Zavrieť

Porady

OMYL NAŠEJ DOBY - ekonomika

jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

OMYL NAŠEJ DOBY – ekonomika
Naša ekonomika (sociálne a ekologicky orientovaná trhová ekonomika), ako je definovaná v našej ústave, by mala byť trhová a hlavne funkčná, ak pod ekonomikou myslíme hospodárstvo. Trh

Nebudem sa pýtať či to tak je, alebo nie je, ale rovno skonštatujem, že nie je tržná a nefunguje. Je to tak a je to nevyvrátiteľný fakt, je tu kríza. Rečičky, že ľudia za ňu nemôžu a že za ňu môže trh a imperialisti a amerika a banky a podobne a že vznikla v USA, sú len rečičky. Kríza, ktorá vznikla v Amerike, je v Amerike a je to ich kríza.

Naša finančná a hospodárska kríza je tu u nás a vznikla tu u nás. Sami sme si ju spôsobili, popieraním ekonomických zákonitostí trhu, rovnako ako Francúzko, Nemecko a ostatné krajiny EU. My sme na viac prešli z totálne riadenej ekonomiky na systém ekonomiky EU, ktorá je totálne riadená dotáciami a závislá na odvodoch a daniach.

Každá produkcia na Slovensku je natoľko zaťažená daňami a rôznymi odvodmi, že nie je schopná zarobiť ani na vlastnú existenciu výroby. Nič sa nám neoplatí vyrábať, ani pestovať, lebo lacnejšie a ľahšie, je požičať si peniaze a doviesť si ten tovar zo zahraničia. Dokonca aj zo zámoria, ako je Čína, Kanada, Mexiko, USA a podobne. Každý tovar, ktorý kúpite mimo EU zaplatíte vo svetových cenách a doveziete na Slovensko bez dane a odvodov. Na Slovensku zaplatíte len smiešne clo, dopravu, prípadne poplatok za dovoznú kvótu.
Následne, rovnako ako pri vlastnej výrobe, zaplatíte 19 % DPH, prípadné spotrebné dane a 19 % daň zo zisku.

Všeobecne platí, že čím viac ľudskej práce výrobok obsahuje, tým viac sa na ňom pri dovoze do EU zarobí a tým viac sa oplatí ho dovážať. Naopak platí, čím viac práce výrobok vyrobený v EU obsahuje, tým je drahší a tým viac sa neoplatí ho vyrábať.

Ľudská práca v EU a aj na Slovensku, je zaťažená na 60 % daňou a odvodmi a tým je obmedzená naša vlastná kúpna sila. Preto si nevieme zaplatiť vlastné potreby zo mzdy. To čo nám na našej kúpnej sile chýba, si musíme požičať a následne splácať. Je to absurdné, ale naša práca generuje dlh a inde vo svete zisk, ktorý následne splácame aj my.

Náš štát pomocou daní a odvodov sťahuje z trhu 70 % peňazí a za ne umiestňuje na trh svoje služby. Tieto služby, štát nakupuje predražené v priemere o 100 %. Tým sa stávajú štátne zákazky neskutočne ziskové a ten zisk sa neoplatí investovať do inej hospodárskej činnosti. Po získaní zisku zo štátnej zákazky, zrazu znova platia trhové pravidlá a zisk sa ukladá do bánk a na burzu cenných papierov. Ako dopadajú peniaze na burzách, vidíme.

Naozaj si myslíte, že žijeme v Americkej kríze a nie v našej? Naozaj si myslíte, že za to môže Amerika a nie my?
Naposledy upravil jar88 : 18.10.09 at 06:35
Usporiadat
Téma je uzavretá.
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Tu je teda omylov ....

http://www.porada.sk/t111085-financn...y-to-bude.html

veď je to to isté , len inak formulované ...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

buchač Pozri príspevok
Tu je teda omylov ....

http://www.porada.sk/t111085-financn...y-to-bude.html

veď je to to isté , len inak formulované ...
Buchač, veď napíš a zdovodni aspoň jeden omyl. Napíš v čom nemám pravdu.

