Zavrieť

Porady

majetok a odpisovanie

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
ahojte poraďáci,
majitelia s.r.o.čky chcú dávať do hnuteľného majetku na odpisovanie veci s hodnotou už od 300€
mám to dávať na 022 a potom klasicky odpisovať
alebo keď nemajú tieto veci hodnotu 1700 € sa dávajú na 029 a tak to odpisovať alebo ako by ste mi poradili (ide o sady náradia, stojany, elektrické náradie a pod. veci)

ďakujem
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
dufulus Pozri príspevok
ahojte poraďáci,
majitelia s.r.o.čky chcú dávať do hnuteľného majetku na odpisovanie veci s hodnotou už od 300€
mám to dávať na 022 a potom klasicky odpisovať
alebo keď nemajú tieto veci hodnotu 1700 € sa dávajú na 029 a tak to odpisovať alebo ako by ste mi poradili (ide o sady náradia, stojany, elektrické náradie a pod. veci)

ďakujem
V hodnote nad 300,€ dávam do evidencie drobného majetku, vediem to v evidencii do jedného roka pre prípad, že by sa tieto náradia s hodnotou nad 300,-€ "stratili" medzi zamestnancami, ale aj pre prípad, že potrebujem opravu napr.vŕtačky a keď ju nemám v evidencii tak nemám doklad na to, že to bolo použité v súlade s podnikaním. Odporúčam zaúčtovať na 501/A a evidovať v drobnom majetku, čiže sú odpísané jednorázovo do nákladov, ale v operatívnej evidencii majetku.
0 0
dufulus dufulus

dufulus je offline (nepripojený) dufulus

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
ja by som to napríklad rád tak robil, ale konateľ danej spoločnosti (teda skôr spoločníci z Nemecka) si zaumienili, že oni to chcú mi nimálne 4 roky odpisovať, že to nechcú hneď do nákladov, aj keď podľa mňa to nemá zmysel, pretože karbobrúska a podobné náradie pochybujem že mu vydrží 4 roky... ale tak ako to chcú oni
Takto na 501 by to bolo super, evidenciu sa k tomu všetkému vedie, ale oni chcú rozložiť náklady na 4 roky aj keď tie veci majú hodnotu napr. 600€

takže môžem na 022 a podľa odpisových skupín zaradiť (najčastejšie to bude v 1skupine, keďže poväčšine ide o malé náradie)?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
dufulus Pozri príspevok
ja by som to napríklad rád tak robil, ale konateľ danej spoločnosti (teda skôr spoločníci z Nemecka) si zaumienili, že oni to chcú mi nimálne 4 roky odpisovať, že to nechcú hneď do nákladov, aj keď podľa mňa to nemá zmysel, pretože karbobrúska a podobné náradie pochybujem že mu vydrží 4 roky... ale tak ako to chcú oni
Takto na 501 by to bolo super, evidenciu sa k tomu všetkému vedie, ale oni chcú rozložiť náklady na 4 roky aj keď tie veci majú hodnotu napr. 600€

takže môžem na 022 a podľa odpisových skupín zaradiť (najčastejšie to bude v 1skupine, keďže poväčšine ide o malé náradie)?
Môžeš zaradiť do majetku a odpisovať.
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Ak chcete odpisovať majetok hmotný do 1 700 EUR, nezaradzujete ho do odpisových skupín podľa zákona o dani z príjmu, ale odpisujete ho účtovne a tieto odpisy uplatňujete pre daňové účely. V internej smernici uvediete, že majetok nad 300 EUR považujete za dlhodobý majetok a uvediete spôsob odpisovania.
0 0
milenia milenia

milenia je offline (nepripojený) milenia

Zdravím všetkých. Mám dilemu - zaradenie zabezpečovacieho a kamerového systému - sk1 alebo2? Systém je na obchodnej prevádzke v obchodnom centre - jedná sa o jednu obchodnú jednotku, ktorá má tento priestor prenajatý.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
milenia Pozri príspevok
Zdravím všetkých. Mám dilemu - zaradenie zabezpečovacieho a kamerového systému - sk1 alebo2? Systém je na obchodnej prevádzke v obchodnom centre - jedná sa o jednu obchodnú jednotku, ktorá má tento priestor prenajatý.
Odpisová skupina 2, (6 rokov odpisovania)
kód 31.62.11 - Elektrické, akustické alebo vizuálne signalizačné prístroje, pokiaľ by si bol vo vlastných priestoroch zaradíš to do budovy (technické zhodnotenie) a odpisuješ.
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Podľa novej klasifikácie: 26.30.50 Poplachové zariadenia na ochranu proti krádeži alebo požiaru a podobné prístroje, odpisová skupina: 1
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

