmu s tým,že k nej priložím súpis ubytovaných zamestnancov/zamestnanca, účtujem na 518, uplatním DPH, ak som platiteľ a služba bola realizovaná v tuzemsku.

    Alebo to chápem zle?

    junior2 je offline (nepripojený) junior2

    junior2
    Chobot Pozri príspevok
    Môže to byť napísané aj na meno zamestnanca. Faktúra za ubytovanie bude prílohou vyúčtovania pracovnej cesty, z čoho bude jasné, že ten zamestnanec bol na PC v mene firmy. Vtedy to ide na účet 512.
    ak je to tak, v tom pripade sa mi vela uctovania ulahci. Akurat ze som sa stretla s inym nazorom a teraz som ostala na pochybach...

    dufulus je offline (nepripojený) dufulus

    účtovník maličký ako máčny máčik ...viac dufulus
    a keď mám faktúru na ubytovanie v penzióne - 1 osoba, 1 noc ... nemám to k žiadnej pracovnej ceste (cestovnému príkazu) pridané, čiže sa ho netýka ... môžem to dať na 518tku a tiež si z toho uplatniť DPHčku
    (robím účto externe tak zatiaľ neviem o čo išlo - predpokladám ubytovanie konateľa niekde)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.