Zavrieť

Porady

Ukončenie podnikania FO

Dobrý deň,

podnikateľ FO plánuje ukončiť živnosť z dôvodu toho, že popri svojej hlavnej pracovnej činnosti (má aj pracovný pomer v štátnej sfére) nemôže už podnikať - má v majetku zostatkovú hodnotu budovy, ktorú nadobudol počas podnikania a je platcom DPH, pri ukončení by mal doplatiť DPH zo ZC, čo je pre neho dosť veľa okolo € 1500 - chcem sa opýtať ako by sa postupovalo v prípade, že by svoju firmu dal svojej dcére, ktorá ešte študuje na vysokej škole - čo všetko je k tomu prevodu potrebné urobiť a aký dosah to bude mať na študentku? Záväzky a pohľadávky nemá žiadne zostatky.
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Z pohľadu DPH: ak budovu dcére predá, je povinnosť odviesť DPH.
    Ak budovu daruje, je to podľa § 8 ods. 3 dodanie za protihodnotu, čiže takisto vzniká povinnosť, pričom základ dane vypočíta podľa § 22 ods. 5 zák. o DPH.
    Z pohľadu zostatkovej hodnoty: ak budova nie je odpísaná, pri predaji je ZC výdavkom u predávajúceho, pri darovaní nepredstavuje výdavok. Čo sa týka študentky, vybaviť živnosť,
    do zdravotnej poisťovne predložiť výkaz preddavkov pre SZČO s určením výšky - môže aj 0, do SP vzniká povinnosť od 1. júla kalendárneho roka, ktorý nasleduje po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania bol vyšší ako 12-násobok minim. mzdy.
    Čo sa týka samotnej budovy, ak požiada o registráciu DPH, má nárok na odpočítanie dane, tento nárok má aj vtedy, keď o registráciu požiada neskôr - viď. § 55. Po zaradení budovy do obchodného majetku môže uplatňovať odpisy. Pri predaji z predajnej ceny, pri darovaní je povinná tento dar ocenený reprodukčnou obstarávacou cenou v čase darovania zahrnúť do zdaniteľných príjmov a zároveň má možnosť do daňových výdavkov zahrňovať odpisy, vypočítané z tejto ceny, pričom do zdaniteľných príjmov v roku prijatia daru zahrnie len pomernú časť príjmov, zodpovedajúcu výške odpisov.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Viera Ká Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    podnikateľ FO plánuje ukončiť živnosť z dôvodu toho, že popri svojej hlavnej pracovnej činnosti (má aj pracovný pomer v štátnej sfére) nemôže už podnikať - má v majetku zostatkovú hodnotu budovy, ktorú nadobudol počas podnikania a je platcom DPH, pri ukončení by mal doplatiť DPH zo ZC, čo je pre neho dosť veľa okolo € 1500 - chcem sa opýtať ako by sa postupovalo v prípade, že by svoju firmu dal svojej dcére, ktorá ešte študuje na vysokej škole - čo všetko je k tomu prevodu potrebné urobiť a aký dosah to bude mať na študentku? Záväzky a pohľadávky nemá žiadne zostatky.
    Ďakujem za radu.
    Pri nadobudnutí nehnuteľnosti bola daň odpočítaná ?
    Je nutné kvôli 1500 € namotať dcéru do podniania ? Ak áno ,je tu možnosť podľa § 10 ods.1 - predaj podniku ...

    Viera Ká je offline (nepripojený) Viera Ká

    Viera Ká
    Ďakujem obom za poradu,

    vec sa má tak, že manžel a manželka majú obaja živnosť, ale vlani sa manžel aj zamestnal a ak schvália zákon o zamedzení podnikania popri zamestaní , tak uvažujem ako ďalej, pretože manželka bude mať stále podnikanie a tieto dve firmy boli navzájom prepojené - on bol aj platcom DPH ona nie a zároveň boli rozdelené príjmy, aby si mohli obaja uplatniť odpočitateľnú položku. Pravdaže, keď sa manžel zamestnal uplatňuje si ju v zamestnaní a tak sa príjmy z podnikania za minulý rok aj trochu zdanili, ale keby to všetko prešlo na manželku tak by bola zasa len jedna odp. položka a na dcéru by bola možnosť si ju uplatniť.

    monika306 je offline (nepripojený) monika306

    monika306
    Mohli by ste prosím bližšie napísať o akom zákone hovoríte? Ja som to ešte nepočula (myslím o tom zamedzení podnikania popri zamestnaní - to, že nemôže mať živnosť kvôli funkcii tak tomu rozumiem, ale myslíte, že to má platiť pre všetkých)?

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Viera Ká Pozri príspevok
    Ďakujem obom za poradu,

    vec sa má tak, že manžel a manželka majú obaja živnosť, ale vlani sa manžel aj zamestnal a ak schvália zákon o zamedzení podnikania popri zamestaní , tak uvažujem ako ďalej, pretože manželka bude mať stále podnikanie a tieto dve firmy boli navzájom prepojené - on bol aj platcom DPH ona nie a zároveň boli rozdelené príjmy, aby si mohli obaja uplatniť odpočitateľnú položku. Pravdaže, keď sa manžel zamestnal uplatňuje si ju v zamestnaní a tak sa príjmy z podnikania za minulý rok aj trochu zdanili, ale keby to všetko prešlo na manželku tak by bola zasa len jedna odp. položka a na dcéru by bola možnosť si ju uplatniť.
    I mňa by zaujímalo o akom to pripravovanom zákone hovoríš. Alebo ide iba o JPP.
    Už som v starobnom dôchodku a podnikám ako SZČO plátca DPH a účtujem v J.U.v maloobchode, mám 1 zamestnanca. Chcem v dohladnej dobe ukončiť podnikanie. Mám prevádzku v prenajatej budove.Chcem predať podnik. Mám tam zásoby a drobný hmotný majetok. Moje otázky znejú:
    -čo spravým z pohladávkami čo mi prídu na účet po zrušení živnosti na pôvodny podnikatelský účet po rokoch od vystavenia Fa?
    -môžem predať podnik, vystaviť zálohovú Fa. bez DPH a keď mi zaplatí? (napr. 26x) vystavým Fa.s DPH a potom odpočítam zálohy?
    -text Fa. môže znieť na predaj podniku alebo má znieť konkrétne na tovar?
    - čo so zamestnancom, mám mu dať odstupné alebo povinnosti preberie pokračujúci podnik?

    1marta3 je offline (nepripojený) 1marta3

    1marta3
    zdravím všetkých, myslím že sa tu hovorí o zákone o štátnej službe, ktorý by mal platiť od 1.11.2009

    pekný deň

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    1marta3 Pozri príspevok
    zdravím všetkých, myslím že sa tu hovorí o zákone o štátnej službe, ktorý by mal platiť od 1.11.2009

    pekný deň

    Viera Ká je offline (nepripojený) Viera Ká

    Viera Ká
    áno, presne o tomto zákone sa hovorí, uvedený podnikateľ je štátny zamestnanec a do 30 dní má ukončiť podnikanie , teda do konca novembra 2009.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    monika306 Pozri príspevok
    Mohli by ste prosím bližšie napísať o akom zákone hovoríte? Ja som to ešte nepočula (myslím o tom zamedzení podnikania popri zamestnaní - to, že nemôže mať živnosť kvôli funkcii tak tomu rozumiem, ale myslíte, že to má platiť pre všetkých)?
    pozri § 138

    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...átnej+službe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.