V prvom rade prepáčte, že to možno nesúvisí priamo s pôvodnou otázkou, ale nechcem zakladať novú tému, keďže to súvisí s majetkom a odpisovaním.
Ako by ste účtovali majetok, ktorý bol nakúpený vo februári 2009 v hodnote cca 1400 €. Je to viac ako bola pôvodná hranica majetku na odpisovanie, takže vo februári som to zaúčtovala 042 s tým, že to zaradím do majetku a budem odpisovať. V marci bol však zmenený zákon a hranica sa posunula. Ako to urobiť účtovne, aby som ho celý dala jednorázovo do nákladov? Logicky som mala zaradiť a zaúčtovať mesačný odpis už vo februári, zatiaľ som to však neurobila. Mám teda len preúčtovať z účtu 042 na účet 501xx? Niekto by však mohol oponovať, prečo nemol majetok zaradený a urobený ten mesačný odpis. Ak ho zaradím a urobím mesačný odpis, tak potom by ste to ako preúčtovali do spotreby? Nechcem robiť rozdiel, že by som účtovne naďalej odpisovala a daňovo ho dala do nákladov celý v r.2009. Firme sa aj účtovne hodí mať to celé v nákladoch tohto roka. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

obstaraný majetok 25.5.2009 - OC 9205,03 eur, 1. odpis.skupina, 4roky.
mesačný odpis 9205,03/48 mesiacov = 191,771 zaokrúhľujem už tu na celé eurá nahor, na 192 eur?

RO 2009: ÚO 192*8mesiacov? Daňový O: 2302,--
RO 2010: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2011: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2012: ÚO 192*12m Daňový O: 2299,03 eur
RO 2013: ÚO 192*4m


neviem, či to takto môžem dať do odpisového plánu
ďakujem za každú radu!
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Kristina27 Pozri príspevok
obstaraný majetok 25.5.2009 - OC 9205,03 eur, 1. odpis.skupina, 4roky.
mesačný odpis 9205,03/48 mesiacov = 191,771 zaokrúhľujem už tu na celé eurá nahor, na 192 eur?

RO 2009: ÚO 192*8mesiacov? Daňový O: 2302,--
RO 2010: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2011: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2012: ÚO 192*12m Daňový O: 2299,03 eur
RO 2013: ÚO 192*4m


neviem, či to takto môžem dať do odpisového plánu
ďakujem za každú radu!
RO 2009: ÚO 192* 8m Daňový O: 2302,--
RO 2010: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2011: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2012: ÚO 192*12m Daňový O: 2299,03 eur
RO 2013: ÚO 192*3m
RO 2013: ÚO 181,03*1m

Záleží aj na tom ako máte odpisovanie stanovené v internej smernici. Ak ste majetok zaradili v máji a máte stanovené, že odpisovať sa začne v mesiaci zaradenia potom je uvedený postup správny, len pri odpisoch v poslednom roku je zmena, tak ako som uviedla.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

áno, odpisujeme majetok v tom mesiaci, ako bol zaradený do užívania, takže od mája 2009. Ďakujem krásne!!!
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

nika224 Pozri príspevok
V prvom rade prepáčte, že to možno nesúvisí priamo s pôvodnou otázkou, ale nechcem zakladať novú tému, keďže to súvisí s majetkom a odpisovaním.
Ako by ste účtovali majetok, ktorý bol nakúpený vo februári 2009 v hodnote cca 1400 €. Je to viac ako bola pôvodná hranica majetku na odpisovanie, takže vo februári som to zaúčtovala 042 s tým, že to zaradím do majetku a budem odpisovať. V marci bol však zmenený zákon a hranica sa posunula. Ako to urobiť účtovne, aby som ho celý dala jednorázovo do nákladov? Logicky som mala zaradiť a zaúčtovať mesačný odpis už vo februári, zatiaľ som to však neurobila. Mám teda len preúčtovať z účtu 042 na účet 501xx? Niekto by však mohol oponovať, prečo nemol majetok zaradený a urobený ten mesačný odpis. Ak ho zaradím a urobím mesačný odpis, tak potom by ste to ako preúčtovali do spotreby? Nechcem robiť rozdiel, že by som účtovne naďalej odpisovala a daňovo ho dala do nákladov celý v r.2009. Firme sa aj účtovne hodí mať to celé v nákladoch tohto roka. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
Prosííííím, nikto mi nevie poradiť, čo s tým?
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
nika224 Pozri príspevok
V prvom rade prepáčte, že to možno nesúvisí priamo s pôvodnou otázkou, ale nechcem zakladať novú tému, keďže to súvisí s majetkom a odpisovaním.
Ako by ste účtovali majetok, ktorý bol nakúpený vo februári 2009 v hodnote cca 1400 €. Je to viac ako bola pôvodná hranica majetku na odpisovanie, takže vo februári som to zaúčtovala 042 s tým, že to zaradím do majetku a budem odpisovať. V marci bol však zmenený zákon a hranica sa posunula. Ako to urobiť účtovne, aby som ho celý dala jednorázovo do nákladov? Logicky som mala zaradiť a zaúčtovať mesačný odpis už vo februári, zatiaľ som to však neurobila. Mám teda len preúčtovať z účtu 042 na účet 501xx? Niekto by však mohol oponovať, prečo nemol majetok zaradený a urobený ten mesačný odpis. Ak ho zaradím a urobím mesačný odpis, tak potom by ste to ako preúčtovali do spotreby? Nechcem robiť rozdiel, že by som účtovne naďalej odpisovala a daňovo ho dala do nákladov celý v r.2009. Firme sa aj účtovne hodí mať to celé v nákladoch tohto roka. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
A čo Ti bráni naďalej ho odpisovať? Prečo ho chceš dať silou mocou do spotreby? Nevadí keď si nezaúčtovala mesačné odpisy od februára, zaúčtuj si to teraz cez ID od februára do septembra a ďalej budeš pokračovať zaradom po mesiaci ako nasledujú.
Daňovo ho do nákladov nedáš nikdy, Ty ho do nákladov dostávaš postupne-prostredníctvom účtovných odpisov.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Lenka, ja ho potrebujem do nákladov preto, že firma je v dosť veľkom zisku a chcú si teda ponížiť daňový základ. A keď nemusím odpisovať 4 roky, lebo došlo k zmene limitu ocenenia, tak to chcem mať v nákladoch tohto roka.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
nika224 Pozri príspevok
Lenka, ja ho potrebujem do nákladov preto, že firma je v dosť veľkom zisku a chcú si teda ponížiť daňový základ. A keď nemusím odpisovať 4 roky, lebo došlo k zmene limitu ocenenia, tak to chcem mať v nákladoch tohto roka.
Z informácie DRSR (celé znenie tu: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...fo_nov1009.pdf )

K § 22 ods. 2 písm. a), ods. 6 písm. c) až e), ods. 7, § 29 ods. 1, 2 a 3 a § 52g ods. 6 a 7 (v znení zákona č. 60/2009 Z. z.)

Od 1.3.2009 zvyšuje sa vstupná cena hmotného a nehmotného majetku, a technického zhodnotenia majetku. Vstupná cena hmotného majetku a technického zhodnotenia majetku sa zvyšuje z 996 eur na 1 700 eur. Vstupná cena nehmotného majetku sa zvyšuje z 1 660 eur na 2 400 eur.

Pri hmotnom majetku, ktorého nadobúdacia (vstupná) cena bola
1 700 eur a menej, môže daňovník zostatkovú cenu podľa § 52g ods. 6 ZDP zahrnúť v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní rovnomerným alebo zrýchleným spôsobom podľa § 27 alebo § 28 ZDP.

Zároveň sa z definície nehmotného majetku v § 22 ods. 7 ZDP vypúšťajú zriaďovacie výdavky, ktoré nie sú považované za nehmotný majetok na daňové účely. Táto zmena bola vykonaná v súlade so zmenou definície nehmotného majetku na účtovné účely v § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve (zákon č. 61/2009 Z. z.) Zostatkovú cenu zriaďovacích výdavkov podľa § 52g ods. 7 ZDP daňovník zahrnie v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

To, že môžem zahrnúť do výdavkov som vedela zo školenia. Išlo mi skôr o to zaúčtovanie - či musím urobiť mesačný odpis a potom zostatkovú cenu zaúčtovať 551/082 alebo môžem dať mínusom nezaradenú 042 a účtovať 501.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Keď zaradíš faktúru za majetok necháš do marca na účte 042 a v marci preúčtuješ na 501, tak si myslím, že nič neporušíš. Otázka je, či používaš spôsob účtovania priamo do nákladov. Lebo u nás vo firme používame spôsob cez sklady. Takže u nás by som urobila zápis v marci 111/042, príjemkou 112/111, výdajkou do používania 501/112 a na podsúvahovom účte sledujeme majetok 77/79 - drobný majetok
.
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Nepoužívam účtovanie cez sklady. Účtujem priamo o spotrebe do sumy limitu ocenenia.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

34
Opatrenie
Ministerstva finanií Slovenskej republiky
z 12. marca 2009 č. MF/10531/2009-74,
ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov ustanovuje:




(4) Dlhodobý hmotný majetok, vrátane technického zhodnotenia podľa § 32 ods. 2 písm. c), uvedený
do užívania najneskôr 28.februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom9), sa považuje za dlhodobý hmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.

(5) Dlhodobý nehmotný majetok uvedený do užívania najneskôr 28. februára 2009, ktorého ocenenie
sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom5), sa považuje za dlhodobý
nehmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.“.

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 20. marca 2009.

Vyradili sa len zriaďovacie výdavky a zmenili sa postupy v JU, pri účtovaní tohto majetku v závislosti ZDP
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Betka,tak ja teraz naozaj neviem... Ako sa môže rozchádzať usmernenie drsr s opatrením ministerstva? Čo s tým teda účtovne? Ja to mám stále nezaradené do užívania - zatiaľ úmyselne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať