Zavrieť

Porady

Súkr.zdrav.zariadenia a nárok na uplatnenie DPH

Po dlhšom čase sa na Vás obracia s triviálnou otázkou, resp. s prosbou o potvrdenie mojej argumentácie.
Takže: Súkromná zdravotnícka ambulancia (s.r.o. platiteľ DPH) si ide zaobstarať ultrazvukové zariadenie, ktoré potrebuje k svojej činnosti. Jej činnosť je oslobodená od DPH podľa § 29 zákona o DPH. Pri obstarávaní sú dve alternatívy:
a) kúpa v SR od plátcu DPH. V tomto prípade nie je nárok na uplatnenie DPH na vstupe podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH
b) kúpa v ČR od plátcu DPH. V tomto prípade ide o intrakom.dodanie v tuzemsku medzi členmi EU. Dodávateľ prenáša daňovú povinnosť na odberateľa. Odberateľ je povinný vykonať "samozdanenie" s tým, že vzniká povinnosť odviesť dph, ale nemá nárok na uplatnenie. (tu potrebujem § zákona)

Prosím o potvrdenie správnosti mojej argumentácie, aby som mohol predložiť vysvetlenie klientovi so správnymi odvolávkami na §§ zákona.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Po dlhšom čase sa na Vás obracia s triviálnou otázkou, resp. s prosbou o potvrdenie mojej argumentácie.
    Takže: Súkromná zdravotnícka ambulancia (s.r.o. platiteľ DPH) si ide zaobstarať ultrazvukové zariadenie, ktoré potrebuje k svojej činnosti. Jej činnosť je oslobodená od DPH podľa § 29 zákona o DPH. Pri obstarávaní sú dve alternatívy:
    a) kúpa v SR od plátcu DPH. V tomto prípade nie je nárok na uplatnenie DPH na vstupe podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH
    b) kúpa v ČR od plátcu DPH. V tomto prípade ide o intrakom.dodanie v tuzemsku medzi členmi EU. Dodávateľ prenáša daňovú povinnosť na odberateľa (§11). Odberateľ je povinný vykonať "samozdanenie" s tým, že vzniká povinnosť odviesť dph (§69/6), ale nemá nárok na uplatnenie. (tu potrebujem § zákona = § 49/3)

    Prosím o potvrdenie správnosti mojej argumentácie, aby som mohol predložiť vysvetlenie klientovi so správnymi odvolávkami na §§ zákona.
    Ďakujem.
    Podľa mňa rozmýšľaš správne.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Áno Zoli, rozmýšľaš správne.

    Zostáva mi tu ešte jedna otázka. Ak odberateľ v tomto prípade nemá záujem "identifikovať sa ako platiteľ na SR". Dodávateľ v tom prípade by mal vystaviť faktúru s českou DPH. Moja otázka znie - môže tak odberateľ urobiť? Tváriť sa pri tomto obchode ako neplátca?
    V konečnom dôsledku nič tým nezíska..iba by nakúpil teoreticky lacnejšie, keby krajina dodávateľa mala nižšiu DPH ako 19%...

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Martin Mocko Pozri príspevok
    Áno Zoli, rozmýšľaš správne.

    Zostáva mi tu ešte jedna otázka. Ak odberateľ v tomto prípade nemá záujem "identifikovať sa ako platiteľ na SR". Dodávateľ v tom prípade by mal vystaviť faktúru s českou DPH. Moja otázka znie - môže tak odberateľ urobiť? Tváriť sa pri tomto obchode ako neplátca?
    V konečnom dôsledku nič tým nezíska..iba by nakúpil teoreticky lacnejšie, keby krajina dodávateľa mala nižšiu DPH ako 19%...
    Podľa mňa by v tomto prípade odberateľ platil DPH 2 x - raz českú a druhý krát slovenskú, lebo by to musel zdaniť aj v SR.

    §11
    (2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
    a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte...

    Jedine ak by nakúpil ako FO a potom predal spoločnosti...????

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Po dlhšom čase sa na Vás obracia s triviálnou otázkou, resp. s prosbou o potvrdenie mojej argumentácie.
    Takže: Súkromná zdravotnícka ambulancia (s.r.o. platiteľ DPH) si ide zaobstarať ultrazvukové zariadenie, ktoré potrebuje k svojej činnosti. Jej činnosť je oslobodená od DPH podľa § 29 zákona o DPH. Pri obstarávaní sú dve alternatívy:
    a) kúpa v SR od plátcu DPH. V tomto prípade nie je nárok na uplatnenie DPH na vstupe podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH
    b) kúpa v ČR od plátcu DPH. V tomto prípade ide o intrakom.dodanie v tuzemsku medzi členmi EU. Dodávateľ prenáša daňovú povinnosť na odberateľa. Odberateľ je povinný vykonať "samozdanenie" s tým, že vzniká povinnosť odviesť dph, ale nemá nárok na uplatnenie. (tu potrebujem § zákona)

    Prosím o potvrdenie správnosti mojej argumentácie, aby som mohol predložiť vysvetlenie klientovi so správnymi odvolávkami na §§ zákona.
    Ďakujem.
    Povinnosť samozdanenia - t.j. odviesť DPH do slovenského štátneho rozpočtu vyplýva z § 69 ods. 6 zákona o DPH.

    Skutočnosť, že nevznikne právo na odpočítanie dane vyplýva z § 49 zákona o DPH


    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom

    (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
    b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
    c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
    d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
    A tu je výnimka:
    (3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev. Platiteľ, ktorý dodáva investičné zlato oslobodené od dane podľa § 67 ods. 3, a platiteľ, ktorý sprostredkováva dodanie investičného zlata oslobodené od dane podľa § 67 ods. 3, nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na túto činnosť, s výnimkou dane z tovarov a služieb podľa § 67 ods. 5 a 6.

    Súkr.zdrav.zariadenia a nárok na uplatnenie DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.