Zavrieť

Porady

živnostník - dokladovanie práce

Rada by som vedela spôsob, akým môžu preukazovať živnostníci odpracovanú dobu.
Sme výrobná firma a máme uzavreté zmluvy so živnostníkmi. Otázka znie: či je potrebné dokladovať (nie pre firmu, ale pre daňovú kontrolu) pri faktúre aj odpracované hodiny. Faktúry znejú: fakturujeme vám za vykonané práce v počte XYZ hodín krát hodinová sadzba = suma na výplatu. Je potrebné dokladovať v smenovke alebo iným dokladom, koľko hodín odpracovali (v ktorý deň)?
alebo to stačí, že im, podľa našich interných smenoviek, uznáme počet hodín a pri faktúre nebude priložená žiadna smenovka?
Akým spôsobom to riešite vy? A čo na to daňové kontroly?
Ďakujem za názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Dôležité je, že je uzatvorená zmluva, na základe ktorej sa potom fakturuje. Pokiaľ máte aspoň internú evidenciu je to dobré, podľa mňa by neuškodilo, keby ju živnostníci na konci mesiaca podpísali a vy by ste si to priložili k faktúre. Keďže vy musíte obhajovať náklady, tak si to musíte nejakým spôsobom zabezpečiť. Ideálne by bolo, keby živnostníci prikladali k faktúre niečo ako "pracovný" list s vaším podpisom, že ste prácu prevzali. Ale to už vidím ako frflú. Napr.montážne firmy prikladajú mont. list, prepravné spoločnosti - prepr. list, ap., ale to vieš aj Ty
    Keď som mala kontrolu, tak sme predkladali zmluvy a podľa obsahu zmluvy kontrolovali fakturáciu. Faktúra mala prílohu, išlo o sprostredkovanie a tú prílohu kontrolovali, či také obchody boli vôbec uzatvorené. Prepočívali aj sumy.
    Na záver ešte, mne sa vôbec nepáčia faktúry s takýmto textom: "Fakturujeme Vám vykonané práce." Na konci už iba čiastka. Max. je tam ešte napísané "Cena dohodou".
    O rok už vôbec nikto nebude vedieť čo ten dotyčný robil, nakoniec ani on sám.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ďakujem za odpoveď, čiže asi prikladať k faktúram nejakú-tú smenovku nebude na škodu. Text faktúr som trošku zovšeobecnila, ináč tam mám aj konkrétne napísanú prácu, ktorý ten-ktorý živnostník robil, lebo už sme mali zopár daňových kontrol a čím podrobnejší opis činností, ktoré boli prevedené, tým lepšie.
    ... a myslím, že keby som dostala faktúru s textom: "za vykonané práce", tak by som ju asi dodávateľovi vrátila na prerobenie.
    Pekný deň

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Dobre som vás pochopila? Aké smenovky? Aké odpracované hodiny? Nechceli by ste dať stavebnej firme na stavbu štikačky? Komu by ste vy mali čo dokazovať, že koľko hodín pre vás odrobila nejaká firma? Predpokladám, že máte uzatvorenú zmluvu. Ďalej dostanete faktúru a s ňou dodací list. Práce si preberiete, tak si myslím, že aj nejaký preberací protokol máte.
    Fakt nechápem o čo vám ide... ?!

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    to nie je faktúra od stavebnej firmy, ale konkrétne zváračské práce. Zmluvu máme uzatvorenú a na faktúre je uvedené, že slúži ako dodací list. Moja otázka znie, či musím mať dokladované zváračské práce. Preberací protokol (ako sama uznáš) sa pri týchto prácach nevystavuje. Pekný deň

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    Vladan, ja by som ti k tomu povedala len toľko:Nemyslím si, že živnostník, ktorý vykonáva prácu pre niekoho iného a fakturuje mu za dodanú prácu by mal mať evidovanú nejakú dochádzaku. Stačí "okrídlená veta" fakturujeme Vám za vykonané práce celkovú čiastku...., ale k fakture by mal byť pripnutý krycí list rozpočtu, kde je všetko rozpísané. Takto to robím s manželom, mali sme už 2-3 krát daňovú kontrolu a nikdy nám to nenapadli. Je pravda, že platíme rozpočtárku, ktorá tento rozpočet spracuje. A je to ok.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    pripomínam, že nejde o stavebné práce, ale o zváračské.

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    Ale však kým začne robiť, musí byť spísaná nejaká zmluva, kde by malo byť zakotvené, že práca bude vykonanáod..do.. za x odmenu. A potom či to živnostník urobí skôr je jeho šikovnosť.

    živnostník - dokladovanie práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.