Niekde som dnes čítal tvoj výrok: keď neviem nepíšem, niekedy.

Proste niečo v tom zmysle. Tu máš pocit, že vieš a preto píšeš ?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88 Pozri príspevok
Buchač, veď napíš a zdovodni aspoň jeden omyl. Napíš v čom nemám pravdu.

Niekde som dnes čítal tvoj výrok: keď neviem nepíšem , niekedy ..

Proste niečo v tom zmysle. Tu máš pocit, že vieš a preto píšeš ?
Naozaj si myslíte, že žijeme v Americkej kríze a nie v našej? Naozaj si myslíte, že za to môže Amerika a nie my?
Napríklad toto .....

Nechci mi , prosím Ťa , nahovoriť , že za krízu sme si zodpovedný / ako štát / len a len my ....
Ja netvrdím , že je to čisto , čiste " Americká kríza " /presnejšie USA , nakoľko Ameriky máme tri .../ , ale prvopočiatky celosvetovej krízy sa práve objavili u nich ....
Že dopad a dosah je taký , aký je / bol / , to je už iná otázka ...

P.S.:
K tomu môjmu citátu ...
Keď nemám čo povedať , tak mlčím !
http://www.porada.sk/1181704-post14.html
jar88 Niekde som dnes čítal tvoj výrok: keď neviem nepíšem , niekedy ..
Myslím si , že medzi tými dvoma je bohovský rozdiel , alebo hádam nie ..?????
To neznamená , že keď viem , tak sa musím aj vyjadrovať ...alebo ...?????
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Presne ako píšeš, na viac si to aj upresnil /my ako štát/ a na viac my ako občania sme mu to umožnili svojou ľahostajnosťou k vlastným právam.

Pripustili sme dane a odvody, ktoré nám znemožňujú podnikať. Nemáme kupujúcich s peniazmi, lebo oni ich odovzdali štátu na prehajdákanie.

Jediné v čom sa nám oplatí zatiaľ podnikať, je dovoz a hlavne dovoz z lacnejších oblastí sveta. Dokedy na to budeme mať peniaze?
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

prepáč jar88 robíš si tu diplomovku alebo nejaký prieskum? Všetky tvoje pridané témy sa točia stále okolo toho istého.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

willma Pozri príspevok
prepáč jar88 robíš si tu diplomovku alebo nejaký prieskum? Všetky tvoje pridané témy sa točia stále okolo toho istého.
Prečo si to myslíš?
A čo ti mám prepáčiť, môžeš konktétnejšie?

Čo mi má vadiť, ved si možeš povedať čo chceš. Je tu sloboda prejavu, má ju každý a hnevať sa na to nemôžem, že sa cenzúra zakazuje.
Naposledy upravil jar88 : 20.10.09 at 11:50
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

jar88 Pozri príspevok
OMYL NAŠEJ DOBY – ekonomika
Dokonca aj zo zámoria, ako je Čína, Kanada, Mexiko, USA a podobne. Každý tovar, ktorý kúpite mimo EU zaplatíte vo svetových cenách a doveziete na Slovensko bez dane a odvodov. Na Slovensku zaplatíte len smiešne clo, dopravu, prípadne poplatok za dovoznú kvótu.

Musím sa opraviť, Čína z geografického hľadiska nie je zámorská krajina, ale tovar sa z Číny prepravuje námornou dopravou. NIE PO PEVNINE.

Ale inak všetko platí, tak ako je, mariankaj. (o ekonomike tu píš čo chceš, ale nepleť mi sem geografiu, náboženstvo a podobné)

Ešte trošku pre Búchača: (prosba) sem nič nepíš. Nevieš, tak nepíš, prosím.
Naposledy upravil jar88 : 05.01.10 at 22:35
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88 Pozri príspevok
Musím sa opraviť, Čína z geografického hľadiska nie je zámorská krajina, ale tovar sa z Číny prepravuje námornou dopravou. NIE PO PEVNINE.

Ale inak všetko platí, tak ako je, mariankaj. (o ekonomike tu píš čo chceš, ale nepleť mi sem geografiu, náboženstvo a podobné)

Ešte trošku pre Búchača: (prosba) sem nič nepíš. Nevieš, tak nepíš, prosím.
Prosbám VŽDY vyhoviem .....

Ale jedno viem určite ........musím poopraviť ...
OMYL NAŠEJ DOBY - ekonomika
jar88 = OMYL NAŠEJ ...PORADY ....DOBY...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Buchač, zajtra o 17:00 kukaj JOJ-ku.
Daj vedieť aj Palovi, jedná sa o finančnú negramotnosť.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88 Pozri príspevok
Buchač, zajtra o 17:00 kukaj JOJ-ku.
Daj vedieť aj Palovi, jedná sa o finančnú negramotnosť.


JOJ
....
....
13:50
Hlas ekonóma
15:40
Policajt z Porady
17:45
PRVÉ NOVINY
17:55
NAJLEPŠIE POČASIE
18:00
VÍKENDOVÉ PORAĎÁCKE NOVINY
19:00
KRIZOVÉ - EKONOMICKÉ NOVINY
19:30
NOVINY TV ACH JAJ
19:55
ŠPORT
19:59
NAJLEPŠIE POČASIE
20:00
C.S.I.: Kriminálka New York V. - časť 29 - Únos ekonóma
20:45
Teror na PORADE
22:30
PREMIÉRA: Veľký rešpekt pred jar88
00:00
Teror vo vlaku
01:35
Veľký rešpekt pred jar88
02:55
Môj sused krizový zabijak 2
....
....
http://televizia.joj.sk/tv-program.html

0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

jar88 Pozri príspevok
Buchač, zajtra o 17:00 kukaj JOJ-ku.
Daj vedieť aj Palovi, jedná sa o finančnú negramotnosť.
jar88 a ty si nemohol povedať že si prišiel na Slovensko z tvojej zasľúbenej zeme, a ktorý že si ten vysoký silný kladný hrdina alebo ten záporák s copíkom. Mohol si nám to skôr povedať a ako sa ti páči u nás páči porozprávaj.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
jar88 Pozri príspevok
Nič sa nám neoplatí vyrábať, ani pestovať, lebo lacnejšie a ľahšie, je požičať si peniaze a doviesť si ten tovar zo zahraničia. Dokonca aj zo zámoria, ako je Čína,....
Ja som tu prvy krat. Takže až teraz.
Ano, z číny ano, ostatne krajiny su na tom podobne. Maju vysoky podiel nakladov ceny prace.
Vidim problem v rovine ceny prace, i ked každy chceme mať z roka na rok vyššiu mzdu, tak to sa deje tak, že bud bude rast cena nášho tovaru, alebo firma prepustí časť zamestnancov a tovar tak nezdražie, ale musí vzrast produkcia na zvyšný počet zamestnancov. A je ešte TRETIA možnosť - neskor.
Vysoka cena prace je vobec model made in usa. Ešte v 70-ych rokov mi otec vravel, že napr. tabula skla a tmel tam stoja 20 centov, ale dať si komplet urobiť výmenu skla na okne od sklenara stojí už 10 dolárov.
TRETIA možnosť je dať vyrobiť všetok ten tovar už nie v krajine s vysokou cenou práce, ale napr. v číne, indii, bangladéši. A pritom sa nestarám, či tie Adidas lopty náhodou nešijú v rukách bangladéšske desaťročné deti počas 12 hodinovej šichte.
Čína je problém, myslím si, že tak ako si tam podávajú ruky kapitalisti (to nikomu nevadí?), tak tam potom musia chodiť politici (to už zrazu vadí), aby sa za odvetu zaviazli odoberať čínsky tovar v určitých limitoch. Niečo za niečo. Západ si myslí, že len tak budu číňania hňogať na tovare s vysokou pridanou hodnotou, za čo dostanu len par centov? To iste!
Takto sa pekne svet zaplaví lacnym tovarom a my honosne zbúrame naše fabriky na obuv, textil a plasty....
A tlak vyvážať z činy je čoraz väčší. A zdroje planety su limitovane.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

duves Pozri príspevok
Ja som tu prvy krat. Takže až teraz.
Ano, z číny ano, ostatne krajiny su na tom podobne. Maju vysoky podiel nakladov ceny prace.
Vidim problem v rovine ceny prace, i ked každy chceme mať z roka na rok vyššiu mzdu, tak to sa deje tak, že bud bude rast cena nášho tovaru, alebo firma prepustí časť zamestnancov a tovar tak nezdražie, ale musí vzrast produkcia na zvyšný počet zamestnancov. A je ešte TRETIA možnosť - neskor.
Vysoka cena prace je vobec model made in usa. Ešte v 70-ych rokov mi otec vravel, že napr. tabula skla a tmel tam stoja 20 centov, ale dať si komplet urobiť výmenu skla na okne od sklenara stojí už 10 dolárov.
TRETIA možnosť je dať vyrobiť všetok ten tovar už nie v krajine s vysokou cenou práce, ale napr. v číne, indii, bangladéši. A pritom sa nestarám, či tie Adidas lopty náhodou nešijú v rukách bangladéšske desaťročné deti počas 12 hodinovej šichte.
Čína je problém, myslím si, že tak ako si tam podávajú ruky kapitalisti (to nikomu nevadí?), tak tam potom musia chodiť politici (to už zrazu vadí), aby sa za odvetu zaviazli odoberať čínsky tovar v určitých limitoch. Niečo za niečo. Západ si myslí, že len tak budu číňania hňogať na tovare s vysokou pridanou hodnotou, za čo dostanu len par centov? To iste!
Takto sa pekne svet zaplaví lacnym tovarom a my honosne zbúrame naše fabriky na obuv, textil a plasty....
A tlak vyvážať z činy je čoraz väčší.

A zdroje planety su limitovane.
Konečne sa dostávame k jadru veci
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Stretol som sa minule s jedným známym čo študoval fyziku. On sa pozerá na problém cez oči fyzika nie očami ekonóma.

Položil mi jednoduché otázky
Existujú základné fyzikálne zákony ktoré sú vo svojej podstate veľmi jednoduché
1. Zákon zachovania energie v uzavretej sústave
2. Zákon zachovania hmotnosti v uzavretej sústave
3. Zákon zachovania hybnosti

Všetci tu diskutujúci súhlasia že tieto zákony sú, a platia, alebo o nich nevedia, aj tak platia.

Čo je uzavretá sústava v určitom ponímaní to môže byť napríklad tehla s tým súhlasíme všetci. Môže to byť v určitom ponímaní aj zemeguľa ?
Asi áno.

Aby to nebol monológ tak by to chcelo trochu diskusie.

Poznajú tieto zákony domorodé kmene v pralesoch a džungliach?
Nie, a predsa ich dodržiavajú pochopiteľne na svojej úrovni, vo svojej uzavretej sústave.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
S tou energiou to bude trochu komplikovanejšie. Vo vesmire su napr.pozorovane javy, že hmota-ako ju pozname my sa vytvára z ničoho. A fyzici sa zhoduju, že pozorovatelna hmota a žiarenie tvori iba 10% z celkovej energie vesmiru.
No ale vratme sa na zem. problemom je zničenie biotopov, teda prírody ako ju pozname. Osobne verím, že pokial sa skončí s vratenosťami, že napr. 80% výrobkov bolo vyrobene zbytočne - nedokazali sa predať na trhoch, tak sa dokaže priroda zregenerovať. Teraz je namieste sa začať zaoberať planovanym hospodarstvom, nie chasom, že každy si môže robiť čo chce, aby sa vyrobilo iba to, čo najde využitie.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

súhlasím, ale ja som napísal uzavretá sústava do ktorej nič nevstupuje ani nič nevystupuje. aby sa niektoré veci pochopili treba ich uzavrieť a nepridávať ďalšie premenné.

Poďme však ďalej
Akú hodnotu mali pre Krováka z Afriky zo známeho filmu peniaze čo dostal? žiadnu.
Narúbe viac dreva ako potrebuje? Zabije viac antilop alebo iných zvierat ako potrebuje no nie . V zjednodušenom vyjadrení koľko hmoty vstúpilo do systému (kmeňa)toľko, toľko jej aj vystúpi, síce v inom časovom rozložení ale v podstate je tam rovnováha, v zjednodušenom ponímaní tak funguje aj energetická rovnica v tejto uzavretej sústave.

V podstate hmota je presne definovaný parameter má svoju veličinu, je daná nejakými fyzikálnymi vlastnosťami a nemôžeme ich meniť ľubovoľne podľa našich predstáv. Podobne ako aj energia,

Keby v dobe, keď sa myslelo že zem je placka prišiel niekto s formuláciou prv menovaných zákonov tak ho upália ako kacíra. Až spoločenské bytie umožnilo poznať tieto zákony a definovať ich.

Dostal som otázku
Čo ak platí zákon zachovania hodnoty v uzavretej sústave
ktorý nevieme exaktne popísať pri našej úrovni poznania?

To je chrobák čo?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Nevieme napodobniť fungovanie biosféry a robili sa s tym velmi drahe projekty: http://biosfera2.sweb.cz/
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

pavol54 Pozri príspevok
Stretol som sa minule s jedným známym čo študoval fyziku. On sa pozerá na problém cez oči fyzika nie očami ekonóma.

Položil mi jednoduché otázky
Existujú základné fyzikálne zákony ktoré sú vo svojej podstate veľmi jednoduché
1. Zákon zachovania energie v uzavretej sústave
2. Zákon zachovania hmotnosti v uzavretej sústave
3. Zákon zachovania hybnosti

Všetci tu diskutujúci súhlasia že tieto zákony sú, a platia, alebo o nich nevedia, aj tak platia.

Čo je uzavretá sústava v určitom ponímaní to môže byť napríklad tehla s tým súhlasíme všetci. Môže to byť v určitom ponímaní aj zemeguľa ?
Asi áno.

Aby to nebol monológ tak by to chcelo trochu diskusie.

Poznajú tieto zákony domorodé kmene v pralesoch a džungliach?
Nie, a predsa ich dodržiavajú pochopiteľne na svojej úrovni, vo svojej uzavretej sústave.
No paráda pavol54, ja ťa nepoznávam. Konečne niečo, naozaj rozumné.
Máš naozaj pravdu, že tie fyzikálne zákony platia, aj pre toho, kto ich nepozná. Rovnako platí aj matematika a mala by aj ekonomika.

Teraz nám zostáva už len určiť, alebo identifikovať, tie ekonomické zákonitosti, ako ich vymenoval ten kamoš vo fyzike.

Súhlasil by som na začiatok s tou tehlou, ale skôr by sa mi páčilo začať od kocky domina.
Prepáčte moju neprítomnosť, ale tu v Bratislave a okolí, bol úžasný deň. Nedalo sa neísť von.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

pavol54 Pozri príspevok
súhlasím, ale ja som napísal uzavretá sústava do ktorej nič nevstupuje ani nič nevystupuje. aby sa niektoré veci pochopili treba ich uzavrieť a nepridávať ďalšie premenné.

Poďme však ďalej

Dostal som otázku
Čo ak platí zákon zachovania hodnoty v uzavretej sústave
ktorý nevieme exaktne popísať pri našej úrovni poznania?

To je chrobák čo?

Pavol, otázka nieje čo ak a či platí, ale či o ňom vieme.
To čo si pomenoval, ako zákon zachovania hodnoty na trhu platí a platí bez výhrad.
Tento zákon sa ešte nikomu nepodarilo prekonať. Dovolím si tvrdiť, že to ani nikto v budúcnosti neprekoná.

Trh v akejkoľvek podobe, je ako gravitácia. Levitovať nevieme a ani nebudeme vedieť.
Naposledy upravil jar88 : 25.01.10 at 06:18
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Trhni si!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať