Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti

Mám jeden dotaz: Keď chce živnostník, JU, platiteľ DPH prerušiť živnosť musí zrušiť plátcovstvo DPH alebo ako? Dá iba oznámenie o prerušní živnosti na DU a hotovo? Mám aj čerstvú odpoveď z DU : preštudujte si zákon ! ! . . Vie mi niekto poradiť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evica je offline (nepripojený) Evica

    Evica
    Daňové priznanie k DPH je platiteľi povinný podať aj v prípade, ak mu napr. z titulu dočasného prerušenia vykonávania podnikateľskej činnosti bez zrušenia oprávnenia na výkon tejto činnosti nevznikla v zdaňovacom období žiadna daňová povinnosť alebo nárok na odpočet dane.
    Skrátka podáš daňové priznanie a označíš nadruhej strane tlačiva daňového priznania "x" hore v ľavo.
    Naposledy upravil Evica : 21.07.04 at 11:21

    urs je offline (nepripojený) urs

    urs
    Ten živnostník je teraz normálne zamestnaný a aby nemusel platiť dva krát odvody tak pozastavil živnosť, s tým že na živnostenskom mu povedali, že keď neobnový živnosť mu po dvoch rokoch zanikne zo zákona. Tak on si myslí, že tým je všetko vybavené aj na poisťovnia aj na DU. Neviem ktorý zákon o tom presne píše.

    Evica je offline (nepripojený) Evica

    Evica
    O poisťovňach musíš hľadať zákon o sociálnom poistení č. 461/2003 a zdravotnom poistení (neviem číslo) o DPH zákon č. 222/2004.
    Podotýkam, na SP sú ochotní, stačí zavolať. Aspoň ja mám dobré skúsenosti.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    SZČO prerušil živnosť od 1.8.2004 do 30.5.2005. Viem, že odvody nebude platiť žiadne, ale čo napríklad s cestnou daňou, ktorú zaplatil na celý rok? Môže požiadať Daňový úrad o vrátenie pomernej časti? Ako to bude s opismi auta? Tiež má nárok len na pomernú časť? Počas toho obdobia si nemôže tiež uplatňovať žiaden výdavok ani príjem? A čo poplatky za vedenie účtu, ani tie nie?

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Janca
    Nie je to trochu odvaha prerusit zivnost a potom sa pytat, co z toho plynie ?
    Za odvahu považujem podnikať v súčasnej dobe.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Myslela som zistit si vsetky "pre a proti", "vyhody a nevyhody" takehoto rozhodnutia. Aj ked viem, ze napr. na terajsie hufne prejdenie zo zivnosti na s.r.o. mozno tiez bude iny pohlad o rok a budu z toho plynut ine "vyhody a nevyhody" ako pri sucasnej legislative. Co do zmien v legislative mame naozaj pracovitych poslancov.

    zyx66 je offline (nepripojený) zyx66

    zyx66
    Caute, chcem sa Vas opytat. Vykonaval som nejaku cinnost na zivnost, teraz to vyzera, ze najblizsie tri mesiace tuto cinnost vykonavat nebudem. Nechcem teda platit socialke a zdravotnej poistne, ked za toto obdobie nic nevykonavam, lebo nejde o zanedbatelnu sumu. Prerusenie zivnosti sa musi urobit minimalne na 6 mesiacov. Viete mi poradit, ako tuto situaciu riesit?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ak nechceš mať preruščenú živnosť na 6 mesiaceov, potom môžeš živnosť zrušiť a o 3 mesiace si vybaviť nový ŽL.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    zyx66 Pozri príspevok
    Caute, chcem sa Vas opytat. Vykonaval som nejaku cinnost na zivnost, teraz to vyzera, ze najblizsie tri mesiace tuto cinnost vykonavat nebudem. Nechcem teda platit socialke a zdravotnej poistne, ked za toto obdobie nic nevykonavam, lebo nejde o zanedbatelnu sumu. Prerusenie zivnosti sa musi urobit minimalne na 6 mesiacov. Viete mi poradit, ako tuto situaciu riesit?
    Obávam sa, že prichádza do úvahy jedine prerušenie na 6 mesiacov.
    Len v takom prípade neplatíš odvody do poisťovní. /Samozrejme, ak nechceš činnosť ukončiť/.

    zyx66 je offline (nepripojený) zyx66

    zyx66
    takze dve moznosti? Bud prerusim na 6 mesiacov (odhlasim sa z poistovni a 6 mesiacov nic neplatim v suvislosti so zivnostou) alebo zrusim a o 3 mesiace vybavim novu (teda nove ICO, novy ZL ?) Je to spravne? Dakujem

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    zyx66 Pozri príspevok
    robi sa to takto bezne?
    Ak nechceš platiť odvody za 3 mesiace tak máš len tie dve možnosti ktoré som uviedla a nikde v zákone nie je uvedené, že to takto nemôžeš urobiť.

    mojto je offline (nepripojený) mojto

    mojto
    Ani po zadaní rôznych názvov mi HĽADAJ nevyhľadal, to čo potrebujem.
    Sme v téme PU, tak mi prosím vás, poraďte: Fyzická osoba zapísaná v OR, ktorá vedie PÚ, chce prerušiť živnosť. Je to vôbec v PU možné? Ako dôvod uvádza, že sa dlhodobo liečiť a za budovu, ktorú prenajíma, sa platí vysoká daň z nehnuteľností. IMHO ak aj preruší živnosť (ak to je vôbec možné v prípade zápisu do OR), dani z nehnuteľností sa nevyhne. Prosím Vás, môžete vyjadriť svoje názory? Srdečná vďaka za akýkoľvek príspevok.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a budovu za ten čas nebude prenajímať?, vari je prázdna - nevyužitá?

    mojto je offline (nepripojený) mojto

    mojto
    KEJKA Pozri príspevok
    a budovu za ten čas nebude prenajímať?, vari je prázdna - nevyužitá?
    Áno, je prázdna už teraz.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    daň z nehnuteľností platí každý vlastník, tomu sa nevyhneš.

    mojto je offline (nepripojený) mojto

    mojto
    KEJKA Pozri príspevok
    daň z nehnuteľností platí každý vlastník, tomu sa nevyhneš.
    O tej dani niet pochýb, kým je vlastníkom budovy, daň sa musí platiť, Tiež si myslím, že keď budova je určená na podnikateľské účely, nedá sa z toho vyňať, aby daň sa platila ako za obytnú budovu.

    Skôr ma zaujíma, či môže SZČO - fyzická osoba
    1) prerušiť živnosť, ak je zapísaný v obchodnom registri?
    2) podvojné účtovníctvo?

    Najmä to PU asi nie je možné prerušiť, pretože súvahové účty nevykazujú nulové zostatky a minimálne 4x ročne inventúra pokladničnej hotovosti, minimálne 1x ročne inventúra ostatného majetku a záväzkov, účtovné výkazy tiež ho neminú, tak neviem, čo vymýšla. Ako ho od toho odhovoriť?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak preruší živnosť, tak PU nebude od nasledujúceho dňa mať účtovné zápisy. DPFO bude musieť podať, ked prerušuje počas roka = zdaňovacieho obdobia. Ale to by musel aj pri JU, tam nevidím rozdiel.
    SZČO v PU by po tejto stránke nemal byť diskriminovaný.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.